Калейдоскоп голів ОДА, "коронування" Терехова і резонансні ДТП: Топ-10 подій 2021 року в Харкові

У Харкові рік минув переважно під знаком політичних скандалів і смертельних дорожньо-транспортних пригод

Гипич Надія
Журналістка Depo.Харків
Калейдоскоп голів ОДА, "коронування" Тер…
Малинове пальто на Ігорі Терехові / Фото: 24 Канал

Початок нового року – час, коли традиційно підводять підсумки і збирають різноманітні ТОПи. Чим запам’ятався харків’янам 2021 рік – пригадаємо найяскравіші події із Depo.Харків.

 

Тривожна зима після смерті Кернеса

 

Ігор Терехов і Геннадій Кернес

Спорожніле крісло харківського мера зайняв Ігор Терехов

 

Початок нового 2021 року пройшов у Харкові під знаком тривоги та невпевненості у майбутньому. Адже у грудні 2020 року в берлінській клініці "Шаріте" на 62-му році життя від наслідків коронавірусу помер Геннадій Кернес – одіозний керівник міста протягом останніх 10 років, чия слава вийшла далеко за межі Харкова і навіть України. Популярність Кернеса серед харків’ян була такою великою, що 60% виборців на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року втретє обрали його міським головою, хоча на той момент Кернес вже два місяці не з’являвся на публіці, а містом ширилися чутки, що його немає серед живих.

 

Коли ж смерть Кернеса була офіційно підтверджена, основним питанням стало – хто буде керувати Харковом після нього і хто зможе замінити харизматичного та хитрого керманича, який став символом і обличчям нашого міста? В результаті спорожніле крісло зайняв його перший заступник Ігор Терехов, якого ще 9 грудня на першій сесії Харківської міськради 8-го скликання під час таємного голосування обрали секретарем міськради. Колишній заступник голови Харківської ОДА Арсена Авакова у 2007–2010 роках, а з 2010-го – заступник Геннадія Кернеса, Терехов в останні кілька років взяв на себе всю господарчу роботу по Харкову, яку Кернесу після поранення 2014 року було вже важко виконувати. А на посаді в.о. Харківського міського голови Терехов став фактичним міським керманичем. Майже рік пройшов до того, як Терехову вдалося позбутися формулювання "виконувач обов’язків" у назві своєї посади і офіційно стати харківським мером.

 

Позачергові вибори мера Харкова

 

Ігор Терехов складає присягу голови Харківської міської ради

Ігор Терехов 11 листопада склав присягу

 

Майже два останні роки Харків жив у перманентному передвиборчому процесі. І от нарешті ця лихоманка скінчилася – 31 жовтня 2021 року відбулися позачергові вибори Харківського міського голови. Ігор Терехов із украй малою перевагою переміг в першому турі. Але треба сказати, що явка цьогоріч була аномально низькою – лише близько 28% харків’ян (переважно похилого віку) дійшли до виборчих дільниць в день голосування.

 

Не обійшлося і без скандалів. Громадянська мережа "Опора", що здійснювала моніторинг за ходом виборів, зафіксувала розбіжності на користь Ігоря Терехова у протоколах підрахунку голосів дільничних та районних виборчих комісій у Новобаварському, Холодногірському та Основ’янському районах міста. "Опора" подавала позови у Харківський окружний адміністративний суд, але суд відмовив у задоволенні всіх трьох позовів. А поки "Опора" планувала оскаржити ці рішення в апеляційному суді, Ігор Терехов офіційно став мером Харкова. 11 листопада він склав присягу і заступив на посаду Харківського міського голови.

 

Зміна керівництва Харківської ОДА

 

Лихоманило цього року і президентську вертикаль влади у Харкові. Звісно, Харківська ОДА не дійшла, як давні римляни у 69-му році, до "року чотирьох імператорів", але була досить близько: за останній рік там змінилися три керманичі:

 

Айна Тимчук: листопад 2020 – серпень 2021 рр.;

Олександр Скакун (виконуючий обов’язки): серпень – грудень 2021 р.

Олег Синєгубов: 15 грудня 2021 р – теперішній час.

 

Нагадаємо, що перед Айною Тимчук у кріслі очільника області майже рік (з листопада 2019-го по листопад 2020-го) протримався адвокат і нардеп від "Слуг народу" Олексій Кучер, що замінив на посаді керівницю Харківської облдержадміністрації Юлію Світличну. Але після "жорсткої співбесіди" в Офісі Президента України Кучер не втримався на посаді і 25 листопада 2020 року поступився місцем дніпропетровській чиновниці Айні Тимчук. Дніпропетровські ЗМІ ще у 2019 році називали Тимчук найбагатшою чиновницею Дніпропетровської обладміністрації і багаторазово писали про дивні неспівпадіння її декларації з реальними статками.

 

Зеленський вручає посвідчення Айні Тимчук

Володимир Зеленський та Айна Тимчук

 

На посаді керівниці Харківщини Айна Тимчук відзначилася непомітністю та пасивністю. 11 серпня Тимчук залишила кабінет керівника Харківської ОДА, а спорожніле місце (правда з припискою "тимчасово виконувача обов’язків") зайняв її заступник, колишній співробітник СБУ Олександр Скакун.

 

Чотири місяці, протягом яких не вщухала боротьба за головне крісло в регіоні, Скакун виконував обов’язки керівника Харківської ОДА, але до кінця року не досидів: 15 грудня його змінив на цій посаді 38-річний Олег Синєгубов – колишній слідчий, колишній декан ХНУВС і доктор юридичних наук.

 

Хабар Товмасяна

 

Артур Товмасян фотграфується з друзями

Голова Харківської облради Артур Товмасян (у центрі) зі своїми фанатами

 

"Жодного дня без скандалу" – саме за таким слоганом живе Харків весь останній рік. Паралельно з лихоманкою у президентській вертикалі в Харкові, у Харківській облраді також було "гаряче". Навіть люди, які до того й не знали, хто такий Артур Товмасян, мабуть, почули цього літа про корупційний скандал навколо нього.

 

4 серпня слідчі Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) повідомили голові Харківської облради Артуру Товмасяну про підозру. Співробітники НАБУ з’ясували, що "слуга" Товмасян нібито вимагав мільйонний хабар від керівника комунального підприємства з виконання норм екологічної безпеки Сергія Шпаркого за збереження останнього на своїй посаді. У липні НАБУ проводили у Товмасяна обшуки, а депутати облради оперативно намагалися виключити його з фракції "Слуга народу", але для скликання позачергової сесії не вистачило голосів.

 

В результаті 17 серпня Артур Товмасян сам написав заяву про дострокове припинення своїх повноважень голови Харківської облради. Його місце вперше зайняла жінка Тетяна Єгорова-Луценко. Утім, вже 9 вересня Товмасяна обрали віце-президентом Асоціації органів місцевого самоврядування регіону (при президенті Єгоровій-Луценко).

 

Гучні арешти

 

Олег Ширяєв

Олег Ширяєв – соратник одіозного Іллі Киви, керівник харківських "Патріотів за життя!"

 

Середина літа – завжди млява та сонна пора для журналістів. Усі у відпустках, мало що відбувається. Але не влітку 2021-го. Окрім скандалів з Айною Тимчук та Артуром Товмасяном, це літо позначилося ще й гучними арештами активістів із двох протиборчих таборів. Так, 5 липня на вулиці Сумській у центрі Харкова правоохоронці затримали керівника місцевої організації нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви "Патріоти за життя!" Олега Ширяєва, якого обвинувачують в участі у збройному захопленні елеватора.

 

За словами керівника Харківської обласної прокуратури Олександра Фільчакова, Ширяєва обвинувачують у "порушенні громадського порядку, нанесенні тяжких тілесних ушкоджень з метою залякування потерпілого та інших осіб". Обвинувальний акт стосовно Олега Ширяєва наразі направлений до суду.

 

Майже одночасно з повідомленням Ширяєву про підозру на початку серпня СБУ розпочала низку обшуків у представників організації "Національний корпус". Тоді силовики затримали сімох активістів "Нацкорпусу", у тому числі лідера місцевого осередку Сергія Величка ("Чилі"). Пізніше суд у Києві взяв їх під варту.

 

Наприкінці вересня Сергія Величка, як і його "опонента" Олега Ширяєва, суд залишив під вартою.

 

Цей випадок можна назвати унікальним, адже майже одночасно правоохоронці заарештували лідерів як проросійських, так і проукраїнських сил у Харкові. До сих пір "діставалося" лише комусь одному за раз.

 

Відкриття зоопарку

 

Бегемот у Харківському зоопарку

Харківський зоопарк відкрили, але не для всіх

 

Найбільшою гордістю для харківської міської влади стало довгоочікуване відкриття Харківського зоопарку після п'ятирічної реконструкції. Але те, що повинно було стати безумовним тріумфом, ледь не потопило перед виборами рейтинг Ігоря Терехова. Жарт про те, що зоопарк неодмінно відчиниться до Дня міста 23 серпня, а якого саме року не уточнили, ходив серед харків’ян весь час його тривалого ремонту. І нарешті, коли місцеві вибори були вже на носі і відступати було нікуди, зоопарк, на який витратили від 1 до 3 млрд грн (точну суму порахувати неможливо, тому що вона постійно збільшується) бюджетних коштів, нарешті відкрили 23 серпня 2021-го.

 

Ну, як відкрили – лише для містян (так, принизлива сегрегація в дії, мешканці області приходили сумно постояти під воротами і піти геть) і лише за попередньою реєстрацією на сайті, який постійно збоїв, з оформленням чи очікуванням "запрошень", обмеженням кількості відвідувань. І все для того, щоб, подолавши нарешті всі кола пекла, побачити, що тварин в зоопарку за всі ці роки "реконструкції" майже не залишилося. Куди й поділись, страшно уявити.

 

Адміністрація зоопарку не втомлювалася розповідати, що всі ці обмеження для того, щоб "уникнути стресу тварин", щоб тварини "адаптувалися" до людей, щоб не перевантажувати їхню психіку, і щоб люди-вандали не псували під час безкоштовних візитів новесенькі локації.

 

"Протягом першого місяця ми будемо в тестовому режимі визначати, яке навантаження здатний витримати зоопарк. І коли ми зрозуміємо, що зоопарк може спокійно витримати навантаження в три, п'ять тисяч людей, то саме таке навантаження і буде встановлене", – пояснював директор зоопарку Олексій Григор'єв.

 

Тут доречним буде навести нескладну статистику. Найбільша відвідуваність Харківського зоопарку була зафіксована в 1990-му році, ще до розпаду Радянського Союзу, коли в Харківський зоопарк їздили з усього СРСР. І складала вона в найкращі для зоопарку часи 1,4 млн відвідувачів на рік, тобто приблизно 4 тис. на день. З тих пір відвідуваність зоопарку стрімко падала, поки у 2005 році не склала 369 тис. відвідувачів на рік.

 

Для порівняння, один із найкращих і найвідоміших зоопарків Європи і всього світу – Празький зоопарк (в якому живе 5 тисяч особин 670 видів тварин) – у 2016 році з гордістю доповідав про рекордну відвідуваність у 1,4 млн гостей на рік (в середньому, 3,8 тис. на день). У зоопарку Будапешта – 1,1 млн гостей на рік (3 тис. на день).

 

Чи треба казати, що Харківський зоопарк зі своїми кількома сотнями живих тварин (навіть слониху Тенді не вберегли!) і ремонтом, що, здається, перетворився на вічний довгобуд, не здатен конкурувати з жодним зоопарком за межами України? Ті, хто хоч раз був у європейських зоопарках, не можуть цього не визнати. То про які 3-5 тисяч відвідувачів на день говорить Григор’єв? Питання риторичне.

 

Оглядовий майданчик Держпрому

 

Оглядовий майданчик на Держпромі в Харкові

Оглядовий майданчик гучно відкрили, а потім тихо закрили 

 

Ще один "фейспалм" до Дня Незалежності України в 2021-му – це "відкриття-закриття" оглядового майданчика на 12 поверсі будівлі Держпрому. Його з помпою відкрили 24 серпня, але харків’янам вхід був "лише за попереднім записом". Не встигли і пару десятків інста-блогерів запостити фоточки з гарними краєвидами, як оглядовий майданчик тихенько, без зайвого шуму, прикрили. Про це стало відомо 4 жовтня. Тепер вже йдеться про "платні екскурсії".

 

Найвищий прапор України

 

Найвищий прапор України в Харкові

Флагшток на Сергіївському майдані

 

Не можна не пригадати і найвищий флагшток для державного прапору висотою 102 метри – це абсолютний рекорд по Україні та усій Європі. Флагшток був встановлений на Сергіївському майдані у Харкові до Дня Державного Прапору 23 серпня. Полотнище державного прапора на цьому флагштоці має розмір 22,5 м на 15 м і, якщо придивитися, його видно майже з усіх кінців міста.

 

Резонансні ДТП

 

Інфініті Миколи Харківського після ДТП

Автівка 16-річного Миколи Харківського після ДТП на проспекті Гагаріна

 

Марс у Козерозі, сонячні затемнення чи парад планет – невідомо, що так вплинуло на харківських водіїв, але ця осінь, і особливо листопад, відзначилася рекордною кількістю жахливих ДТП, які стали відомі всій країні, і навіть змусили провести в Харкові виїзне засідання парламентського Комітету з питань правоохоронної діяльності.

 

Юний мажор Микола

 

Розпочав карколомний парад зухвалих і смертельних ДТП 16-річний мажор Микола Харківський, який 26 жовтня, без водійських прав і, можливо, під дією наркотиків, перебуваючи за кермом Infiniti своєї матері, розігнався до 180+ км/год і, намагаючись на шаленій швидкості та на червоне світло перетнути перехрестя Одеської і проспекту Гагаріна, врізався в автомобіль Chevrolet, 58-річний водій якого загинув на місці. Троє друзів Миколи, що перебували з ним в Infiniti, отримали травми і були шпиталізовані. Харківський відбувся лише подряпиною на голові.

 

Наразі Микола перебуває в СІЗО. Він довго робив вигляд, що не перебував за кермом у момент зіткнення, заявляв нібито про несправність гальмівної системи тощо, відмовлявся здавати кров на наркологічну експертизу (що змушує підозрювати його в тому, що в момент ДТП він перебував під дією наркотиків). Наразі харківські правоохоронці розпочали досудове розслідування щодо батьків неповнолітнього мажора.

 

"Проводиться слідство за фактами допуску батьками неповнолітнього до керування автомобілем та злісного невиконання обов'язків з догляду за дитиною. Слідчими вивчається питання виховання батьками сина, його оточення, навчання, коло друзів, причини та умови раніше скоєних правопорушень", – розповів Depo.Харків керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.

 

"Метадоновий Land Cruiser"

 

Не встиг Харків відійти від ДТП на проспекті Гагаріна, як 11 листопада, саме в той час, коли в мерії проходила інавгурація Ігоря Терехова, на перехресті проспекту Науки та вулиці Тобольської раніше судимий 34-річний Дмитро Лисенко, перебуваючи під дією метадону, рухаючись на своє червоне світло на автомобілі Toyota Land Cruiser, збив на пішохідному переході двох 13-річних дітей. Цікаво, що, за документами, автомобіль Land Cruiser належить агрофірмі Ольги Раїни, дружини голови Харківської райдержадміністрації Юрія Раїни. Як пишуть деякі ЗМІ, за кермом цієї примітної автівки часто бачили їх сина Івана Раїну, що наразі позбавлений водійських прав за неодноразову їзду нетверезим та "під наркотиками". За рішенням суду, Дмитро Лисенко перебуває зараз у СІЗО з можливістю вийти під заставу в 3,2 млн грн.

 

Фура, що розчавила таксі

 

Ще одна гучна ДТП сталася 25 листопада на Окружній дорозі Харкова в районі Салтівського шосе. 41-річний Ігор Мірошниченко, водій фури MAN, яка перевозила відходи сільгоспвиробництва, перебуваючи, як водиться, під дією наркотиків, не розгледів, який сигнал показує світлофор, на великій швидкості проїхав перехрестя на своє червоне світло, і спричинив масштабну ДТП за участі трьох легковиків і двох вантажівок.

 

Спочатку MAN під управлінням Мірошниченка зіткнувся з автомобілем Chevrolet, який перетинав перехрестя на своє зелене світло; від зіткнення завантажений причеп занесло вбік, він ударився об фуру "АТБ" і впав на машину таксі служби "30-40", що стояла на зустрічній смузі. Крім того, у вантажівки відірвався причеп, який врізався в автомобіль Suzuki. У всій цій страшній автотрощі загинули 49-річний водій та два пасажира таксі: 49-річна жінка і її 3-річна онука. За висновком медиків, всі троє померли від асфіксії, живцем поховані під вантажівкою.

 

Водій вантажівки повністю визнав свою провину і щиро кається. А його адвокат будує захист на тому, що опіати потрапили в організм підзахисного разом із ліками під час надання першої медичної допомоги, а під час самого ДТП його ввели в оману зелено-червоні вогні заправки, розташованої поруч із перехрестям, які Мірошниченко нібито переплутав зі світлофором.

 

Окрім цих трьох найгучніших ДТП, кожного дня в Харкові стається безліч інших, не менш трагічних, кожного дня гине хтось із пішоходів, а просто перейти дорогу стає все більш ризикованою справою. Не дарма генеральний прокурор України Ірина Венедіктова зазначила, що Харківщина входить у трійку "лідерів" за кількістю ДТП, поступаючись лишень Дніпропетровській та Львівській областям.

 

Кіт Степан

 

Харківський кіт Степан

Харківський кіт Степан – нове обличчя бренду Valentino

 

Закінчити хотілося б все одно на позитивній ноті. А що може бути більш позитивним, ніж котики. "Щоб я жив, як цей кіт", – саме так, мабуть, думають сотні харків’ян, читаючи новини про 13-річного харківського кота Степана. Сидиш собі на м’якенькому дивані біля келиха мартіні, вина чи якогось коктейлю, сидиш і засинаєш, а всім навкруги так подобаєшся, що твою мармизу постять до себе в соцмережі Брітні Спірс та Дайана Крюгер, про тебе знімають ролики на Discovery, на американському MTV, а бренд Valentino взагалі замовив рекламу з тобою. За грошики. Салтівський кіт Степан крутий! Нехай всім у наступному році щастить так само, як і коту Степану.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme