Зміцнити імунітет: Як українці ризикують власним здоров’ям у пошуках швидкого одужання

Дуже часто українці займаються самолікуванням, що призводить до тяжких та тривалих наслідків для здоров'я

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Зміцнити імунітет: Як українці ризикують…

Здоровий глузд нам підказує, що будь-які медикаменти має виписувати лікар. Проте чимало українців воліють займатися самолікуванням та самостійно призначати собі ліки. Хтось шукає поради у фармацевта, хтось – у друзів чи знайомих. А хтось взагалі орієнтується на відгуки в інтернет-мережі.

"Насправді, таке було і до інтернету, – розповів лікар-педіатр, кандидат медичних наук, президент Східноукраїнської Академії педіатрії, президент громадської спілки "Українсько-німецька медична асоціація" Андрій Пеньков. – Усім хочеться якоїсь чарівної таблетки. Усім хочеться швидко вирішити своє питання. Я вже тридцять років в професії. І я спостерігаю, як під це бажання стала підлаштовуватися фармацевтична індустрія. В Україні дуже слабенько з регуляцією препаратів, з доказовістю. Аптека перетворилася на якийсь лоток з продажу ліків. Раніше фармацевт за своїм впливом на систему надання медичної допомоги був не гірший лікаря. Зараз задача, вибачте, "впарити" якомога більше продукції. Тому що зустрілися запит з боку населення і пропозиція. Це дуже хитра схема".

Харківський педіатр Андрій Пеньков

На фото: Андрій Пеньков

Українці на сьогодні витрачають чимало грошей на медикаменти, чия ефективність не була доведена. За словами медика, яскравим прикладом такого препарату є "Арбідол". Виробник запевняє, він має противірусну та імуномоделюючу дію. В "Арбідолу" красиво написана анотація, але ефективність доведена не була. Випускається препарат на території колишнього СРСР. В Україні він також продається. Щоправда, вже під іншою назвою. Але пересічному пацієнту ніколи замислюватися над доказовістю того чи іншого препарату. Йому просто хочеться чогось нового та ефективного. Йому просто не вистачає критичного мислення, щоб задаватися такими питаннями. Та і сам ринок лікарських засобів не контролюється належним чином, а необхідні дослідження просто не проводяться.

"Знову ж таки, людина сама приходить до аптеки, – зазначив Пеньков, – а фармацевт їй не скаже: "Ви знаєте, ми не можемо продати вам ці антибіотики. Тому що потрібен рецепт від лікаря. Краще порадьтесь із ним. Бо препарат має побічні ефекти". А насправді ви можете прийти до аптеки, запросити будь-які ліки і ніхто вас не зупинить. Ніхто не поставить подібні питання. Та навпаки, ще і продасть щось на свій розум".

Інколи людині може здатися, що самопризначені антибіотики спрацювали як треба. Пеньков це пояснює тим, що, зазвичай, у таких випадках йдеться про гострі респіраторні захворювання, які проходять самі. Бо це вірусні самовиліковні процеси. Проте зловживання антибіотиками не таке вже й безневинне. Окрім того, що людина перенавантажує свій організм, вона ще ризикує своїм здоров’ям. Адже невідомо, які наслідки може мати, наприклад, вживання препаратів, чия ефективність не була доведена. Особливо в довготривалій перспективі.

Українці займаються самолікуванням і вживають непотрібні ліки

"Я не хочу бути голослівним, – зазначив Пеньков. – Просто цю тему ніхто не досліджував. Наприклад, вплив того ж "Арбідолу" на розвиток онкологічних захворювань років через 20, якщо його постійно вживати. Це як мінімум. Я про антибіотики точно можу сказати, що пацієнти часто призначають їх самі собі. І п’ють, коли це не потрібно. Так вони вирощують у себе в організмі антибіотикостійкі мікроби. І якщо в певний момент вони викличуть захворювання, то їх нічим буде лікувати. Про це я точно можу сказати. А про всі ці треш-препарати дуже важко говорити, тому що ніхто нічого не дослідував. А оскільки це великий бізнес, то є дуже багато реклами, у тому числі на всяких медичних конференціях. Що є конфліктом інтересів. І це дуже неетично. Лікарі не повинні займатися рекламою ліків. А у нас часто йде навіть підтасовка даних під якісь лікарські препарати. Їм приписуються ефекти, яких вони взагалі не мають. І поки що немає жодних регулюючих механізмів. Система сама себе не регулює. І зовнішніх ефективних регуляторів немає, на жаль. Тому ми перебуваємо в дуже серйозній кризі. Такій перманентній та в’ялотекучій, пов’язаній із якістю лікування".

Але це все несмертельні хвороби. Як зазначає Пеньков, люди не стануть самостійно лікувати такі дійсно серйозні захворювання, як пневмонія, сепсис чи туберкульоз. Бо коли справа стосується безпеки, вони вже не схильні ковтати все, що потрапляє до рук.

Як зміцнити свій імунітет

Як пояснив Пеньков, у кожної людини є первинний, вроджений імунітет. Він дається їй від народження. Первинний імунітет розвинений у немовлят, хоча в процесі дорослішання його реакції стають слабшими. Натомість зміцнюється вторинний імунітет. Його людина напрацьовує внаслідок контакту з мікроорганізмами – бактеріям, вірусами, паразитами, грибками та найпростішими. Рівень первинного та вторинного імунітету залежить від багатьох факторів. Зокрема, це генетика. Як зазначає Пеньков, окрім зовнішніх факторів ризику, існує ще генетична схильність до певних захворювань.

"Знаєте, з чого складається здоров'я? 20 відсотків – це генетика, – пояснив Пеньков. – 20 відсотків, – це фактори зовнішнього середовища, і 50 відсотків – це наш образ життя, образ думок. Ну і 10 відсотків – це медичні досягнення. І виходить, що коли приходить сезон, зростає кількість різноманітних застуд. І те, що ми називаємо застудою – це вірусні інфекції. Вони є основними причинами сезонних захворювань. Потрібно розуміти різницю між бактеріальними та вірусними процесами. Як правило, ми хворіємо тоді, коли збудник для нас незнайомий, немає вторинного імунітету. А первинний не спрацьовує. Або коли стан нашою імунної системи чи організму ослаблений стресом, поганим харчуванням, зловживаннями різними. Або збудник потужний, або імунітет ослаблений. І тут народжуються ідея пошуку "золотої пігулки". Ніби якщо вигадати якусь схему, пити якісь пігулки, то можна не хворіти та мати хороший імунітет".

Активний спосіб жіття зміцнює імунітет

Науково доведено, що здоровий спосіб життя зміцнює імунітет. Для людини важливий як здоровий сон, так і відсутність хронічного стресу. Наприклад, погані стосунки в родині, проблеми на роботі, пресинг з боку начальства, постійні переживання – все це погіршує стан імунної системи і призводить до нових захворювань.

"Я нещодавно дивися дослідження по олімпійцям, – згадував Пеньков. – Ви знаєте, як мінімум 40 відсотків спортсменів під час олімпіад захворюють на ГРЗ. Здавалося би, вони мають колосальні показники здоров’я, можливості такі, що звичайні люди можуть витримати хіба що п’яту частину від їх навантаження. І раптом такі титани, такі міцні люди хворіють. А це пов’язано з тим, що надважке фізичне навантаження, поєднане зі психологічним стресом, різко знижує рівень імунітету".

А от помірні фізичні навантаження для здоров’я корисні. Непогано, як мінімум, тричі на тиждень приділяти увагу тренуванням. Це мають бути більш-менш інтенсивні для даної людини фізичні вправи, які тривають близько 30 хвилин чи більше. Такі навантаження покращують стан імунної системи та підвищують стресостійкість. Крім того, фізичні навантаження знижують показники депресії. Також важливо подбати про свій режим харчування. Їжа має легко засвоюватися, містити велику кількість нутрієнтів. І, звісно, не слід забувати про воду.

"Це відомі вісім стаканів води на добу, – зазначив Пеньков. – Хтось каже, що це маніпуляція компаній, котрі випускали бутильовану воду. Але тим не менш, з медичної точки зору, ми маємо бути адекватно забезпечені рідиною. Для того, щоб метаболічні процеси протікали активно і ефективно. Організм має бути забезпечений молекулою Н2О".

Збалансоване харчування покращує імунітет

На сьогодні не існує жодних доказів того, що різного добавки здатні попередити захворювання. Але разом із тим серйозний дефіцит вітаміну Д, С чи інших нутрієнтів може негативно вплинути на здоров’я та самопочуття. Наприклад, той же вітамін Д впливає також на імунну систему. Не дивно, що у 80 відсотків людей, які були госпіталізовані з COVID-19, спостерігався його дефіцит. Звідси рекомендація лікарів – приймати профілактично вітамін Д під час коронавірусної пандемії. Звісно, він не лікує вірус. Але його дефіцит призводить до важчого протікання хвороби. І не варто забувати про своєчасну вакцинацію. Вакцина – це створення "мікроховроби", формування вторинного набутого імунітету. Це один із варіантів знайомства організму зі збудником захворювання. А от що точно буде зайвим – так це тотальна стерильність. Звичка постійно користуватися антибактеріальним милом та дезінфікувати всі предмети навколо може негативно сказатися на здоров’ї.

"Стиль життя має бути таким, щоб не заважати імунітету справлятися з хворобою, – зазначив Пеньков. – За великим рахунком, все, що ми можемо зробити, – це не заважати. Дайте організму виспатись, дайте нормальної їжі та хорошої води, уникайте зайвого стресу – і ви будете в рази менше хворіти. Потрібно тримати організм в бездефіцитному стані по важливим нутрієнтам. І дотримуватися балансу між фізичними, емоційними, психологічними навантаженнями та відпочинком. І дбати про ваш психологічний баланс та стабільність. Тоді імунна система працюватиме нормально. Хоча це не означає, що ви ніколи не будите хворіти. Людина може не хворіти хіба що на безлюдному острові. Тому що все одно знаходиться той вірус, з яким є ви не стикались. І він вас, так чи інакше, досягне".

Читайте також: Постковідний синдром: Лікар Андрій Пеньков розповів, які проблеми виникають після коронавірусної хвороби

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme