Постковідний синдром: Лікар Андрій Пеньков розповів, які проблеми виникають після коронавірусної хвороби

Після одужання від коронавірусної хвороби часто колишні пацієнти відчувають різні недомагання

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Постковідний синдром: Лікар Андрій Пеньк…
Фото / ЕРА

Навіть після отримання негативного тесту на коронавірус людина може відчувати постійну втому, в’ялість, а на щоденну рутину не вистачає сил та енергії. Можуть докучати болі в м’язах та суглобах, непокоїти проблеми з серцевою чи дихальною системою. Усі ці симптоми можуть залишитися ще тривалий час.

Про те, як жити з постковідним синдромом, у інтерв’ю Depo.Харків розповів лікар-педіатр, кандидат медичних наук, президент Східноукраїнської Академії педіатрії, президент громадської спілки "Українсько-німецька медична асоціація" Андрій Пеньков.

Харківський педіатр Андрій Пеньков розповів про лікування постковідного синдрому

На фото Андрій Пеньков / ФБ

Які наслідки для здоров'я можуть залишитися після коронавірусної інфекції? На що найчастіше скаржаться люди?

– Є сам COVID, гостра частина. Залежно від імунної системи, віку та факторів ризику хвороба може зайняти від двох до чотирьох тижнів. Ми навіть знаємо ситуації, коли люди протягом трьох місяців виходили з цього стану. Це один такий момент. А якщо ми говоримо про постковідний синдром, то його симптоми людина може відчувати від трьох до дванадцяти тижнів. Самі ж симптоми можуть бути будь-якими. Якщо задати в Google запит "List of 170 symptoms of COVID-19", то ви знайдете статтю, де ранжировані за органами та системами 170 скарг. Тому люди можуть скаржитися на що завгодно. На випадіння волосся – алопецію, порушення дихальної та серцево-судинної систем, проблеми зі шкірою, нирками, печінкою тощо. І якщо скарги зберігаються більш ніж 12 тижнів, то це вже привід говорити про Long COVID. І в залежності від того, який саме орган є найбільш враженим, там і більше буде скарг.

І цих скарг дуже і дуже багато. Це судомні стани, головні болі, підвищення температури. Достатньо розповсюдженим симптомом є така важка в’ялість, втома. Коли людина неначе вичавлений лимон. Вона не може виконувати свою щоденну рутину. Тут дуже важко виділити три-п'ять більш частих симптомів, на які скаржаться люди. Але більш поширені різного роду больові симптоми та погіршення загального самопочуття, температурні реакції і сильна слабкість. Також спостерігаються дихальні розлади. Є багато людей, у яких нібито на КТ все нормально і на рентгені все добре, але все одно повертається кашель, відчуваються болі за грудиною, ускладнене дихання. Усі ці симптоми можуть виникати вже після перенесеного COVID. Насправді це ціла палітра симптомів.

Існує декілька концепцій щодо того, що відбувається при COVID. Згідно з першою, він загострює вже наявні хвороби. І людина може отримати поглиблення своїх хронічних станів. COVID може активізувати сплячі хвороби. От людина схильна, наприклад, до діабету. Але в неї з цукром все в порядку. А після COVID може розпочатися діабет. Чимало пацієнтів протягом чотирьох-шести тижнів можуть мати гострі судинні порушення, такі як інсульт та інфаркт. І від цього люди помирають. І третій момент. Це такий довготривалий процес. Доведено, що COVID призводить до дуже потужної дерегуляції імунної системи. І ця імунна система починає в гострому періоді атакувати свій же організм. Це те, що ми знаємо як цитокіновий шторм. І потім у постковідному періоді імунна система продовжує атакувати свої тканини, органи, системи за рахунок аутоімунних процесів. І таким чином викликати постійне в’ялотекуче запалення. І воно, насамперед, обумовлює ті чи інші скарги. Залежно від того, який орган більше скомпрометований. От так це виглядає на сьогодні. Також є докази, що вірус може зберігатися у деяких тканинах протягом декількох місяців.

Люди після ковіду можуть скаржитися на проблеми з серцем

Фото / ЕРА

І ще важливий момент – COVID сильно порушує процес вироблення енергії в тканинах. Він втручається та порушує процес внутрішньоклітинного обміну. Це, до речі, пояснює те, що людям не вистачає енергії, вони швидко втомлюються, виснажуються, не можуть повернутися до попередніх навантажень. Тому це таке складне захворювання. У нього складний механізм. І постковідний період пояснюється дуже багатьма процесами. Це дерегуляція імунної системи, порушення обміну енергії і активізація хронічних захворювань. Звісно, якщо вони були у людини. Чи вона була до них схильна.

На що треба звертати увагу людям, які нещодавно одужали від коронавірусної інфекції? За якими аспектами власного здоров'я треба слідкувати у першу чергу?

– Є така ідея, що постковідні симптоми – це насправді діагноз-виключення. Наприклад: людина раптом починає відчувати біль у серці чи прискорене серцебиття. Можуть бути больові відчуття за грудиною. Це може бути дебютними скаргами міокардиту, інфаркту Міокарда. А може бути розладом вегетативної нервової системи. Це те, що ми називаємо вегетативним розладом. Він не є таким же небезпечним, як перераховані захворювання. Якщо людина має певні скарги (особливо якщо таких раніше не було), вона має піти до профільного спеціаліста. Це може бути кардіолог, невропатолог, невролог. Бо мають бути виключені захворювання саме по профілю даного спеціаліста. Якщо лікар не бачить змін і лабораторні показники у межах норми – а це ті показники, які ми спостерігаємо під час гострого COVID, маркери запалення – то, скоріше за все, у неї постковідний синдром з розладами вегетативної нервової системи.

І це хороший варіант. Так, ви почуваєте себе погано, якість життя не дуже. Але немає загрози вашому життю та здоров’ю. Але дуже важливо не пропустити розвиток якоїсь конкретної патології того органу чи системи, де у вас є скарги. Тому, звісно, потрібно йти до лікаря та виключати патології. Якщо лікар говорить "я нічого не знаходжу", то варто дивитися на лабораторні маркери запалення. Якщо і там все в порядку – то відпочивати, добре харчуватися, їсти вітамінну їжу, продовжувати приймати вітаміни D і С.

На фоні дефіциту енергії, проблем з обмінними процесами наша задача – усунути всі можливі дефіцити та забезпечити організм важливими речовинами, вітамінами, мінералами та мікроелементами. Для того, щоб організму було легше боротися з тими порушеннями, які залишив по собі коронавірус. Але цього може бути недостатньо. Я можу сказати, що деякі пацієнти потребують більш серйозного лікування в постковідному періоді. Наприклад, тієї ж гормональної терапії, вживання протизапальних препаратів тощо. Насправді остаточних рекомендацій стосовно того, чим лікувати постковід, немає навіть на міжнародному рівні. Лікуємо симптоми, покращуємо якість життя, приймаємо знеболювальні та протизапальні препарати, спостерігаємо за своїм станом, звертаємося до лікаря, якщо стане гірше. Я можу сказати про себе – у мене в жовтні був COVID. Я досі відчуваю болі в м’язах та суглобах. Моя толерантність до фізичних навантажень ще не відновилася до доковідного рівня.

Під час постковідного синдрому можуть виникати емоційні розлади

Фото / ЕРА

І тут дуже важливий момент: є така велика помилка, яку допускають пацієнти. Вони думають, що для скорішого відновлення потрібно ходити в зал, бігати, плавати, стрибати. Але COVID – це те захворювання, коли фізичне навантаження не відповідає можливостям організму. Пам’ятаєте, ми говорили про дефіцит енергії? Так можна дуже серйозно погіршити свій стан. Щодо фізичних навантажень, то для них мають бути рекомендації. Вони мають бути дуже зваженими, повільними, поступовими. І в жодному випадку не навантажувати людину. Тому що я спостерігав дуже велику кількість рецидивів у пацієнтів, які почали посилено тренуватися.

І другий момент. Це важлива ситуація, яку мають знати працедавці. Інколи люди в постковідному періоді не можуть виконувати ті робочі функції, які були до COVID. Вони не можуть так само витримати робочий день. Особливо якщо працюють фізично, наприклад, будівельниками чи вантажниками. Якщо людина відчуває, що не може витягнути навантаження, то працедавці мають піти їй назустріч. Мені здається, що наша медицина в кінцевому результаті повинна Long COVID внести до реєстру захворювань і почати давати людям з цього приводу лікарняний. Тому що чимало людей через відсутність засобів до існування ідуть на роботу, терплять, а потім просто потрапляють до "ями" з загостренням, з погіршенням стану. І часу на відновлення в цьому випадку потрібно набагато більше.

Як повернутися до звичного життя, щоб не нашкодити собі? Про які заходи безпеки потрібно пам’ятати?

– Дуже бажано, щоб навантаження були врегульованими. Як фізичні, так і емоційні. Бо навіть при помірному навантаженні, якщо у людини присутні потужні емоційні стреси, то це також може призвести до погіршення стану. Це також доведено. Тому важливо не перевантажуватися. Якщо вас щось турбує – ідіть до лікаря. Щоб запевнитися, що у вас немає чогось серозного, що вимагає негайного лікування. Ще є така у британців рекомендація – старатися дотримуватися антигістамінної дієти. Але я скажу чесно: про антигістамінну дієту ні наші люди, ні наші лікарі нічого не чули. І уявлення не мають, що це таке. Що стосується харчування. Це повинна бути їжа, яка легко засвоюється. З обмеженням жирного, смаженого, копченого. Тобто важкої їжі. Відповідно до ваших преференцій. Якщо ви веган – то будь-ласка. Займайтесь веганством. Питання в тому, що чимало людей з COVID прямо тягне на висококалорійну їжу. Тому що калорії потрібні для оновлення клітин організму. Нехай не соромляться, їдять. Але калорії повинні бути правильними. Їжа повинна бути високої якості і легко засвоюватися організмом. 

Найбільш небезпечним ковід є для літніх та хронічно хворих громадян

Фото / ЕРА

Що стосується нестачі енергії: уявіть півлітрову пляшку води. От ця вода – це ваша енергія на цілий день. Ви прокидаєтесь, працюєте, ідете на тренування, зустрічаєтеся з друзями, готуєте вечерю, дивитесь телевізор. І постійно відпиваєте з пляшки. Протягом дня ви випиваєте від 70 до 100 відсотків води. А COVID – це коли ви прокидаєтесь, а вам на день виділено десь 25 відсотків. Як з цим боротися? Немає жодного механізму, щоб наповнити цю пляшку. Адже вся ця енергія – це наш внутрішній ресурс. Його неможливо наповнити негайно.

Люди з постковідом потребують більшої кількості годин для відпочинку. У багатьох із них порушується сон. Його треба налагоджувати. До цієї задачі потрібно підходити комплексно. Не потрібно думати, що от ви одужали і завтра у вас все мине та нормалізується. Через нерозуміння проблем постковіду в нас з’являються ідеї, ніби якимись ліками чи діями можна швидко на це вплинути. Але ви не вплинете ніяк. Я належу до фейсбук-групи, яка називається "Long COVID support group". У ній 40 тисяч людей зі всього світу. В основному це західні країни – США, ЄС, Британія, Австралія. Які перенесли COVID ще весною. І люди пишуть, що навіть за рік після хвороби у них є скарги. Ці скарги можуть бути якими завгодно – дзвін у вухах, порушення зору, болі в суглобах. Там є люди, які ніяк не можуть відновити здоров'я. Є такі, що не можуть знову почати ходити. Є люди, які десять місяців не можуть приступити до роботи, тому що у них немає на це сил. І біда якраз полягає в тому, що більшість вузьких спеціалістів, до яких ці пацієнти потрапляють, ще слабо розуміють природу цього захворювання.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme