ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Невідомий Харків: Як кримінальний район "виховував" всесвітньовідомих людей

Поруч із центром Харкова розташований район, який вважають одним найнебезпечніших. Але саме тут проживало чимало відомих харків'ян

Depo.
11 вересня 2017 15:00
ФОТО: depo.ua

Москалівка – один із найстаріших районів Харкова. Він розташований лище в декількох хвилинах неспішної ходи від центру міста. Але як тільки потрапляєш до Москалівки, наче невидиму межу перетинаєш та опиняєшся в минулому столітті. Цей район і сьогодні мало чим нагадує частину сучасного мегаполіса. Тут можна побачити дореволюційні будинки, чимало колоритних дворів та декілька промислових підприємств. Фактично, Москалівка – це частина Основ'янського та Новобаварського районів. І хоча мешканці міста вважають цей район одним з найнебезпечніших, він може пишатися чималою кількістю відомих постатей, які тут проживали.

Де у Харкові москалям землю давали

Історія Москалівки починається в середині ХVІІІ століття. Перша згадка сучасної назви району фігурує в книзі "Розпис церковних парафій міста Харкова на 1724 рік". Тоді вулиця Москалівська нараховувала 16 домовласників. Поруч із цією вулицею проходив оборонний рубіж Харківської фортеці. Тут проживали декілька купецьких сімей. Вважається, що свою назву район та вулиця отримали через царських солдатів, яким після 25 років служби видавали тут землі. Москалі, а саме так називали солдатів-рекрутів, після служби, не маючи ніяких пожитків, у новому місці зберігали свої армійські звичаї та поведінку. Тож дуже скоро район отримав дурну славу небезпечного місця, яка, до речі, частково зберігається досі.

Пізніше поруч із москалями та купецькими сім'ями почали селитися й інші верстви населення. Через близькість до центру та відносно невелику ціну землі й будинків, місцину заселяли вчителі, лікарі та інші представники бідної інтелігенції. Щоправда, Москалівка прийшлася до смаку й циганам. Навіть із появою тут представників різних професій, цей район не перестали вважати небезпечним.

Серед москалівських байок існує й інша версія походження назви. Так, за тутешньою легендою, назву район отримав через відомих на все місто кравців – іудеїв Моськи (Моісей) та Левка (Лев). Ці умільці могли пошити одяг на будь-який смак, і саме через їхнє ательє довколишні місця почали називати Моськалівкою, об'єднавши імена кравців. І хоча легенда немає жодного історичного обґрунтування, місцеві мешканці люблять її переповідати.

Єврейський подарунок харківському православ'ю

Однією з візитівок Москалівки вважають Трьохсвятительску або, як її ще називають, Гольбергівську церкву. Його збудували на початку XX століття. Будівельний комітет очолив єврейський купець Григорій Гольберг. Власне, його коштом храм і будували.

Гольберга вважали одним із найбагатших на той час містян. Він хотів очолити в Харкові великий купецький комітет, але заважало віросповідання. На той час обіймати таку посаду єврей не міг. Тому Гольберг прийняв християнство, а в подарунок місту збудував храм Трьох Святителів, на який пожертвував кругленьку суму. Варто зазначити, що це перша церква в Харкові під час будівництва якої використовували залізобетон. Вона продовжувала функціонувати й за радянської влади. Офіційно церква працювала аж до початку війни. Однак настоятеля храму розстріляли за обвинуваченнями в антирадянській діяльності. Гольбергівська церква функціонує й сьогодні.

Перша лікарня відомого офтальмолога

Та не лише колоритними мешканцями відома Москалівка. Саме тут усе життя працював відомий лікар-офтальмолог Леонард Гіршман.

Гіршман народився в купецькій родині лютеранського віросповідання. Після закінчення медичного факультету Харківського університету працював з відомими європейськими лікарями. Однак потім повернувся до Харкова, де для нього в 1908 на народні кошти збудували лікарню. Будівля лікарні відомого на всю Російську імперію офтальмолога знаходилася на вулиці Москалівській. До нього їхали лікуватися з усієї імперії.

Будинок Клавдії Шульженко

Ще одна відома харків'янка, ім'я якої пов'язане з Москалівкою – співачка Клавдія Шульженко. Маленький будиночок, в якому провела дитинство народна артистка СРСР, і сьогодні стоїть на вулиці Володимирський, 45. У 1920-х роках Шульженко виступає на сцені Харківського драматичного театру, а пізніше підкорює Маріїнський театр у Санкт-Петербурзі. Всенародної слави Шульженко здобула після виконання військових пісень під час Другої світової війни.

Сторічна аптека на Москалівці

Ще одна цікавинка цього району – будинок під номером 22 на вулиці Москалівській. Саме в ньому вже понад століття функціонує аптека. Офіційно її відкрили в 1905 році, але фактично аптека працювала з кінця XIX століття, щоправда, адреси декілька разів змінювала. Її відкрив провізор Василь Тутаєв, а пізніше передав справи молодому провізору Савелію Чудновському, який і розмістив аптечний склад саме за тією адресою, де зараз продовжує функціонувати одна з найстаріших аптек Харкова.

Більше про події у Харкові та області читайте на Depo.Харків