П'ятий пішов: Що відбувається із суддями у справі Штепи

У Харкові екс-мер Слов'янська Неля Штепа "відправила" у відставку, декрет та під слідство вже чотирьох суддів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
П'ятий пішов: Що відбувається із су…

Розгляд справи колишнього мера Слов'янська Нелі Штепи, яку обвинувачують у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей) і ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи організації) Кримінального кодексу України, триває вже 3,5 року. За цей час слухання чотири рази розпочиналося з самого початку, а в колегіях змінилося п'ятеро головуючих. Depo.Харків зібрав найпомітніші події судового процесу.

Червонозаводський райсуд Харкова

Головуючий – Денис Чудовський (серпень 2014 року – 31 січня 2016 року)

Із самого початку Чудовський розпочав слухання справи Штепи неквапно, постійно за клопотаннями прокуратури продовжуючи їй тримання під вартою. Засідання були переважно одноманітні, іноді їх пожвавлювала своїми виступами підсудна: Штепа рясно обзивала представників прокуратури та висловлювала не надто поважно до колегії. У цей час екс-мер, перебуваючи в СІЗО, роздає інтерв'ю журналістам центральних українських та закордонних ЗМІ. Штепа заявляє, що збирається то знову стати мером Слов'янська, то наступним президентом.

Колегія Чудовського докладно вивчає матеріали справи та заслуховує майже всіх свідків. Однак паралельно зі Штепиним процесом триває розгляд дисциплінарного провадження проти головуючого, який виносив неправосудні рішення стосовно активістів Євромайдану взимку 2014 року.

Під кінець розгляду – 31 січня 2016 року – Порошенко підписав наказ про звільнення судді Червонозаводського районного суду Харкова Дениса Чудовського. Після цього справа була передана іншому судді та розпочався новий розгляд, незважаючи на те, що всі свідчення були зафіксовані на аудіо, а матеріали справи залишилися тими ж.

Головуючий – Віктор Єжов (1 лютого 2016 року – 26 січня 2017 року)

Після Чудовського головуючим у справі Штепи став переведений Віктор Єжов, який був переведений наказом Президента до Червонозаводського райсуду Харкова з посади судді Кіровського районного суду міста Макіївка Донецької області.

Єжов розпочав слухання справи Штепи заново. Із самого початку суд допитував усіх свідків і переглядав відео та письмові матеріали кримінального провадження. Підсудна продовжувала відстоювати позицію, що всі її дії були погоджені з тодішнім головою Донецької ОДА Сергієм Тарутою та іншими топ-чиновниками – Сергієм Пашинським, Валентином Наливайченком та іншими.

Уже з колегії Єжова за порушення присяги (по суті, за ухвалення незаконних рішень щодо євромайданівців) була звільнена суддя Ірина Прошутя, котра починала розглядати провадження ще з Чудовським.

Коли розгляд справи перебував на завершальному етапі, 25 січня 2017 року до ЄРДР була внесена інформація про кримінальне провадження за ч.1 ст.258-3 Кримінального кодексу України за фактом сприяння Віктора Єжова терористичній організації. Суддя заявив самовідвід після того, як працівники прокуратури повідомили йому про це провадження.

Суд 26 січня задовольнив заяву та клопотання, "щоб забезпечити право на справедливий суд". "Матеріали будуть передані до канцелярії для автономного розподілу, тому у справі оголошується перерва на певний час до вирішення цього питання", - сказав насамкінець Єжов.

Варто зазначити, що у грудні 2016 року колегія суддів Червонозаводського райсуду Харкова під головуванням Єжова виправдала обвинуваченого у сепаратизмі міліціонера з Краматорська.

Комінтернівський райсуд Харкова

Головуюча в колегії – Олена Маньковська (1 лютого – 12 травня 2017 року).

Суд слухав справу три з гаком місяці. Саме в Комінтернівському райсуді чи не на кожному засіданні Штепа почала скаржитися на самопочуття так, що злі язики почали говорити, що екс-мер почала розігрувати сценарій переїзду на лікарню за зразком колишнього прем'єра Юлії Тимошенко. Склалося враження, що колегія суддів має намір таки дослухати справу Штепи до кінця.

Увесь час перебування справи в Комінтернівському райсуді Харкова захист вимагав передати справу до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області – за місцем проживання всіх свідків, підозрюваної та за місцем скоєння злочину.

Однак 12 травня 2017 року Комінтернівський райсуд Харкова за клопотанням захисту Штепи після трьох місяців розгляду ухвалив рішення направити обвинувальний акт у справі прокурору для усунення недоліків. У свою чергу, прокуратура оскаржила це рішення, і Апеляційний суд Харківської області скасував рішення Комінтернівського суду та направив справу "на новий розгляд до тієї ж самої колегії".

Однак, згідно ст. 76 Кримінально-процесуального кодексу України, до розгляду справи не допускається суддя, ухвала якого була скасована в суді апеляційної інстанції. Відтак, колегія Маньковської вже не могла розглядати справу Штепи. Суддів у штаті Комінтернівського райсуду, котрі б мали право слухати цю справу, вже не було. Тому справу передали на перерозподіл до Апеляційного суду Харківської області, який, у свою чергу, визначив нову підсудність – Ленінський райсуд Харкова.

Хто кого обвів навколо пальця – незрозуміло. Однак у цей час день Штепи в СІЗО за законом Савченко дорівнювався двом дням "на зоні". Адвокати були цілком задоволені таким перебігом подій.

Ленінський райсуд Харкова

Головуючий – Віктор Вікторов (26 травня – 7 листопада 2017 року)

Після перерозподілу справи колегію Ленінського райсуду Харкова очолив на той час заступник голови суду Віктор Вікторов. Після кількаденного попереднього засідання (саму Штепу тоді видалили з зали через образи Вікторова), коли Штепі, попри намагання адвокатів, продовжили міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, було одразу прописано (чи не вперше з часу початку судових слухань) графік судових засідань на достатньо тривалий час.

Це, безперечно, справило враження того, що слухання справи нарешті пришвидшиться. Більше того, 18 травня Верховна Рада скасувала "закон Савченко", і тепер мотивація затягувати розгляд зникла навіть у команди захисників, до якої долучився харківський адвокат Олександр Шадрін, котрий, серед іншого, представляє інтереси низки харківських активістів Антимайдану та підозрюваних у тероризмі.

За час свого головування колегія Вікторова спочатку випустила Штепу зі скляного боксу в судовій залі, дозволивши їй перебувати поруч із адвокатами, а пізніше взагалі скасувала їй міру запобіжного заходу у вигляді тримання в Харківському СІЗО та 20 вересня відпустила з електронним браслетом під цілодобовий домашній арешт. Щоправда, цьому передували скарги Штепи на здоров'я та численні виклики медиків до Ленінського райсуду.

Однак після п'яти місяців слухання Вікторов несподівано пішов у тривалу відпустку по догляду за дитиною.

Головуючий – Сергій Скляренко (з 7 листопада 2017 року)

Скляренко, якого включили до колегії суддів Вікторова, з самого початку заявив самовідвід, посилаючись на те, що був порушений порядок його призначення, що він не знає матеріалів провадження і не був присутній на засіданнях. Також суддя натякнув, що наступного року він може піти у відставку ще до завершення розгляду. Такий же самовідвід заявила нова запасна суддя Людмила Шрамко.

Захист Штепи виступив проти задоволення самовідводу Скляренка та висловив переконання, що заява про відвід судді викликана спробою ухилитися від правосуддя, адже були протоколи про призначення його головуючим після виходу з процесу Вікторова. Адвокати підкреслили, що підстав для відведення судді Скляренка немає. При цьому захист не заперечував проти відведення судді Шрамко.

Спроба Скляренка провалилася. Двоє інших членів колегії проголосували проти його самовідводу, а також заявленого пізніше відводу з боку адвоката Шадріна. Водночас ніхто з учасників процесу вже не вимагає початку слухання справи наново.

Колегія продовжила Штепі на два місяці (до 13 січня 2018 року) міру запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту з обов'язком носити електронний браслет. При цьому служителі Феміди дозволили екс-меру з 20 по 24 листопада виїхати для проведення медичного обстеження в Києві.

Зрештою, Скляренко, що перебуває в опозиції до інших членів колегії суддів, оголосив перерву до 19 грудня. Знайомитиметься з матеріалами провадження. Очевидно, що Скляренко не горить бажанням розглядати справу Штепи. Водночас, він – літній та досвідчений суддя, який, не виключено, перед відставкою може зіграти свій гучний "дембельський акорд".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme