Юридичне питання вирішене: Як переселенці зможуть проголосувати на виборах президента

Раніше переселенці та мешканці тимчасово окупованих територій не могли брати участь у виборчому процесі, однак на сьогоднішній день всі юридичні перепони були усунені

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Юридичне питання вирішене: Як переселенц…

Чимало мешканців Донбасу не змогли проголосувати на минулих президентських виборах. У 2016 році Міжнародна фундація виборчих систем IFES провела опитування переселенців, які мешкали на контрольованій території України. Тоді з'ясувалося, що 2014-го віддати свій голос на виборах змогли тільки 7% тимчасово переселених осіб (ТПО).

"З моєї точки зору, це можна пояснити тим, що, по-перше, значна частина з них не змогла проголосувати через те, що залишалася тоді на окупованій території Донбасу, – розповів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі "ОПОРА" в Харківській області Юрій Чумак. – Там вибори взагалі не відбулися. Але велика частина тих, хто переселився на підконтрольну Україні територію, також не змогли проголосувати. Оскільки постанова ЦВК "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси" передбачає, що людина, яка хоче тимчасово змінити своє місце голосування, повинна подати відповідну заяву до органу ведення Держреєстру виборців. І додати документи, які підтверджують, що така зміна їй дійсно потрібна. Щодо переселенців з Криму та Севастополя, то на той час Центральна виборча комісія внесла зміни і дала їм змогу подавати таку заяву без додаткових документів. А виборці з Донбасу такої можливості не мали".

У кожної людини є виборча адреса. Вона, відповідно до Державного реєстру виборців, визначається за місцем реєстрації. Для деяких категорій громадян – військовослужбовців, ув'язнених, людей, які перебувають за кордоном – є виключення. Але для всіх інших це, як правило, місце реєстрації. І людина, котра в день виборів не перебуватиме з певних причин за місцем реєстрації, має право звернутися із заявою про тимчасову зміну місця голосування. Додавши договір про купівлю житла за новим місцем проживання, на оренду приміщення, документ про відрядження, про навчання, документ з місця роботи тощо. Однак у переселенців у 2014 році часто не було жодних підтверджуючих документів. Через це вони не могли проголосувати.

Однак 5 вересня 2018 року ЦВК внесла до своєї постанови зміни щодо виборців з окупованих частин Донбасу. Тепер вони отримали право не подавати жодних додаткових документів. Проте виникла проблема: ЦВК зазначила, що межі окупованих територій має визначити президент.

На фото: Юрій Чумак

"І тут починається цікава історія, – згадує Чумак. – Оскільки Президент на момент початку цієї виборчої кампанії не визначив ці межі".

Щоправда, навіть раніше існувало розпорядження Кабміну №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", в якому ці межі визначалися. І часто переселенці не мали ніяких проблем у тимчасовій зміні місця голосування: вони приходили, показували свій паспорт і органи Держрежстру бачили, що ця територія окупована. Однак іноді у ТПО починали вимагати додаткові довідки, наприклад, довідку переселенця, довідку від сільської/селищної ради тощо.

"Для того, щоб ця ситуація повністю увійшла в правове русло, президенту потрібно було визначитися з цими межами, – розповів Чумак. – Про це багато говорили представники правозахисних громадських організацій. Зокрема, "Восток SOS", "Право на захист", Громадянської мережі "ОПОРА". І я, як виборчий омбудсмен (у Харківській області, – ред.), звертався і до Президента, і до ЦВК. Для того, щоб дізнатися про документи чи інструкції з цього приводу, про які, можливо, широка громадськість не знає. 25 січня з Адміністрації Президента мені повідомили, що такі межі ще не були визначені і робота над цим триває. 6 лютого про невизначені межі окупованих територій повідомила і ЦВК. А 7 лютого президент України, мабуть, під впливом громадськості (а, можливо, так просто співпало) видав Указ, яким визначив ці межі".

За словами виборчого омбудсмена, тепер у переселенців (як і у мешканців окупованої частини Донбасу) не має бути жодних правових проблем з участю у голосуванні на виборах президента України.

Для цього необхідно не пізніше 25 березня звернутися до органу Держреєстру із заявою про тимчасову зміну місця голосування. Процедура не є складною, слід буде лише заповнити готовий бланк. При собі потрібно мати паспорт. А 31 березня паспорт та отримане посвідчення про зміну місця голосування потрібно буде взяти на виборчу дільницю. Якщо буде другий тур виборів, то потрібно буде писати таку заяву повторно.

Загалом тепер усі переселенці можуть вільно брати участь у виборчому процесі. Щоправда, залишається питання про голосування за депутатів-"мажоритарників" на парламентських виборах та участі у місцевих виборах, куди ТПО поки що "дорога закрита". Однак правозахисники та парламентарі зараз працюють над вирішенням цієї проблеми.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme