Вулична самооборона: Як правильно захищати себе під час нападу

Українці регулярно стикаються з вуличними загрозами та агресивними оточуючими, тож не дивно, що популярності набувають різні школи самооборони

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Вулична самооборона: Як правильно захища…

Майже всі люди стикалися з ситуацією, коли їхньому життю та здоров’ю загрожували сторонні особи. Від цього по-справжньому ніхто не застрахований. Це змушує замислитися над тим, як захистити себе в критичній ситуації. Однак які навички потрібно отримати і з якими проблемами може зіткнутися людина, котрій доведеться втілити їх на практиці? На ці питання в інтерв’ю Depo.Харків відповів тренер із самооборони в Харківській обласній організації "Товариства Червоного Хреста України" Андрій Бальза.

Харківський експерт із самооборони Андрій Бальза

На фото: Андрій Бальза

Що ви порадите робити людині, яка вирішила засвоїти навички самооборони?

– Для початку потрібно зрозуміти, навіщо це все потрібно. Можливо, у людини була якась ситуація, тому вона вирішила цим зайнятися. Або така ситуація траплялась у друзів чи знайомих. Або людина щось таке побачила на вулиці, що тепер спонукає її займатися самообороною. Після цього потрібно зрозуміти, з якою саме ситуацією хочеться попрацювати і де у "провисає" навичка. Наприклад, людині не вистачає впевненості у собі. Із цим треба працювати.

У чому відмінності між самообороною та бойовими мистецтвами?

– Самооборона – це завжди самозахист. Це майже завжди ситуація, колись хтось завідомо сильніший або ж вважає себе таким. Це також може бути якась кримінальна ситуація, якійсь напад. Тоді це також буде самооборона.

Це не обов’язково бійка. Людина може наперед прорахувати таку ситуацію та запобігти її. Але якщо сутичка таки відбулася, то самооборона – це вже вихід із такої ситуації. У подібних випадках потрібно знати, як розірвати дистанцію, до кого можна звернутися, куди бігти. Це ті питання, які вирішує саме самооборона. Якщо для вас важливо захистити життя, то самооборона – це для вас. Якщо для вас важливо зрозуміти, хто сильніший, то можна піти в звичайну спортивну секцію та займатися спортом.

Як опанувати навички самооборони, коли людина визначилася зі своїми пріоритетами?

– Так, людина вже визначилася, вона зрозуміла, що їй не вистачає якихось знань та навичок. У тому числі вона усвідомила, що хоче вирішувати якісь конфліктні ситуації. Тоді вона може обрати щось із декількох варіантів. Можна зайнятися спортом – це також дає ефект. Можливо не такий серйозний, як заняття самообороною. Але принаймні згодом у неї розвинеться впевненість у собі, з’являться навички бою. Але оптимальний варіант – поєднувати спорт з іншими напрямками. Наприклад, зайнятися практичною психологією, вирішенням конфліктів та конфліктних ситуацій. Можливо, навіть пройти прості тренінги з конфліктології.

У Харкові проходять тренінги із самооборони в Червоному хресті

І тут недостатньо буде просто прочитати статтю. Людині потрібно опанувати суто практичні навички, адже знання – це десь 20% від того, що вона має отримати. Людина може знати, як правильно поступити. Але якщо вона потрапляє в конфліктну ситуацію, то почне стресувати. І, скоріш за все, буде поводити себе так, як у звичному житті. А якщо людина невпевнена в собі, якщо вона ніколи ні з ким не билася та не сперечалася, то, скоріш за все, теоретичні знання їй не допоможуть. Тому тренуватися потрібно обов’язково. Бажано регулярно. І чим регулярніше, тим краще. Бо навіть звичайне тренування – це вже стресова ситуація бою. У межах занять із самооборони зазвичай намагаються розвивати ситуації входження в стресову ситуацію і виходу з неї. А ці навички людині важко отримати самостійно.

Які засоби індивідуального захисту існують? Якими з них ми можемо скористатися?

– Оптимально вам про це розповість юрист. Тому що майже всі засоби самозахисту в певній ситуації можуть вважатися незаконними. Але оптимальний варіант, як не дивно, це газові балончики. Вони прості у використанні та в більшості випадків дозволені до носіння. При цьому варто не забувати, що з балончиками також потрібно потренуватися. На своїх тренуваннях я пропоную людям, які придбали балончик, взяти муляж і показати його застосування на прикладі реальної ситуації. Якщо людина з ним не тренувалася, то він майже завжди не спрацьовує. Потрібно знати, де лежить балончик, як його дістати, як йому можуть протидіяти нападники.

Але застосування в межах самооборони всього, що потрапить під руку, може мати юридичні наслідки. Це може бути і ніж (не дай бог!), і навіть палиця. Адже людина в стресі, на неї напали. А вона, наприклад, застосувала ніж. По факту, як це буде виглядати? Якась особа на когось накричала, пішла вперед і в цей момент отримала удар ножем. У будь-якому випадку буде вважатися, що людина не права. Як мінімум, це буде перевищенням меж необхідної самооборони. Юридичні наслідки будуть.

Які газові балончики краще обирати?

– Оптимально обирати під себе та під свою ситуацію. Якщо людина частіше за все їздить в машині, то там буде упор на балончик більшої дальності. При цьому він не повинен давати газової хмари. Адже так можна постраждати самому та опинитися ще в гіршій ситуації. Я рекомендую струйний перцевий балончик. Але тут потрібно тренуватися, адже його треба застосувати несподівано. Тобто не показувати, але завжди тримати під рукою. Якщо відбувається якась нестандартна ситуація і ви відчуваєте, що це може призвести до певних наслідків, то балончик потрібно тримати під рукою чи навіть взяти в руку, ле непомітно для потенціального нападника. Також потрібно вміти поцілити в конкретні місця – очі, ніс, щоб уразити дихальну систему.

Газовий балончик як засіб самозахисту

При цьому варто також усвідомлювати, що балончики діють не одразу. Тобто людина, отримавши заряд, може ще 2-5 секунд бути активною. Інколи навіть довше, все залежить від фізіології. І ви навіть після застосування балончика цілком можете постраждати. Нападник встигне зробити з вами багато нехороших речей. Тому це не панацея. Це один зі способів підвищити нашу ефективність як тих, хто захищається. Тому після застосування балончика потрібно розірвати дистанцію і якийсь час бути недоступним для нападника. Або відійти в сторону, втекти. Не варто забувати про виклик поліцейських. Це їхня задача – захищати наші життя.

Про які юридичні аспекти необхідно пам’ятати під час навчання самообороні чи застосування цих навичок на практиці?

– Це завжди відповідність загрози до ваших дій. Наприклад, вам може здатися, що на вас нападають. Проте зі сторони це виглядатиме так: на вас кричать, а ви берете палку та б’єте людину по голові. Це неприпустимо, це буде вважатися перевищенням меж необхідної самооборони. Але коли така ситуація може вважатися прийнятною? Коли нападник, наприклад, вдвічі від вас більший і явно сильніший, коли він при цьому кричить "я зараз тебе вб’ю". Тоді це, можливо, матиме мінімальні наслідки. Завжди має бути явна загроза життю. Кричати "я тебе поб’ю" та "я тебе вб’ю" – це різні речі. Якщо людина погрожує вас побити, і ви в цей момент її вбиваєте, то зрозуміло, що в цей момент ви були не праві.

Звісно, що в певних ситуаціях вам не буде коли про це думати, і захист вашого життя важливіший за захист життя нападника. Якщо на вас нападають з якимось предметом, наприклад, кийком чи балончиком, то ви також можете застосувати у відповідь щось подібне. Якщо ви візьмете той же балончик чи камінь – ви будете праві. Також є такий важливий момент: якщо на вас нападають вдома, то це вже окрема ситуація. У випадку, коли до вас хтось ломиться, застосування таких засобів буде виправданим.

Самооборона має бути виправданою та не переростати в насильство

Буває так, що в людина добре засвоїла навички самооборони, але в критичній ситуації вона впадає у ступор. Чому це відбувається і що з цим робити?

– Так, це цілком звична ситуація. Людина в такому стресовому стані діє згідно з тваринними інстинктами. Вмикаються стандартні реакції організму – "бий", "біжи" та "ховайся". І найчастіше проблеми виникають тоді, коли включається реакція "ховайся". Це той самий ступор. Це як жука смикнули, він перекинувся та робить вигляд, що мертвий. У тварин це іноді спрацьовує. А от для людей це проблема. Як із цим впоратися? По суті, потрібно вчитися діяти в стресових ситуаціях. Вони можуть бути штучно створені в межах тренінгу. Тобто ми імітуємо нестандарту ситуацію, де в людини виникатиме стан ступору. І з ним вона намагатиметься впоратися.

І якщо через кілька разів людина розуміє, що вже може вийти з цієї ситуації ефектно та ефективно – значить, все добре. Поступово цей ступор буде переключатися. Разом із тим, реакція "бий" – це не завжди добре. Бо у будь-якій ситуації людина буде реагувати агресивно. Це може спричинити проблеми із законом. Частіше за все, нам не потрібно доводити, що ми найкрутіші. Нам потрібно запобігти ситуації, яка несе загрозу для життя. Тому агресивна позиція частіше за все може виявитися гіршою. Адже, зазвичай, у нас не один нападник, а два-три. І проявивши сильну агресію, ви отримаєте додаткову загрозу.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme