Все індивідуально: Скільки годин треба спати та чому трапляються порушення сну

Сон – це наша фундаментальна потреба. Від його якості залежить самопочуття, працездатність та здоров'я загалом

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Все індивідуально: Скільки годин треба с…

Деякі люди про здоровий сон можуть лише мріяти. На заваді їхньому відпочинку стають порушення. Це може бути безсоння або, навпаки, гіперсомнія. Деякі види порушень – парасомнії – здатні по-справжньому налякати. До них відносяться нічні жахи, сноходіння та сонний параліч – перехідний стан між сном і пробудженням, під час якого людина може бачити видіння, але її реакції заблоковані.

"Ми маємо розуміти, що сон – це дуже важливо, – наголосив лікар-невролог та експерт з громадського здоров'я Андрій Косінов. – У людини має бути повноцінний сон. А коли вона не може добре виспатись, то що ми маємо? Ми маємо певні проблеми. У людини знижується увага, виникають труднощі з роботою, вона не може на чомусь сконцентруватися. І тому здоровий сон навіть важливіший, ніж прийом здорової їжі".

За словами експерта, розлади сну умовно поділяють на гострі та хронічні. Гострі тривають близько одного-двох тижнів, від хронічних людина може страждати місяць та більше. Причини таких розладів носять як фізіологічний, так і суто психологічний характер. Це можуть бути наслідки травми або захворювання на кшталт інфаркту чи інсульту, проблеми з диханням. Банальний приклад – хропіння. У такому випадку мозок не може отримати достатньо кисню, настає кисневе голодування, і на ранок людина все ще відчуває себе втомленою.  

лікар-невролог та експерт з громадського здоров"я Андрій Косінов

На фото - Андрій Косінов

Також порушення сну можуть мати люди з певними психологічними проблемами. Це може бути хронічний стрес, підвищена тривожність.

"Перш за все, треба піти до лікаря та пройти обстеження, – наголосив Косінов. – Адже якщо людина починає самолікування – це не дуже добре. Якщо проблема тиждень не зникає, то варто піти до спеціаліста. Якщо була якась травма чи є якісь серцево-судинні захворювання, то варто звертатися до профільного лікаря – нейрохірурга, невролога або кардіолога. Але якщо людина має забагато стресу, у неї якась кризова ситуація в житті, наприклад, розлучення чи проблеми в стосунках, то варто піти до психолога. Або і до психіатра. Чому саме до нього? Тому що подекуди поганий сон виникає при депресіях. А депресії лікують не психологи, а саме психіатри. Зокрема ці спеціалісти можуть прописати певні препарати, наприклад, заспокійливі. Це може дати дуже добрий результат".

Як побороти безсоння

Разом з тим людина може самостійно покращити якість сну, наприклад, прогулятися близько півгодини. Не варто примушувати себе до сну та лягати в ліжко у той момент, коли спати взагалі не хочеться. Не обов’язково й засинати в один і той же час, особливо якщо розпорядок дня істотно змінився. Наприклад, під час відпустки людина не втомлюється так швидко і в "потрібний" час її організм ще має достатньо енергії.  

Має значення й місце сну. Ліжко, постіль, подушка та матрац мають бути зручними, а кімната - добре провітрюватися. Бажано, щоб температура була дещо нижчою, ніж в інших приміщеннях. Бо засинати при температурі 18-20 градусів комфортніше, ніж при 25-30. Варто відмовитися від вживання різного роду стимуляторів, у тому числі кави чи алкоголю. Також, за словами експерта,  за чотири години до сну краще відмовитися від їжі.

Проблеми зі сном

Але тут постає питання – скільки годин людина має спати? Зазвичай йдеться про восьмигодинний сон. Хоча експерт зазначає, що насправді все дуже індивідуально. Головне – щоб вранці людина була достатньо бадьорою. Навіть якщо вона спала лише п’ять годин, але відчуває себе добре, то все гаразд. Також не дуже гарна ідея – спати надто багато, адже потім буде важко заснути.

"Наприклад, деякі люди можуть відпочивати так: вони п’ять годин сплять, потім працюють, а потім вдень можуть десь годинку поспати, – розповів Косінов. – І це дуже добре. В сучасних офісах є спеціальні кімнати. Вперше їх обладнали у таких компаніях, як Google та Apple. Якщо людина втомлена, то протягом робочого дня вона може піти туди та поспати годину чи дві. А потім себе добре почувати. Самі роботодавці бачать, що людина краще та професійніше виконує свої обов’язки. Та загалом вона почуває себе більш впевненою та щасливою".   

Скільки годин необхідно спати

Що робити, коли людина спала достатньо часу, але на ранок відчуває себе млявою та сонливою? Причина може критися в несвоєчасному пробудженні. Як пояснив Косінов, кожні півтори години починається новий цикл сну. Коли людина просинається в той момент, коли він закінчується – вона почуває себе добре, бо мозок вже налаштований на пробудження. Це пояснює той момент, що в одному випадку людина може прокинутися і відчувати себе добре, а в іншому спати довше, але все одно бути надто сонною.

Косінов зазначив, що можна вгадати фазу сну. Варто знати, скільки хвилин має піти на засипання, розбити сон на півторагодинні цикли, а потім налаштувати будильники на потрібний час. Можна піти й простішим шляхом - просто скористатися відповідним додатком для смартфону.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme