Відмовився навіть Іран: Чому зоозахисники налаштовані проти чотирилапих "артистів" у цирку (ФОТО)

Високі жирафи, величаві слони, могутні ведмеді та небезпечні леви. Для одних людей вони є незмінними атрибутами хорошого циркового видовища. Інші ж наголошують, що тваринам на арені цирку взагалі не місце

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Відмовився навіть Іран: Чому зоозахисник…

На недопустимості використання тварин у циркових виставах нерідко наголошують зоозахисники. Особливо це стосується пересувних цирків, де звірям доводиться долати значні відстані та жити у вкрай тісних та непристосованих для довгого перебування клітках. Активісти, котрі виступають проти цирків із тваринами, розповідають про жахливі умови утримання, погане харчування та жорстокість з боку дресирувальників. Також вони нагадують, що глядачі, серед яких зазвичай є чимало дітей, також ризикують: дика тварина може напасти на присутніх, а жорстоке ставлення до чотирилапих "артистів" може погано відобразитися на дитячій психіці.

Час від часу трапляються інциденти, що змушують навіть далеких від зоозахисної діяльності людей говорити про проблематичність такої практики. Наприклад, минулого року в Білій Церкві ведмедиця прямо під час циркової вистави напала на глядачів: в якийсь момент дресирувальник послабив поводок і тварина змогла вибігти за межі нічим не загородженої сцени. Серед глядачів почалася паніка, проте обійшлося без постраждалих. Цирк продовжив гастролювати й далі.

У березні 2017 року в Прилуках левиця напала на свого дресирувальника, а потім втекла з цирку. Заховалося вона в городах приватного сектору. І оскільки в цирку не знайшлося транквілізатора для левиці, її вирішили просто застрелити. Того ж року в Рівному під час гастролей цирку "Кобзов" помер жираф. Як розповіли ветеринари, у тварини сталося зупинка серця. А місцеві зоозахиснки наголошували, що жираф утримувався в жахливих умовах.

"Цирк з тваринами - це без жодних прикрас насильство протягом усього їхнього короткого життя, - підкреслилює зоозахисниця Олена Погорєлова. - Коли мені кажуть, що це радість для дітей, я кажу, що це тонка обгортка страшного закулісся, під якою сплетіння жаху, страждань, кліток, крові і болю. І жодна дитина ніколи не підтримає цирк, знаючи хоч дещицю того, якими способами тварину навчили робити той чи інший трюк. Маніпуляція та підміна понять у вихованні дітей в першу чергу грає злий жарт з нашим суспільством. Насильство не буває вибірковим. Якщо заради хвилинної втіхи ми визнаємо насильство нормою до кого б то не було, ми прирікаємо себе рано чи пізно на відсутність гуманних цінностей в суспільстві".

Прихильники заборони звірів-"артистів" наполягають на тому, що для диких тварин виконувати різного роду трюки - абсолютно неприродно. І мало того, що кожний виступ для них є шаленим стресом, ще й їхнє повсякденне харчування та утримання не відповідає природнім потребам. Адже ті ж бегемоти в дикій природі не сидять в маленьких басейнах, ведмеді мають змогу впадати у сплячку, а леви - вільно полювати на здобич.

"Цирк - це складне, напружене, незвичайне шоу, - розповіла голова зоозахисного об'єднання "Разом" Олена Кравченко. - Застосування тварин у цих шоу має високий рівень їхньої експлуатації і виконання неприродних для тварин дій, з використанням вогню і не тільки. Як правило, людей цікавлять дикі та екзотичні тварини, для яких умови цирку загалом неприйнятні. Європейські країни, які відмовились від цирків з тваринам, зробили це перш за все тому, що неможливо уникнути для тварин стресу та великого навантаження на виступах та тренуваннях, а також забезпечити їм гідні умови утримання. Контролювати це практично неможливо. У цивілізованих країнах такого "кіна" майже немає. Цінності сталого розвитку передбачають гармонійне співіснування людей та тварин, повагу до їхніх природних потреб та свобод, формування толерантних суспільств, до тварин у тому числі".

Вже є низка країн, де використання тварин у цирках заборонене на законодавчому рівні. До них належить Австрія, Угорщина, Велика Британія, Греція, Данія, Кіпр, Італія, Мальта, Нідерланди, Хорватія, Чехія, Швеція, Фінляндія, Естонія, Іран, Ізраїль тощо.

"Неможна отримувати посмішки за рахунок мук живих істот - це антиприродно, - підкреслила Погорєлова. - Цирк з тваринами, всі ці розваги - це хибні радості на катуваннях. Дика тварина має жити у своєму будинку - в дикій природі, вона не зобов'язана вас і ваших дітей розважати, спонсоруючи цирковий бізнес. Якщо ми хочемо бачити щирі посмішки наших дітей, якщо ми прагнемо до розвитку і претендуємо на життя в гуманному соціальному суспільстві, то тут навіть не стоїть питання про дискусію цирку з тваринами - їх не повинно бути за визначенням. Сподіваюся, що ми навчимося поважати життя і право на гідне життя тварин, а цирк, який експлуатує живі істоти, відійде в минуле".

Тварини, особливо екзотичні, приваблюють глядачів та роблять виступи більш популярними. Однак цирки без чотирилапих "артистів" також можуть стати дуже відомими. Наприклад, знаменитий Cirque du Soleil ("Цирк сонця") вважається одним з найяскравіших представників циркового жанру сучасності. Відомий він своїми синтетичними виставами, де трюки поєднуються з музикою, хореографією та вигадливим дизайном. А ще - своєю принциповою видмовою від експлуатації тварин.

Нерідко опоненти подібних заборон наголошують, що використання тварин в циркових виставах є давньою традицією. Так воно і є. Наприклад, колись на Московії існувала така розвага, як ведмежа комедія. В її межах ведмеді показували різного роду трюки, в тому числі й танцювали під невигадливу музику. Їх "навчання" починалося ще з дитинства. Ще малих ведмежат скоморохи заганяли в клітку з мідний дном, яка наполовину поміщалася до глибокої ями. В самій ямі розпалювалося багаття. Спочатку ведмежата від жару вставали на задні лапи, які були захищені лаптями. А коли ставало ще гарячіше, вони починали переступати з лапи на лапу. У цей час дресирувальник бив в бубен. Такі "репетиції" проходили кожного дня протягом одного-двох місяців. Після такої "науки" ведмеді вставали на задні лапи та починали переминалися вже на землі, просто зачувши звук бубну. А задоволена публіка тішилася від вигляду танцюючого ведмедя і не задумувалася, якою ціною досягається дане видовище. Але це було колись. Часи міняються і люди все частіше задумуються над тим, що саме стоїть за їх дозвіллям.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme