Травнева небезпека: Як вберегтися від кліщів

Якими хворобами можуть заразити кліщі та що треба знати, аби не підхопити інфекцію

Травнева небезпека: Як вберегтися від кл…

Травень – чудова пора нарешті насолодитися сонечком та відпочивати на природі. Вихідними чимало українців вибираються до лісу, на річку чи до міських парків. Але тут на них може чатувати небезпека – кліщі. Ці павукоподібні здатні переносити збудників вірусних та бактеріальних захворювань, серед яких – хвороба Лайма.

За даними МОЗу, щороку від укусів кліщів страждають близько 20 тисяч українців. Пік активності припадає на квітень-травень та серпень-вересень. У цей період небезпека підхопити кліща зростає в кілька разів.

У "Харківському лабораторному центрі" розповіли, що минулого року від укусів кліщів постраждали майже 2 тисячі харків'ян. У 50 виявили бореліоз (хвороба Лайма). Цього року хворобу Лайма вже діагностували у десятьох мешканців Харківщини. Щоправда, кліщі їх вкусили ще минулої осені.

Чим небезпечні кліщі

Найчастіше укус кліща загрожує енцефалітом і хворобою Лайма, також відомою як бореліоз. Під час цієї недуги спочатку на тілі з'являються червоні кола, підвищується температура, з'являється біль у суглобах та м'язах. Потім вірус може вражати суглоби, нервову та серцево-судинну системи, опорно-руховий апарат та навіть призвести до інвалідності. Проявляється хвороба здебільшого протягом кількох тижнів після укусу, але іноді можливо й протягом кількох місяців.

Не менш небезпечним є й кліщовий енцефаліт. Ця інфекція вражає центральну нервову систему та може призвести до інвалідності чи навіть смерті. Проявляється хвороба протягом п'яти днів після укусу кліща. Симптомами є головний біль, підвищення температури, безсоння та нудота.

Варто розуміти, що не усі кліщі переносять збудників захворювань. Але краще захиститися від них.

Як вберегтися

Епідеміологи пояснюють – підхопити кліща найлегше у зелених зонах міста, лісі або на дачі. Попри поширену думку, ці комахи не падають з дерев, а потрапляють на тіло людини із землі. Тож найголовніше – не допустити потрапляння кліща на шкіру. Свої "засідки" кліщі люблять влаштовувати у хмизі, сухій траві та старих гілках. Тому краще звільнити від цього галявинку, де зібралися відпочивати.

Одягати варто світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Навіть якщо кліщ заповзе, його буде легше помітити. На голову – каптур або капелюх. Кожні кілька годин треба перевірити себе та дітей. Особливу увагу - на волосся. Найчастіше кліщі ховаються під пахвами, у вухах та біля вух, на шиї, в середині пупка, на вигинах колін і ліктів, у волоссі і біля нього, між ніг, навколо талії. Не треба забувати і про домашніх улюбленців – ці комахи для них також небезпечні.

Слід використовувати захисні спреї та креми від кліщів. Повертаючись з відпочинку на природі, треба одразу зняти одяг, адже кліщі можуть потрапити на одежу і вже пізніше переповзти на тіло людини. Варто перевірити усі речі, аби не поселити кліща в себе вдома.

Що робити, якщо знайшли кліща на тілі

Якщо кліща знайдено на тілі, варто негайно звернутися до лікаря. Підійде будь-який травм-пукт. Якщо ж отримати допомогу медиків неможливо, треба спробувати витягнути кліща самостійно. Для цього можна спробувати повільно витягнути його разом із хоботком, розхитуючи огорнутими марлевою серветкою пальцями, підчепивши пінцетом чи петлею з нитки. Потім треба змастити ранку антисептичним розчином і ретельно вимити руки з антисептиком.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі чи у скляний посуд та віддати до лабораторії. Там проведуть дослідження на наявність у тварини збудників бореліозу. Мертвого кліща також варто віддати на дослідження. Так буде можливо точно дізнатися, чи був цей кліщ небезпечним.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme