Справа щодо Кучера і опера СБУ: Керівник управління ДБР Маньковський розповів про резонансні розслідування в Харкові (ФОТО)

У Харкові розпочав роботу відокремлений підрозділ Державного бюро розслідувань

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Харків
Справа щодо Кучера і опера СБУ: Керівник…
Денис Маньковський / ДБР

В Україні 1 березня реформували структуру територіальних управлінь Державного бюро розслідувань. Харківська область, як і раніше, перебуває під юрисдикцією ТУ ДБР у місті Полтава, яким керує харків’янин, колишній працівник контррозвідки Управління СБУ в Харківській області Денис Маньковський. Однак уже зараз у Харкові з'явилася база, де працюватимуть оперативники та слідчі ДБР, що вже найближчим часом мають посилити ефективність роботи правоохоронного органу в місті.

 

Про зміни у системі управління, пріоритети, вакансії, про найбільш резонансні кримінальні провадження в Харкові, а також про те, коли ж настане "весна і будуть саджати" Денис Маньковський розповів в інтерв’ю кореспондентові Depo.Харків.

 

У Харкові створений відокремлений підрозділ ДБР

 

"Весна прийде, саджати будемо" – це до вас?

 

"Весна прийде, саджати будемо" – це загальне завдання, це загальна тенденція. Таке завдання повинні виконувати всі. І ми в тому числі. Ми намагаємося його виконувати по мірі тих сил і засобів, які у нас в наявності.

 

Які тоді найбільш резонансні справи Територіального управління ДБР в Полтаві у 2021 році?

 

Резонансні справи були. За 1 квартал по нашому Територіальному управлінню близько 120 підозр оголошено за нашими суб’єктами. Це вищі посадові особи, співробітники правоохоронних органів та військовослужбовці. Мабуть, найбільш резонансними провадженнями я назвав би справу, коли двоє адвокатів мали намір отримати 15 тисяч доларів у кандидата, який хотів працювати у ДБР. Така протиправна діяльність припинена. Також багато проваджень ми скерували до суду щодо лісу. Були розтрати на понад 8 мільйонів по лісу. Була реалізація в Харкові щодо працівника податкової міліції, який вимагав 20 тисяч доларів у підприємця за непритягення його до кримінальної відповідальності. Потерпілий там не був суб’єктом кримінального провадження, просто в нього провели обшук, а співробітник податкової захотів нажитися. Була низка реалізацій щодо співробітників поліції. Наприклад, хабар начальнику Зміївського райвідділу поліції. Якщо не помиляюся, близько 40 тисяч гривень.

 

У юрисдикції Територіального управління ДБР у Полтаві є чотири області – Харківська, Дніпропетровська, Полтавська і Сумська. Яка з цих областей є найбільш криміногенна?

 

Важко судити. Криміногенну обстановку важко оцінити. З одного боку у 2020-2021 році найбільші та яскраві показники були по Харкову, але це зумовлено тим, що у Державному бюро розслідувань так склалося, що дуже багато харків’ян – і в оперативних підрозділах у центральному апараті в Києві, і в нас, у Територіальному управлінні. У Харкові працювало трошки більше слідчих, що, відповідно, теж впливало на результативність.

 

Але з іншого боку є такий регіон, як Дніпро. Він дуже специфічний, він більший за населенням, ніж Харківський, там більша концентрація правоохоронців, там є Кривий Ріг. Якщо у Дніпрі - 990 тисяч населення, то у Кривому Розі – близько 700 тисяч, з агломерацією там населення більше 1 мільйона. Там, само собою, дуже напружена криміногенна обстановка.

 

Які основні причини виникнення злочинності, що підпадає під вашу юрисдикцію?

 

Гроші. Уся причина – це гроші. Не секрет, що всі правоохоронці хочуть грошей. Коли у співробітника поліції зарплата 10 тис. грн – це не смішно, коли у співробітника податкової зарплата 10 тис. грн – це теж не смішно. На митниці – те ж саме. У всіх у них низькі зарплати.

 

У Харкові затримали шахраїв, які за хабар обіцяли працевлаштування у ДБР

На фото: слідчі дії з адвокатами в Харкові, які за хабар обіцяли працевлаштування в ДБР

 

Але ж у ДБР є співробітники, у яких високі зарплати, але вони все одно попадаються на злочинах?

 

У кожного є свій поріг, є свої "хотілки", є свої пріоритети. Мене завжди вчили, що на першому місці має бути робота, а гроші – це другорядне. У чому відмінність нових органів, які створює законодавець, - у тому, що в нас зарплати високі. Вони не безмірно високі, вони просто високі, і це дозволяє нам жити по закону, дозволяє оперативному працівнику, слідчому не думати ні про що інше, крім роботи.

 

Тоді що ще, крім грошей? Може, контроль ще? Суд?

 

Знову ж, повертаємося до грошей. Якщо ми говоримо про суд, зараз суспільство не дуже адекватно оцінює зміни в оперативному становищі у правоохоронній системі. Зараз неможна сказати, що суд розвалює справи чи ще щось. Є індивідуальні нюанси, окремі люди, але в основній своїй масі суд зараз робить свою роботу якісно. Їм підняли зарплату, у суддів нормальне грошове утримання. Я з суддями спілкуюся, вони всі, як один, говорять, що те, що було раніше, і те, що є зараз, - це дві різні речі. Зараз їм це теж нецікаво все. Якщо вони допрацюють до пенсії, то в них буде хороша пенсія, яка дозволить їм не існувати, а жити спокійно. Вони усім цим дорожать. Є окремі випадки, коли тиснуть правоохоронці, коли якимись захмарними коштами мотивують суд, але це вже не повальна ситуація.

 

Чи колись намагалися вплинути на ваші дії?

 

Я на своїй посаді з 1 жовтня 2020 року. Коли я почав свою діяльність, коли почав об’їжджати, знайомитися зі своїми процесуальними керівниками, усім говорив: "Давайте, щоб у нас не було ніяких нюансів по роботі, в житті, мене цікавить робота. Мене не цікавлять "ліві" речі, мене цікавить робота". Чесно скажу, мене всі почули. Чутка по регіонам розійшлася. Ні. Були якісь обережні натяки, але я їх припиняв на старті та говорив, що мені це нецікаво та ДБР так не працює.

 

Правоохоронці кришують незаконний бізнес

 

ДБР відстежує незаконні активи?

 

У нас така функція є. Активи мають відстежувати оперативні та аналітичні підрозділи. Оперативні та аналітичні підрозділи в нас тільки-но створені. Більш-менш із березня 2021 року вони почали працювати. У Харкові в нас близько 10 оперативних співробітників. У інших регіонах ситуація ще гірша. Ми формуємо оперативний апарат. Він тільки починає працювати, але вже є перші показники. Є дуже цікаві напрацювання.

 

Є глобальні незаконні тематики, які існують в усіх регіонах. Вони всі кришуються правоохоронними органами. Без правоохоронних органів мало тематик працює.

 

І наркотики, і ігорний бізнес, і проституція?

 

Так. На жаль, так. Я оперативний співробітник, я ці схеми і теми розумію. Ми над ними починаємо працювати. Це не так просто. Задокументувати людину цивільну – простіше, ніж задокументувати якогось правоохоронця, такого ж оперативника. Це ті люди, якщо в них вдалося вибудувати корупційні вертикалі, то, відповідно, в них є певні навички оперативно-розшукової діяльності.

 

У Харківській області на хабарі затримали начальника районного відділу поліції

На фото: затримання поліцейського керівника за підозрою у хабарництві

 

Керівник ДБР Олексій Сухачов в інтерв'ю говорив, що, чим більше справ розкриває ДБР, "тим більша прірва відкривається".

 

Насправді, так і є. За кожним хабаром, за кожним дрібним правопорушенням стоїть більш глобальна мережа, більш глобальна тема.

 

Наприклад, ми знаємо, що є незаконні азартні ігри в деяких регіонах юрисдикції теруправління, які підконтрольні правоохоронцям. Щоб якісно задокументувати, припинити злочин, потрібен людський і технічний ресурс. Чим більше ресурс, тим якісніше та швидше ми це задокументуємо. Чим якісніше ми це задокументуємо, тим простіше буде суду прийняти закономірне рішення.

 

Реформа ДБР

 

У вас є повноваження пропонувати керівнику ДБР зміни щодо штатної структури Територіального управління. Чи плануєте щось пропонувати?

 

Я би реально збільшив штат удвічі. Зараз у штаті територіального управління 148 одиниць. Вважаю, що об’єктивно Територіальне правління у Полтаві, яке я очолюю, повинно мати хоча б 300 штатних одиниць. Це з огляду на те, що законом передбачено чітки 1600 співробітників усього ДБР. Зараз запропоновані зміни, де штат ДБР пропонують збільшити до 2000 штатних одиниць. Це замало.

 

Зараз у нас є центральний офіс у Полтаві, де всі допоміжні підрозділи: фінансові, кадрові, матеріально-технічні. У кожному з регіонів (у Харкові, у Дніпрі, у Сумах, у Полтаві) знаходиться слідчий відділ і оперативний відділ. По два відділи у кожному регіоні. У них є свої керівники, начальники, заступники. У них є свої приміщення, де вони базуються.

 

Чи писали ви клопотання про збільшення штату?

 

Директори всіх територіальних управлінь спілкуються. Немає такого директора, який скаже, що йому достатньо, заберіть кілька посад. Таких немає. Усі хочуть збільшити.

 

У Харкові за підозрою у хабарництві затримали керівника лісництва

На фото: затримання підозрюваного в хабарництві у Харкові / ДБР

 

Після реформи у ДБР з'явилися керівні та рядові посади. Як це вплинуло на роботу ДБР?

 

Найбільший плюс цієї реформи, що оперативні та слідчі підрозділи вивели на місця. Раніше центр був у Полтаві, усі за внутрішніми нормативами повинні були базуватися в Полтаві, слідчі та оперативники, не було територіальних відділів. Це незручно. Наприклад, якщо злочин скоєний у Кривому Розі, то туди їхати 5 годин. За 5 годин там уже нікого не буде, усе зміниться. Тому ухвалили рішення так розпорошитися. Це великий плюс, бо підвищує оперативність.

 

Не було оперативних співробітників. Оголошувався конкурс, але конкурс на оперативних співробітників не був закінчений, оскільки були відповідні зміни. Дуже великий плюс, що ввели оперативних співробітників. Але основна заслуга реформи в тому, що винесли всіх на місця.

 

Особи рядового та начальницького складу – це не сильно впливає на ситуацію. Слідчий як був слідчим, так ним і залишився. Зрозуміло, що в нього з'явилося звання, якась внутрішня дисципліна. Але у ДБР і так була хороша внутрішня дисципліна. Зрозуміло, що є окремі індивіди, але це в усіх органах існує.

 

А у вашому управлінні бували працівники, які потрапляли на Дисциплінарну комісію?

 

Ще не було. Дисциплінарна комісія при ДБР сформувалася у грудні 2020 – січні 2021 року.

 

Територіальне управління ДБР у Полтаві укомплектовано повністю?

 

Ні. Комплектність зараз приблизно 70%. По слідчим у нас 57 штатних одиниць, але реально 2 незаповнені вакансії і 3 слідчих у процесі призначення. Основна проблема – це заповненість оперативних посад. Зараз їх – до 50%. Тут теж нічого критичного немає, ми займаємося цією проблемою. За березень призначили близько 25 оперів. Я вважаю, що багато, оскільки до березня їх було взагалі тільки троє. Це великий крок уперед.

 

Зараз у нас оголошені конкурси на 16 оперативних посад по всьому територіальному управлінню. Прийом документів завершився 9 квітня. Я сподіваюся, що до кінця травня ми відсотків на 90 заповнимо оперативні підрозділи.

 

Де в Харкові буде базуватися відокремлений підрозділ ДБР?

 

Ми довго шукали приміщення. Це адміністративні будівля "Укрзалізниці" на вулиці Євгена Котляра, 7. Там раніше базувалася транспортна прокуратура.

 

Харківські адвокати пропонували працевлаштування у ДБР

На фото: слідчі дії з шахраями

 

Чи працює зараз гаряча лінія ДБР? Які результати її роботи?

 

Певні результати є, але я не скажу, що вони фантастичні. Зараз у нас створюється підрозділ – аналітиків та оперативних чергових. Це той підрозділ, який буде відповідати за гарячу лінію. До цього тижня у нас там була одна людина. Один у полі не воїн. Якщо за штатом передбачено там шість осіб, то фактично зараз одна. Провели перший етап конкурсу. Набрали начальника і три оперативних співробітника. Тепер фактично це вже буде чотири особи. Зараз вони перебувають у процесі звільнення з попереднього місця роботи і призначення на нові посади. Паралельно ми призначаємо нові конкурси. Коли вони приступлять до своїх службових обов’язків, ми будемо це питання розвивати.

 

Проблема в тому, що звичайна людина не знає, що робити, якщо щодо неї працівники правоохоронних органів скоїли злочин. Куди бігти? У поліцію, в СБУ, у прокуратуру, у ДБР? Я вважаю, що в майбутньому серед населення нам треба буде проводити роз’яснювальну роботу.

 

Бігти треба у ДБР. Треба дзвонити за таким номером телефону: (+38 (0532) 64 10 18). Писати на таку електронну скриньку (zlochyn@pl.dbr.gov.ua). Можливо, якщо нам таку концепцію схвалять, у майбутньому ми запустимо якийсь телеграм-бот, щоб усім було зручно.

 

Як співпрацюєте з іншими правоохоронними органами? Чи є конкуренція?

 

У нас немає конкуренції. На даному етапі у нас з усіма прокуратурами наших регіонів дуже конструктивні стосунки. Усі займають хорошу, активну, наступальну позицію. Усі переживають за якість показників. Недавно президент поставив завдання, щодо боротьби з порушеннями у сфері екології – це один із найважливіших пріоритетів. Нас уже буквально через тиждень починають збирати прокурори областей і ставити аналогічні задачі. Реально зараз дуже конструктивна позиція прокурорів усіх регіонів. У мене великий оперативний стаж, і якщо раніше, коли ти приходиш до прокуратури, вони шукали сто причин, щоб тебе виставити за двері, то зараз ти приходиш із матеріалами до прокуратури, вони їх беруть, вивчають і біжать швидше, ніж ти. Якщо це одна прокуратура з чотирьох – то це чиясь ініціатива. Якщо всі чотири прокурори таку ініціативу проявляють, то зрозуміло, що централізована позиція.

 

Резонансні злочини в Харкові

 

Справа про пожежу в харківському будинку для літніх людей. Повідомлялося про службове розслідування щодо 6 поліцейських, які не реагували на діяльність цього закладу, а також про кримінальне провадження щодо працівників ДСНС. Чи є проміжні результати розслідування?

 

Що стосується хоспісу, то ДСНС не мала права перевіряти хоспіс. Тому що фактично цей хоспіс розташовувався у приватному будинку. У вашу ж квартиру не може прийти співробітник ДСНС і розпочати перевірку? Не може. Що стосується ДСНС, ми провели дуже великий комплекс заходів. Ми допитали фактично всіх, починаючи від керівника і закінчуючи рядовим інспектором, який забезпечує дану територію. Ми запросили та вивчили всю документацію. І об’єктивно до ДСНС немає питань, тому що це не їхній суб’єкт.

 

У Харкові ДБР розслідує дії посадовців у справі про пожежу у хоспісі

На фото: згоріла будівля будинку для літніх людей "Золотий час" у Харкові

 

А поліція?

 

Вивчаємо. Разом із прокуратурою ми зараз у процесі розслідування. Дуже багато проведено тимчасових доступів (до документації – ред.), проведена низка допитів, зараз експертизи ми проводимо. Я би зараз не хотів забігати вперед, тому що воно поки що все у процесі. Підозр поки не оголошено.

 

ДБР викривало 11 працівників Балаклійського лісництва у службовій недбалості. Це справа про незаконні вирубки. Чи це явище масове для Харківської області? Чи можна говорити, що це ОПГ, яку створюють у лісництвах?

 

Насправді, 11 осіб у тому випадку – це не ОПГ. Це окремі службовці були. ОПГ – це злочинна організація, у якій є ієрархія, є керівник, розподіл ролей і обов’язків. Як такої, ОПГ не було. Це окремі співробітники, які на лісі наживалися. Провадження було відкрито за ст. 367 Кримінального кодексу (службова недбалість), його вже скерували до суду. Усі кримінальні провадження, де ми оголошуємо підозри, з обвинувальним актом ідуть до суд.

 

2020-2021 роки ми нарахували загальних збитків державі, що задокументовані ДБР із прокуратурою та іншими правоохоронними органами, на більш ніж 160 млн грн. Це велика цифра. У реальності, звичайно ж, ще більше. Ми не можемо перекрити весь регіон, у нас до недавнього часу працювало 12 слідчих. На жаль, ті люди, які мали охороняти ліс, вони його рубали і заробляли на цьому космічні гроші. Основні суб’єкти, щодо яких ми розпочинали кримінальні провадження, це лісники.

 

Наприкінці березня центральний апарат ДБР спільно з оперативними співробітниками ДБР в Харкові затримали одного з директорів лісництв на отриманні грошових коштів в розмірі більше 80 тис. грн.

 

Нещодавно в Харкові затримали двох адвокатів, які нібито за 15 тисяч доларів пропонували працевлаштуватися у ДБР. Хто ці люди?

 

Бувають такі адвокати, які фактично виступають посередниками. Вони деякі питання, скажімо так, вирішують. Усі співробітник ДБР у основній масі заробляють достатньо. Я всім своїм співробітникам кажу, що мені важливо, щоб ви працювали, згідно функціональних обов’язків, не дивіться ані вліво, ані вправо, не треба нічого шукати.

 

Харківські слідчі ДБР затримали двох адвокатів

На фото: затримання підозрюваних у шахрайстві адвокатів

 

Кандидат все-таки заплатив?

 

Так. Є таємниця слідства. Цей кандидат працював у правоохоронній системі Харківського регіону. Йому запропонували за гроші начебто потрапити до ДБР. Він відправив свої документи на конкурс. Насправді, він у нас зараз і працює. Але працює він по-чесному, не за гроші, він пройшов усі етапи конкурсу. Йому запропонували за гроші влаштуватися у ДБР, він передав цю інформацію до ДБР, у нас є спеціальний підрозділ, який займається особистою безпекою. Вони ввели цю інформацію у процесуальне поле. Це шахрайство. Зараз триває стадія ознайомлення підозрюваних із матеріалами. Розслідування завершене, їм оголошено підозру у скоєнні злочину, зараз вони ознайомлюються з матеріалами справи. Після того, як вони ознайомляться з матеріалами, провадження скеруємо до суду. Вони все розповідають, не йдуть у відмову, з усім погоджуються. Вони подивилися матеріали та зрозуміли, що все задокументовано, що простіше співпрацювати зі слідством, розкаятися і, можливо, це надасть змогу пом’якшити вирок суду.

 

Чи є там перспектива судового обвинувального вироку?

 

Безперечно. Я даю своє слово, що це буде, незалежно від того, в який суд потрапить справа. Дуже багато залежить від якості документування злочину. Зараз рівень всіх оперативних служб регіону високий. Якщо реалізація з гучними затриманнями – це значить, що людина задокументована на високому рівні. Є не тільки те, що хтось показав пальцем і сказав, що він винен. Є хороша доказова база. По-іншому жодна прокуратура не піде на затримання, не погодить певні слідчі та процесуальні дії.

 

Справа проти працівника УСБУ в Харківській області, якого підозрюють у вимаганні грошей і незаконному позбавленні волі наркозалежного громадянина. Крім спецслужбовця, там фігурують ще 5 осіб. Чи є серед них правоохоронці?

 

Там тільки один співробітник правоохоронних органів. Співробітник СБУ, який фактично  був виконавцем цього всього. Підозра оголошена. Справа з обвинувальним актом пішла до суду. Решта фігурантів переховуються від слідства. Ми нашого суб’єкта виділили в окреме провадження. Розслідували провадження щодо однієї людини. Решту ми передали за підслідністю до поліції. Їх розшукують. Він співпрацює зі слідством, все розповідає. У нього варіантів немає, там все дуже добре задокументовано.

 

ДБР відкривало провадження за фактом службового підроблення щодо Олексія Кучера. Що зараз із цим провадженням?

 

Голова ОДА – це не є наш суб’єкт. Ми реєстрували кримінальне провадження за цим фактом, і ми його передали до поліції. На якій стадії воно зараз знаходиться, я не знаю.

 

У Харкові колишнього голову ОДА Олексія Кучера підозрювали у службовому підлозі

На фото: витяг із ЄРДР про відкриття провадження, у якому фігурував Олексій Кучер

 

Чи розслідує ДБР провадження щодо колишнього поліцейського керівника Миколи Черьомухіна?

 

У мене на слуху немає. Оскільки на слуху в мене немає, то, я думаю, якщо й щось у нас є, то це якесь "чергове" провадження. Думаю, що, скоріше за все, немає. Нічого конкретного, нічого активного, якщо не помиляюся, немає.

 

Справа про вбивство дівчини в Холодногірському районі Харкова. Там поліцейських підозрюють у тому, що вони навіть закопували труп дівчини. Що зараз у цій справі? Чи сидять вони в тюрмі?

 

Це доволі резонансна справа. Я деякі речі не можу в цьому житті зрозуміти, і це в тому числі. Провадження закінчене, воно знаходиться в Ленінському райсуді Харкова на розгляді. Співробітникам поліції оголошено про підозру. Обвинувальний акт пішов до суду. Усі нюанси справи без дозволу слідчого я не можу розголошувати, оскільки це також певна таємниця слідства. Але те, що проходило у ЗМІ, воно так і є.

 

Справа про побиття фермерів у Сахновщинському районі Харківської області. Чи відсторонені поліцейські від займаних посад? Коли слід очікувати завершення розслідування?

 

Поліцейські відсторонені від посад, але ще не звільнені. Звільнити їх може тільки начальник ГУНП, той, хто дає їм роботу. У них у всіх уже є підозра про скоєння злочину. Вони знаходяться на стадії ознайомлення з матеріалами справи. У цьому місяці, у квітні, обвинувальний акт скеруємо до суду. Я переконаний, що суд нашу пропозицію і пропозицію прокуратури щодо того, що вони винуваті, підтримає. Там є хороша доказова база. Кричущий випадок. Але, на жаль, я так розумію, що це не одиничний випадок. Таке відбувається скрізь.

 

Наскільки зловживання з боку поліції, прокуратури, СБУ в Харківській області є поширеним явищем?

 

Часи міняються. Зараз усі керівники всіх правоохоронних органів налаштовані робити свою справу. Відповідно, того ж вони вимагають від своїх підлеглих. Те, що кришується правоохоронними органами, може бути ініціативою окремих співробітників. Якщо ми взяли на хабарі співробітники Зміївського відділу поліції, то це не значить, що керівник всього ГУНП прикриває його протиправну діяльність. Я переконаний на 100%, що начальник ГУНП не знав про цей факт, а якби знав, то він його звільнив би. Але, на жаль, окремі співробітники правоохоронних органів живуть за старими поняттями і ці злочини скоюють.

 

У Харкові поліцейського підозрюють у приховуванні трупа жертви

На фото: оголошення підозри діючому правоохоронцю

 

ДБР реагує на публікації журналістів про злочини правоохоронців?

 

Ми відстежуємо всі публікації у ЗМІ. Дуже ревно до цього всього ставлюся, відпрацьовую завдання нашому прес-секретарю. Він у режимі онлайн відстежує, і ми намагаємося в режимі онлайн реагувати. Не завжди публікації реально об’єктивні. Іноді буває так, що ми починаємо розслідування, а виявляється, що складу злочину немає, це хтось таким чином зводить рахунки. Якщо є склад, ми розбираємося, розпочинаємо провадження і реально розслідуємо.

 

Кілька весен уже минуло. Поки що по Харківській області не було гучних судових вироків. Коли можна очікувати?

 

Я думаю, що коли повною мірою запрацюють оперативні підрозділи, ми зможемо самі отримувати інформацію суттєвого характеру, самі її розробляти, самостійно своїми оперативними силами доводити до кінця, тоді... На жаль, на це потрібен час. Я би хотів, щоб нам суспільство дало принаймні півроку для напрацювання матеріалів. Усі якісні матеріали розробляються приблизно півроку. Легко сказати, що десь вкрали гроші на будівництві дороги. Спробуйте це задокументувати. Щоб задокументувати розтрату грошей на будівництві дороги, потрібно витребувати документи, допитати людей, провести експертизи. Я сподіваюся, що наприкінці 2021 року нам буде не соромно. У наших оперативних підрозділів уже є певні напрацювання.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme