Кредити для МСБ: Як Німецько-Український фонд підвищує капіталізацію економіки держави

У Харкові за участю представників малого, середнього бізнесу, банківського сектору та влади пройшов Другий Фінансовий Ярмарок

Захід відбувся у Харкові 26 квітня у готелі Premier Palace. Організатором традиційно виступив Німецько-Український фонд (НУФ) за фінансової підтримки уряду Німеччини. Ярмарок відвідали десятки малих і середніх бізнесменів, а серед почесних гостей були директор офісу Німецького державного банку розвитку KfW в Україні Лутц Горн-Гааке, директор департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації Андрій Колос, в. о. керівника НУФ Валерій Майборода, виконавчий директор НУФ Олег Стринжа, представники банків-партнерів.

"Ми разом заради зростання", — розпочав своє вітальне слово Лутц Горн-Гааке. Він заявив, що для німецького уряду підтримка економічного розвитку, формування стабільної та капіталізованої української економіки залишається пріоритетним викликом кількох останніх років.

Представник німецького державного банку підкреслив, що для цього не випадково обраний малий та середній бізнес, який завжди був рушійною силою економічного прогресу, фундаментом національного добробуту, творцем ноу-хау та основної маси робочих місць.

Горн-Гааке підкреслив, що KfW "є провідником рішень, які приймаються німецьким та українським урядами", відтак програма кредитування цілком прозора та безпечна для підприємців. "Велика роль Німецько-Українського фонду є в тому, щоб заохотити великі банки звернути увагу на потреби малого та середнього бізнесу. Роль полягає в тому, щоб заохотити нові інвестиції, сприяти інноваційним проектам і також надавати допомогу муніципалітетам у вирішенні цього питання. Сприяючи середньому та малому бізнесу, ми створюємо систему ефективної співпраці", — підсумував керівник банківської установи.

В. о. керівника НУФ Валерій Майборода додав, що програма програми підтримки малого та середнього підприємництва (МСП) на сьогоднішній день працює в чотирьох пріоритетних напрямах: сільське господарство, переробна промисловість, готельно-ресторанний бізнес та підтримка енергоефективності. На такі проекти видається кредитний ресурс під 15% річних. Однак у Києві до цієї ініціативи долучилася Київська міська державна адміністрація (КМДА), яка компенсує 50% кредитної ставки, тому столичні підприємці вже зараз можуть позичати кошти НУФ під 7,5%.

За словами Майбороди, на Харківщині програма НУФ також засвідчила свою ефективність: протягом майже двох останніх років виданий 51 кредит на загальну суму близько 50 млн грн. "Із нашого досвіду ми бачимо, що в Харківській області достатньо велика кількість малих і середніх підприємців у промисловій сфері. І ми би хотіли в цьому напрямку підтримувати. Звичайно, буде сільське господарство, це однозначно. Але намагаємося фінансувати проекти, які збільшують капіталізацію нашої країни, створюючи добре підґрунтя для економічної та фінансової стабільності", — зауважив в. о. керівника НУФ.

Виконавчий директор НУФ Олег Стринжа наголосив, що основне завдання організації — розвинути кооперацію між Німецько-Українським фондом і зовнішніми кредиторами, українським урядом в особі Міністерства економіки та місцевими адміністраціями. За його словами, очікується, що цього року в акціонери Фонду зайде Міністерство економіки України, "відповідно, буде активна робота над реалізацією цієї моделі на більш високому рівні".

Стринжа зауважив, що в 2018 році НУФ має намір видати кредитів для малого та середнього бізнесу України на 17 млн євро. Однак, на його думку, потенціал кредитування НУФ на українському ринку набагато більший.

Директор департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації Андрій Колос заявив, що Харківщина розвиватиме досвід компенсації частини кредитної ставки, який започаткувала КМДА. Виступаючи на брифінгу, він повідомив, що на сьогоднішній день Харківська обласна державна адміністрація спільно з Агенцією місцевого розвитку та Агенцією приватних роботодавців працює над програмою відшкодування відсоткових ставок за кредитами для малого і середнього бізнесу. "Я вважаю, що протягом 2018 року дана програма буде прийнята", — підкреслив він.

Німецько-Український фонд (НУФ) — надійний партнер українського малого та середнього бізнесу вже протягом 20 років. Фонд заснований Національним банком України, Кабінетом Міністрів України в особі Міністерства фінансів України та Німецькою Кредитною установою для відбудови (банк KfW). НУФ здійснює підтримку фінансування мікро-, малих та середніх підприємств України шляхом надання їм через банки-партнери кредитів для здійснення інвестицій в основний та обіговий капітал.

НУФ — неприбуткова установа, не має на меті одержання прибутку. Тому будь-який можливий прибуток не розподіляється між засновниками НУФ, а спрямовується на подальше кредитування малого та середнього бізнесу.

Як працює Фонд?

Для фінансування МСП Фонд використовує як власний капітал, так і кредитні кошти, надані Україні Урядом Федеративної Республіки Німеччина в рамках програм розвитку та підтримки підприємництва. Під час реалізації цих програм НУФ виступає містком, який забезпечує фінансове співробітництво між урядами України та Німеччини. При цьому підтримка МСП здійснюється не напряму, а через відібрані банки-партнери, які відповідають критеріям прийнятності НУФ, за принципом установи "другого рівня". Такий принцип роботи не створює конкуренції між НУФ та банками, навпаки, посилює їх кредитну пропозицію та не збільшує витрати НУФ по впровадженню програм за рахунок використання філіальної мережі банків-партнерів. Також він унеможливлює корупційні прояви через розподіл центрів прийняття рішень щодо видачі кредиту (остаточне рішення приймають банки-партнери). За таким же принципом працюють і європейські банки розвитку з підтримки фінансування МСП.

Що це дає бізнесу?

Для підприємців співпраця з Фондом — це можливість залучити додаткові кошти для розвитку бізнесу, а також налагодити на вигідних умовах співпрацю з банком. З початку діяльності НУФ в 1996 році в рамках його програм підтримку фінансування отримали понад 162 тисяч суб'єктів малого та середнього підприємництва на загальну суму близько 754 млн євро.

В рамках своїх програм НУФ використовує обмеження процентної ставки для кінцевих позичальників — підприємців. Мета — зробити фінансовий ресурс для МСП більш привабливим та доступним для реалізації інвестиційних проектів. Важливою передумовою до обмеження процентної ставки стало запровадження механізму звільнення банків-партнерів та МСП від валютного ризику, який в повному обсязі взяв на себе НУФ як за рахунок власних, так і за рахунок коштів Європейської Комісії.

Банки-партнери Німецько-Українського Фонду

На сьогодні до кола банків-партнерів НУФ входять такі українські банки: ПАТ "ПРОКРЕДИТ БАНК", АБ "УКРГАЗБАНК", ПАТ "МЕГАБАНК", АТ "ОЩАДБАНК", ПАТ "КРЕДИТВЕСТ БАНК", ПАТ "КРЕДОБАНК". Однак слід зазначити, що вказаний перелік банків-партерів НУФ не є остаточним. Німецько-Український фонд на регулярній основі розглядає заявки українських банків на участь в програмах НУФ для набуття статусу банка-партнера НУФ.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme