Коаліція інтересів: Як Аваков, Кернес і Райнін обиратимуть голову Харківської обласної ради

Харківська обласна рада представлятиме собою об'єднання груп впливу за фінансовими та посадовими інтересами

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Коаліція інтересів: Як Аваков, Кернес і…

Харківська обласна територіальна виборча комісія визначила дату першої сесії новообраної обласної ради – п’ятниця, 11 грудня. І сьогодні, 1 грудня, на сайті обласної ради з'явилася постанова про скликання першої сесії нового кликання.

 

Під час засідання, що відбудеться у нетипову для сесій п’ятницю (зазвичай, Харківська обласна рада засідає по четвергам), депутати прийматимуть присягу, отримуватимуть іменні посвідчення та вирішуватимуть організаційні питання роботи та обиратимуть керівний склад постійних комісій.

 

Однак головним залишається питання, хто буде очолювати Харківську обласну раду VIII скликання, принаймні в перші місяці роботи. Вирішуватися воно має з огляду на результати виборів.

 

Постанова про скликання першої сесії Харківської облради

На фото: скан постанови облвиборчкому про скликання першої сесії Харківської облради

 

Результати виборів до Харківської обласної ради

 

Харківська обласна рада складається зі 120 депутатів. На виборах 25 листопада жодна політична сила не отримала монобільшості.

 

Згідно до протоколу, до Харківської обласної ради проходять п’ять партій:

  1. Блок Кернеса – Успішний Харків – 34,54% (46 депутатів)
  2. ОПЗЖ – 21,33% (29 депутатів)
  3. Слуга народу – 12,76% (17 депутатів)
  4. Блок Світличної – 12,4% (17 депутатів)
  5. Європейська Солідарність – 8,05% (11 депутатів)

Найбільш вигідні базові позиції для "торгів" нібито має партія Геннадія Кернеса, однак невизначеність із самим мером їх дещо послаблює. Дуже активно на "коаліційному полі" себе веде "ОПЗЖ" і її регіональний керівник Ігор Райнін (нібито саме через відсутність консенсусу з цією партією затягнувся процес призначення першої сесії). Насправді, хиткі позиції має "Слуга народу", рейтинг нікуди не подіти. Однак ресурс президентської партії достатньо великий, оскільки саме Володимир Зеленський підписує розпорядження про призначення, наприклад, голів РДА (розумієте, що стане предметом торгу під час коаліціади?).

 

Претенденти на посаду голови Харківської обласної ради

 

І. На сьогодні дві партії офіційно оголосили про висування свого представника на посаду голови Харківської обласної ради. Президентська "Слуга народу", яка матиме лише 17 мандатів, заявила про свої амбіції та лобіюватиме першого заступника голови Харківської ОДА Тетяну Єгорову-Луценко.

 

У Харкові Тетяна Єгорова-Луценко працює першим заступником голови ОДА

На фото: Тетяна Єгорова-Луценко / Харківська ОДА

 

Єгорова-Луценко брала участь у проміжних виборах до Верховної Ради 9 скликання 2020 року по 179 округу, що на Харківщині. Балотувалася як безпартійна самовисуванка. Вела активну кампанію на окрузі. Однак по суті була кандидатом-спойлером, її основне завдання полягало в тому, щоб якомога більше голосів відтягнути у Юлії Світличної.

 

Працювала в Науково-дослідному інституті правового забезпечення інноваційного розвитку Академії правових наук України. Із грудня 2017 по грудень 2019 року була керівницею Головного територіального управління юстиції в Харківській області. А це сфера впливу Арсена Авакова.

 

У 2015 році під прізвищем Єгорова балотувалася до Харківської обласної ради (округ №33), Лозівської міської ради (як перший кандидат у списку) та Лозівської районної ради (округ №25). У всі три органи - від "Радикальної партії Олега Ляшка". Її було обрано до Лозівської міської ради, однак вона відмовилася від мандату. На той момент вона працювала начальницею Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області. До цього працювала у вищому навчальному закладі, юристом в приватній компанії та державних установах. Із серпня 2020 року – перший заступник голови Харківської ОДА Олексія Кучера.

 

Під час тривалого процесу звільнення Кучера вона перебувала кілька тижнів на лікарняному й вийшла на роботу тільки цього тижня. Злі язики говорили, що у Єгорової-Луценко був "синдром очікування звільнення Кучера".

 

ІІ. Партія "Блок Кернеса – Успішний Харків", яка отримала найбільшу кількість мандатів, висуватиме кандидатуру чинного голови обласної ради (головує вже дві поспіль каденції ради) Сергія Чернова.

 

У липні 2019 року Чернов під егідою та за підтримки Геннадія Кернеса балотувався на парламентських виборах на окрузі №179 у Харківській області, однак програв майбутньому голові Харківської ОДА Олексію Кучеру. На посаді голови Харківської обласної ради Чернов із 2008 року – уже більше 12 років. Він "пересидів" низку харківських голів ОДА – Арсена Авакова, Михайла Добкіна, Ігоря Балуту, Ігоря Райніна, Юлію Світличну та Олексія Кучера.

 

Сергій Чернов керує Харківською облрадою більше 10 років

На фото: Сергій Чернов / Слобідський край
 

Чернов – представник "старої номенклатури", який прийшов в управлінський сектор на самому початку 1990-х років. Він зумів залишатися при посаді і за "помаранчевих", і за "біло-блакитних", і вже після Революції Гідності. Хоча саме проти Майдану він активно виступав. Відомим є фото, де Чернов разом із Добкіним на сесії Харківської облради під час кривавих подій в Києві вдягнули футболки на підтримку міліцейського спецпідрозділу "Беркут". Незважаючи на це, він залишився у керма й після 2014 року.

 

ІІІ. Ще одна політична партія – "Опозиційна платформа – За життя" – офіційно не оголошувала про висування свого кандидата, але "секрету" про те, що цим кандидатом буде нинішній заступник голови Володимир Скоробагач, не знає тільки лінивий. Скоробагач є креатурою голови Харківської обласної організації "ОПЗЖ" Ігоря Райніна, тому політичні телеграм-канали часто пишуть про те, що сам Райнін хоче очолити обласних депутатів. Це видається малоймовірним з огляду на відсутність прямої необхідності це робити, а ризиковано балотуватися на голову облради, понижуючи ставки після керування АП, в іміджевому плані зовсім невиправдано.

 

Володимир Скоробагач претендує на посаду голови Харківської облради

На фото: Володимир Скоробагач / Коментарі

 

Сам Скоробагач є колишнім тестем народного депутата від "Слуги народу" Олександра Бакумова. Нещодавно молодий нардеп розлучився із донькою Скоробагача Кариною. Незважаючи на це, політики підтримують нормальні стосунки, нардеп влітку приїжджав на день народження Скоробагача. Крім цього, за відомостями джерел, Скоробагач є партнером колишнього нардепа кількох скликань, екс-регіонала Віталія Хомутинніка. Тому цей кандидат точно має принаймні фінансовий ресурс.

 

Коаліція в Харківській обласній раді

 

Для отримання більшості в Харківській обласній раді потрібен 61 мандат. Вірогідною видається коаліція "Слуги народу" та "Блоку Кернеса". Разом це буде 63 депутати. На такий розклад націлений Офіс президента та Андрій Єрмак. Однак насправді цього недостатньо.

 

По-перше, навіть у звичайних умовах стовідсоткову явку майже ніколи не вдається забезпечити. А за часів пандемії, коли депутати Харківської обласної ради хворіють десятками, - й поготів.

 

По-друге, одного центру впливу немає ані в "Блоці Кернеса", ані в "Слузі народу". Наприклад, у партії Кернеса є люди, які орієнтуються на самого мера, на нардепа Дмитра Шенцева, на колишніх нардепів Євгенія Мураєва чи Михайла Добкіна тощо. Якщо Кернес не повернеться до активної політики, то мерська партія подрібниться ще більше. У "слуг" теж є люди, що ближчі до Вадима Слюсарєва, до Всеволода Кожемяки тощо. І кожна група впливу буде вимагати посад.

 

Розуміючи хиткість цієї конструкції, ОПЗЖ має альтернативний варіант. Коаліція "Блоку Кернеса", "ОПЗЖ" та "Блоку Світличної". У цього об'єднання може бути вже стійка більшість без необхідності додатково домовлятися – 92 мандати. Такий варіант коаліції насправді відкриває для всіх її учасників набагато більші перспективи, навіть до призначення "свого" голови Харківської ОДА.

 

Айна Тимчук очолила Харківську ОДА

На фото: Айна Тимчук / Городской дозор

 

Утім, розуміючи це, наприкінці листопада Зеленський призначив нового голову Харківської ОДА, яка раніше була заступником Кернеса, Айну Тимчук. За словами Кучера, Тимчук отримала карт-бланш на налагодження стосунків із місцевими елітами, чого аж ніяк не міг зробити її попередник.

 

Опрацьовуються й інші варіанти коаліційних об'єднань депутатів Харківської обласної ради.

 

Утім навіть якщо Тимчук налагодить комунікацію, широкої коаліції в Харківській облраді все одно не буде. Тому доведеться добирати мандати в інших місцях. За рахунок кого – "Блоку Світличної" чи "Європейської Солідарності" – побачимо вже 11 листопада.

 

Читайте також: Хто така Айна Тимчук, яка стане керівницею Харківської ОДА

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme