Чи повернеться Добкін в керівники Харківщини?

Більшість опитаних Харків.depo.ua політологів сходяться на тому, що Харківщина може стати місцем реваншу "Опозиційного блоку"

Чи повернеться Добкін в керівники Харків…

1. Які особливості майбутньої виборчої кампанії у Харкові ви можете назвати?

Олексій Крисенко, доцент, кандидат філософських наук, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, політолог: У нинішній ситуації місцеві вибори мають досить важливий статус. Попереду безкомпромісна боротьба, попереду цікавий сюжет і навіть провокації - те, чого раніше не було на місцевих виборах, бо вони не відігравали такої ролі, як парламентські чи президентські. І Харків буде відігравати достатньо важливу роль, тому що стане місцем групування майбутньої опозиції, яка сьогодні у Верховній Раді перебуває в маргінальній ніші. Це майданчик для майбутнього реваншу "Опозиційного блоку". Наразі важко сказати, у якому вигляді йтимуть на вибори проросійські структури. Швидше за все вони будуть позиціонувати себе як ліві, а їх статутний інтернаціоналізм гратиме латентну проросійську роль.

Володимир Нікітін, політолог: Результати минулих парламентських виборів свідчать про електоральну інерцію, коли "Опозиційний блок" набрав 30%. Є регіони, в яких люди швидко переключаються. Однак у Харкові електоральні симпатії змінюються дуже повільно. Тож, коли сформується приваблива політична сила на базі "Опозиційного блоку", то вона набере більшість. Поки ми не знаємо, яким буде "інтерфейс" у цієї організації, наразі проходить її становлення. Вона може називатися "Нова сила", "Третя хвиля", "Блок За Харків". На виборах у міськраду вона здатна зібрати до 2/3 голосів харківʼян, а у випадку використання мажоритарної системи - ще більше. У Харкові сьогодні немає жодного популярного політичного проекту. "БПП" як партія не відбувся, партія Тимошенко відходить або вже відійшла. У Яценюка проблеми по всій Україні, думаю, і в Харкові теж. Тому провладна політична величина в нас швидше за все не зʼявиться. А що стосується місцевих еліт, то вони, відчувши запах смаженого, запах бажаної перемоги на тлі глибокої загальнонаціональної кризи, зроблять свій вибір, і переконати їх адміністративними засобами буде неможливо. Як це вже було за часів пізнього Ющенка, коли еліти підтримали Януковича, побачивши в ньому свій головний інтерес.

Михайло Камчатний, голова Харківського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України", експерт: Харківська область перебуває під впливом колишніх регіоналів. Якщо говорити про мажоритарку, у представників "Опозиційного блоку" та прихильників мера Харкова Геннадія Кернеса є великі шанси виграти вибори в округах. За партійними списками спостерігається значна перевага колишніх регіоналів, тому можна з упевненістю сказати, що у міськраді буде більшість від "Опозиційного блоку". Багато що залежатиме й від системи виборів.

2. Хто найімовірніший переможець майбутніх мерських виборів у місті Харкові?

Олексій Крисенко, доцент, кандидат філософських наук, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, політолог: Якби вибори мера Харкова відбулися найближчого тижня, то альтернативи Кернесу не було б. Чому немає гідних конкурентів для змагання з Кернесом - це питання до партійних машин: борються вони за Харків чи вже "зливають"? Виставити гідного конкурента - завдання непросте, однак не неможливе.

Володимир Нікітін, політолог: У Геннадія Кернеса сьогодні в Харкові конкурентів немає. Однак в українській політиці ніколи не слід говорити ніколи. Може трапитися все що завгодно: наразі йде судовий процес проти Кернеса, може погіршитися його здоров'я, можуть виникнути суперечності всередині "Опозиційного блоку" і зʼявиться інша кандидатура - він же не сам від себе балотується, а від певної політичної сили. Просто триває політичний штиль, однак тандем Добкін-Кернес у Харкові зберігається.

Михайло Камчатний, голова Харківського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України", експерт: З виборами мера в Харкові сюрпризів не буде - виграє Кернес. Тут поки що без варіантів.

3. Чи будуть у Харкові та області фальсифікації на виборах?

Олексій Крисенко, доцент, кандидат філософських наук, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, політолог: Якщо фальсифікації й будуть, то в мінімальному обсязі. Ніколи Харківська область не лідирувала серед тих областей, що відзначалися скандалами під час виборчого процесу.

Володимир Нікітін, політолог: Фальсифікації відбуваються на всіх виборах. Навіть нарізка виборчих дільниць в округах - це вже форма фальсифікації. Розріжте округ на дві дільниці - і сформуйте один на базі студентських гуртожитків - будуть викривлення. Та чи зможуть вони вплинути на результати виборів? Я думаю, суттєво не вплинуть. Якщо таке трапиться, то це стане мандатом недовіри до чинної влади, якій підкоряються силові структури та органи виконавчої влади.

Михайло Камчатний, голова Харківського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України", експерт: Фальсифікації на виборах? Усе можливе в цьому житті. Під час підрахунку голосів і побачимо - основні фальсифікації відбуваються під час визначення результатів. Демократичні сили не планують фальсифікувати вибори, опозиційні - не можуть. "Каруселі" - це дуже дороге задоволення, ніхто їх організовувати не стане. Для цього треба залучати адміністративний ресурс, мати вплив на міліцію та СБУ, а вони підпорядковані владі. Переселенці не братимуть участі у фальсифікаціях, у них інші проблеми.

4. За якою системою повинні відбуватись вибори до місцевих рад в 2015 році?

Олексій Крисенко, доцент, кандидат філософських наук, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, політолог: Дискусія на тему, який дизайн електоральної формули більше підходить для місцевих виборів, ще не завершена. У кожної моделі є свої "за" і "проти". Щоб зберегти якусь партійну відповідальність на місцях, необхідною є певна партійна складова. З іншого боку, ми вже знайомі з досвідом 2006-2007 років, коли партійні машини втрачають інтерес до місцевих проблем, не займаються питаннями своїх виборців. Якщо все повністю перевести на партійні списки, ми просто одержимо проблему десятирічної давнини - відсутність депутатів на місцях.

Володимир Нікітін, політолог: Ми за часи незалежності перепробували всі системи голосування - і жодна нас не влаштувала. Якщо буде пропорційна система, то люди голосуватимуть за лідерів партій, новій силі туди не пробитися. Якщо мажоритарна, то яскравий новий кандидат може пройти. Відкриті списки використовувались у нашій історії лише раз - у 1917 році. Я не думаю, що ми сьогодні готові до виборів за відкритими списками, оскільки це може призвести до колосальних судових спорів у майбутньому. Це красиво звучить, однак надзвичайно важко реалізується. Так, результат виборчої кампанії залежить від того, якою буде система виборів: мажоритарна, пропорційна чи змішана. На виборах до міськради Опозиційний блок може набрати до 2/3 голосів харківʼян, а коли буде мажоритарна система, то ще більше.

Михайло Камчатний, голова Харківського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України", експерт: Я виступаю за професіоналізацію депутатів. Одночасно має пройти їх скорочення - десяти людей у міськраді вистачить. І треба заборонити їм займатися бізнесом. Депутати мають займатися лише своєю роботою та отримувати за це гроші. Право висувати депутатів має бути лише в політичних партій. Звичайно, зросте вартість мандату. Якщо ми залишаємо той колгосп, що є зараз, то можна експериментувати: робити змішану партійну систему, з відкритими списками або закритими. Ці люди не нестимуть жодної відповідальності, ані матеріальної, ані політичної, за свою діяльність. І все буде в руках мера - він усе готує, усе вирішує, а депутати лише бездумно натискають кнопки.

Думки політологів щодо того, як поділять Кернеса Коломойський із Ахметовим, читайте тут.

Більше новин про життя Харкова читайте на kh.depo.ua

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme