Які підприємства з окупованих територій Донбасу вивозять людей та ідеї

Малий бізнес покладається на кмітливість і міжнародні гранти, середній - на налагоджені технології, великий - на власний капітал

Які підприємства з окупованих територій…

Підприємці з окупованого Донбасу поступово обживають Харківську область. На сьогодні, як повідомили Depo.Харків у прес-службі податкової інспекції Харківської області, на Слобожанщині зареєструвалися 289 юридичних та 404 фізичних осіб-підприємців із зони АТО.

Хтось відкриває невеликі майстерні з ремонту взуття, хтось - маленьку сімейну пекарню. Найчастіше бізнесмени-переселенці починають ділове життя з нуля - усе обладнання, тим більше сучасне, залишилося на підконтрольній проросійським бойовикам території. Вивезти його неможливо: окупанти у кращому випадку не пропустять взагалі, у гіршому - знищать.

Звягільський проміняв донецьке вугілля на харківський газ

Повним ходом запрацювала у Васищевому, що під Харковом, фабрика з виробництва побутової хімії луганської марки "Мілам". Ходять чутки, що косметичний бренд "Біокон", який переїхав із Донецька до Дніпропетровська, планує запустити на Харківщині свою лінію виробництва.

"Людей вивозять із зони АТО - це найголовніше. Тенденція вже визначилася: той, хто хоче заробляти, їде на українську територію, ті, кому потрібна халява - до Росії. Перевезти металургійний завод - завдання важке. А старе обладнання, яке є на більшості комбінатів, уже нікому не потрібне. Решта підприємств - простіше з нуля побудувати, узяти кредит, якщо є ідеї", - вважає заслужений економіст України Леонід Рубаненко.

А ще нардеп Юхим Звягільський почав розробляти газові родовища в Харківській області, зазначив економіст. Найстарішого депутата Верховної Ради України зацікавила Новософіївська площа в Богодухівському районі і ділянка в Дергачівському районі.

Які підприємства з окупованих територій Донбасу вивозять людей та ідеї - фото 1

Відповідно до інформації Єдиного держреєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців, ТОВ "ЮЗГАЗ" (імовірно, розшифровується Юхим Звягільський ГАЗ, - Ред.), яке зареєстровано в Харкові, має сім засновників, серед яких "опоблоківець" Звягільський (його внесок у статутний капітал складає 700 тис. грн) і депутат Харківської облради, екс-"регіонал" Олег Шаповалов (його внесок, як і решти співзасновників, - 50 тис. грн).

"Шахти сюди Звягільський не перетягне і вугілля в Харкові не знайде. Але застосування своїм коштам і своєму колективу знайшов. Назад у Донецьк Звягільський не повернеться, із "ДНР" спільну мову не знайшов. Те, що він почав видобувати газ на Харківщині - це нові робочі місця. І дуже показово, що така знакова фігура для Донецька вирішила будувати бізнес у Харківській області", - упевнений заслужений економіст.

Переселенець зі Сніжного вчить швидкісній їзді харківських дітей

Приватний підприємець, 31-річний Станіслав Мілецький рік тому переїхав до Харкова зі Сніжного Донецької області. У рідному місті він заробляв прокатом квадроциклів. Цим же заробляє сьогодні в Харкові. Станіславу пощастило вивезти техніку, коли він виїздив з окупованої території.

Які підприємства з окупованих територій Донбасу вивозять людей та ідеї - фото 2

"Мені допоміг товариш, який працює на вантажівці і займається перевезеннями. І я залишив Сніжне, коли ще була можливість щось забрати із собою", - каже підприємець.

Станіслав зізнається: досить швидко зміг знайти свою нішу. Зараз він здає квадроцикли в оренду на позашляховій трасі на Олексіївці і навіть відкрив "Школу гоночної майстерності", де навчає не лише дорослих, але й дітей від 6 до 16 років.

До слова, Станіслав має польське коріння, але у січні цього року вирішив не їхати на історичну батьківщину. Тоді офіційна Варшава вивезла авіарейсом із Харкова етнічних поляків із зони АТО.

"Залишився, щоб робити щось хороше, змінювати ситуацію, виховувати дітей у правильному руслі. Я ж українець, хоч і з польським корінням", - наголошує Станіслав.

Організатор весілля з Горлівки завойовує новий ринок

Організаторка святкових подій і господиня студії "Ідеальне свято", 35-річна Тетяна Ширяєва з Горлівки живе в Харкові трохи більше року. Життєрадісна жінка з перших хвилин спілкування буквально захоплює оптимізмом.

"Ми приїхали 30 липня в незнайомий мегаполіс із трьома дітьми і 8 тисячами гривень у кишені, розуміючи, що в нас є місяць: або ми зробимо щось неймовірне і зачепимося, або доведеться повертатися на Донбас, - розповідає Ширяєва. - Я завжди керувалася принципом, що відкривають тим, хто стукає. Тому почала звертатися по допомогу до колег, які перші місяці нас добряче підтримали, надаючи замовлення на проведення весіль. Я їздила за їхніми рекомендаціями організовувати свята і в Одесу, і до Житомира".

Які підприємства з окупованих територій Донбасу вивозять людей та ідеї - фото 3

Чоловік Тетяни на 10-ий день перебування у Харкові знайшов собі роботу водія. А жінка вирішила організувати проект для біженців "Подаруємо весілля мрії", який підтримав муніципалітет. В акції зареєструвалося 42 пари, захід привернув увагу городян. "А я познайомилася з тими фахівцями, за допомогою яких уже потім організовувала весілля у Харкові. Адже в мене в Горлівці своя команда була, а тут нікого", - каже жінка.

За рік родина Ширяєвих побувала на орендованій квартирі і 7 місяців прожила у модульному містечку - і знову стали орендувати житло. "У модульному містечку притупляються, пропадають бійцівські якості. Там все є: рушники, порошок, техніка. Але нема чого прагнути", - пояснює Тетяна.

Зараз вона організовує лише одне весілля на місяць - це дозволяє заплатити за оренду квартири, але поки що не дає розслабитися. Свою нішу на харківському ринку послуг жінка все ще шукає, так само як і свого клієнта. Тим більше, що їй є що запропонувати. "Я звикла робити добре, але не бачу сенсу пропонувати дуже дорогі послуги. На VIP-весіллях роблять намети з тканини, де метр коштує від $200. Ми не використовуємо такий дорогий матеріал, але все одно досягаємо незабутнього і святкового ефекту. Весь декор у хорошій якості, але не за божевільними цінами, без переплати за бренд. Цього року затребувані українські весілля, і ми вже організували і провели таких три: традиційне, макове і соняшникове", - широко посміхається Тетяна.

Гранти для малого бізнесу

У Харкові діє відразу кілька програм малих грантів для розвитку підприємницької діяльності серед вимушених переселенців із Донецької та Луганської областей. Одну з них підтримує Фонд Сороса, іншу - ООН та уряд Японії. Причому максимально можлива сума гранту в останній програмі - 225 тис. грн.

"Зараз таких програм стає дедалі більше: меценати прийшли до розуміння, що поставляти гуманітарну допомогу - не вихід. Не можна ж постійно годувати переселенців. Потрібно створювати робочі місця, підтримувати малий приватний бізнес", - розповіла одна з волонтерів руху "Станції Харків" Юлія Піменова.

"Коли ми виїжджали з Горлівки, взяли лише найнеобхідніше: особисті речі - все-таки, троє дітей, дещо із декору для весіль. А ось апаратуру - колонки і підсилювач звуку - вже не змогли запхати до машини. Тому я мрію про грант, щоб придбати техніку для проведення свят", - натхненно каже Ширяєва. Вона щиро переконана: гроші валяються під ногами, просто потрібно не лінуватися і їх підняти.

Читайте також: Які шанси переселенцям із Донбасу знайти себе в українському Харкові

ПРООН дасть біженцям гроші на бізнес

Дружина комбата Юлдашева: Вирішити питання з похоронами Тємура допомогла Віра Савченко

Більше новин про життя переселенців у Харкові читайте на Depo.Харків

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme