Хто найбільше забруднює повітря в Харківській області

Повітря необхідне для існування всіх живих істот, тому забруднення атмосфери є однією з найважливіших проблем у всьому світі

Хто найбільше забруднює повітря в Харків…

Заводи та фабрики роблять багато викидів в атмосферу. Підприємства спалюють нафту, вугілля, деревину та виробляють вуглекислий та чадний газ, оксиди азоту та багато іншого, що шкодить і людям, і планеті. Харків – не виняток.

Обсяги забруднювальних речовин від підприємств (без урахування викидів діоксиду вуглецю), які надійшли у повітря Харківської області у 2019 році склали 106,5 тис. тонн (підсумків 2020 року ще немає, однак цифри будуть співмірними або навіть більшими), у тому числі 41,4 тис. т діоксиду сірки та 10,2 тис. т діоксиду азоту. Це в понад два рази більше, ніж у 2018 році. Крім того, викиди діоксиду вуглецю становили 7,6 млн т. У розрахунку на одного жителя Харківської області припадає 15,5 кг діоксиду сірки та 3,8 кг діоксиду азоту. За даними Держстату, кількість викидів забруднювальних речовин у повітря від пересувних джерел забруднення по Харківській області у 2019 році становила 101,9 тис. т, кількість викидів на одну особу складала 38,2 кг.

Харківський коксовий завод

ПрАТ "Харківський коксовий завод" - підприємство металургійної промисловості, що розташоване в межах міста Харкова. За видами виробничої діяльності воно належить до підприємств чорної металургії, підгалузь – коксохімія. Завод був створений у 1932 році як дослідна база для проєктного інституту "Діпрококс", що провадив відпрацьовування конструкцій коксових батарей, і Науково-дослідного вуглехімічного інституту, який розробляв і доопрацював технології коксування.

Харківський коксовий завод робить викиди переважно вночі

Протягом 2020 року в місті Харків відбувалися мітинги з вимогою припинити викиди від заводу. 27 серпня 2020 року була зареєстрована петиція до президента України Володимира Зеленського №104478 з вимогою вжити невідкладні дії щодо обмеження або припинення діяльності коксохімічного заводу. Петиція зібрала необхідні 25 тисяч підписів та отримала відповідь від президента 5 грудня 2020 року.

У вересні Державна екологічна інспекція обрахувала близько 3,7 млн грн шкоди від діяльності ТОВ "Харківський коксовий завод "НОВОМЕТ", яке досі не має дозволу на шкідливі викиди, однак продовжує їх здійснювати.

При цьому місцеві жителі стверджують, що практично кожен день вночі завод значно збільшує викиди диму, отруюючи жителів Харкова діоксидом сірки та іншими шкідливими сполуками: синильною кислотою, бензолом, фенолом та ін. У вітряну і дощову погоду чорний дим з боку заводу йде над житловими масивами, і щовечора відбувається потужний викид речовин, після чого повітря в низинах стає їдким, а вулиці вкриваються смогом.

Екологи та небайдужі люди також скаржаться, що підприємство спрямовує стічні води, які використовуються для охолодження коксу, в річку Уди.

Зміївська ТЕС

Зміївська теплова електростанція розташована біля селища Слобожанське на території Зміївського району Харківської області в 55 км від Харкова і забезпечує електроенергією три області – Харківську, Полтавську та Сумську.

Зміївська ТЕС є найбільшим постачальником електроенергії в Харківській області

Зміївська ТЕС у 2019 році забруднила повітря більш ніж на 57,3 тис. т викидів. По суті, ТЕС отруює повітря стільки ж, скільки половина всього транспорту області. ТЕС має ключове значення в енергозабезпеченні регіону, тому не доводиться розраховувати на зменшення її експлуатації. Навпаки, обсяги зростають. При цьому зношеність котлів (за різними даними) становить 60-90%.

ТЕЦ-2 "Есхар"

Біля злиття річок Сіверський Донець і Уди на відстані 32 км від міста Харкова (20 км від району Рогань) і в 8 км від міста Чугуєва розташована ТЕЦ-2 "Есхар". Електростанція почала працювати в 1930 році для енергопостачання обласного центру та прилеглих районів. За час експлуатації тричі розширювалася і зазнала низку реконструкцій, в тому числі з демонтажем застарілого обладнання.

ТЕЦ-2 є однією з найстаріших електростанцій Харківської області

У 2019 році ТЕЦ-2 "Есхар" викинула в атмосферу понад 7,4 тис. т шкідливих речовин.

Харківська теплоелектроцентраль №5

Харківська теплоелектроцентраль №5 – одна з найпотужніших в Україні. Вона розташована поблизу села Подвірки в Дергачівському районі Харківської області та призначена для забезпечення електричною та тепловою енергією побутових й промислових споживачів міста Харкова та прилеглих селищ. Під час спалювання природного газу та інших видів палива викидаються оксиди азоту та продукти неповного згоряння (чадний газ). Оксиди азоту відповідальні за виникнення смогу і кислотних дощів. Смог викликає утруднення дихання, кашель у дітей і сприяє розвитку хвороб органів дихання. Особливо страждають від смогу астматики і діти. А легкий ступінь отруєння чадним газом викликає пульсацію в голові, потемніння в очах, запаморочення, головний біль, втому та підвищене серцебиття.

Харківська ТЕЦ-5 розташована впритул до обласного центру

Понад 354 тисяч харків'ян користуються тепловою енергією, що виробляється ТЕЦ-5. Сумарна площа опалювальних приміщень перевищує 9,7 млн кв. м.

ТЕЦ-5 забруднила повітря на майже 1,246 млн т викидів.

ГПУ "Шебелікагазвидобування"

Газопромислове управління "Шебелінкагазвидобування" – провідне підприємство з видобутку природного газу, що забезпечує понад 40% блакитного палива в Україні. Видобуток ГПУ "Шебелінкагазвидобування"  у 2019 році склав 8,267 млрд млн куб. м газу, понад 139,8 тис. т газового конденсату та нафти. У 2017 році ГПУ забруднила повітря на 3,227 млн т забруднюючих речовин.

На Шебелинці видобувають газ по всьому регіону

Жителі сіл Студенок, Яремівка й хутора Пасіка Ізюмського району Харківської області стривожені намірами ГПУ "Шебелінкагазвидобування" встановити бурові майданчики у водоохоронних зонах річок Оскіл, Сіверський Донець і Теплянка. Де, ким і коли було прийнято таке рішення, жителі не знають. Експлуатація бурових установок технологічно передбачає викиди в атмосферу безлічі речовин, які провокують захворювання дихальних шляхів.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"