Як "ДНР" під російське "Радіо Ваня" організовує роботу своєї "митниці". Враження очевидця

Пересувні та тимчасові "пункти паспортного контролю" перетворюються на стаціонарні

Як "ДНР" під російське "Радіо Ваня" орга…

Щоб навідатись до будинку, забрати речі і побачити родичів, повертаються в непідконтрольні України міста. Ті, хто залишився "там", виїжджають скупитися, зняти готівку й оформити документи.

Перетнути лінію розмежування із зоною АТО стало звичною справою. Не новина і величезні черги з нелюдськими умовами. Чи то конкуренцію, чи то компанію контрольно-пропускним пунктам може скласти "митниця" "ДНР".

- 260 рублів, - водій називає ціну за поїздку Донецьк - Майорськ. Від зайнятого "ДНР" міста до українського блокпосту - близько 70 кілометрів.

- А в гривнях берете?

- Навіть краще! 100 гривень.

Дочекавшись останнього пасажира, напівпорожнім автобусом вирушаємо від донецького Центрального ринку. По дорозі нас не зупиняють - вже за 40 хвилин проїжджаємо Горлівку.

На виїзді з міста, в Микитівці, близько 200 машин і 50 автобусів. Подвійна черга тягнеться від колишньої заправки.

- Не знаю, десь у дорозі, - відповідає на телефонний дзвінок дівчина. Вона розгублено визирає у вікно автобуса.

Там, де ми зупинилися, - "митниця" "ДНР". Розташувалася вона на місці вже не працюючої заправки. Недалеко звідси раніше стояв блокпост.

- Це російсько-українська митниця, виходить? - сміється чоловік.

- Чого це російська? "ДНР", - сердито відповідає його сусідка.

- Ага. Так звана, - додає водій автобуса і пропонує зробити "хід конем".

За його задумом, ми вийдемо з автобуса і станемо в пішу чергу, а після перевірки документів пересядемо у дві інші машини. Вони чекають нас в Майорську, але можуть під'їхати прямо до "митниці". Так роблять на українських пунктах пропуску, щоб швидше їх проїхати. Однак хлопець з нашивкою "МГБ ДНР" запевняє, що "це не передбачено - пішої черги немає".

Залишаємося чекати "митної перевірки". З автобуса виходити не хочеться - мороз і ожеледиця. Російське "Радіо Ваня" обіцяє "веселу музику і головні новини".
Попутники обговорюють падіння рубля і війну в Сирії. У Майорську нас все ще чекають таксисти, час від часу надзвонюючи водієві автобуса.

- "ДНР-івці" тут митницю організували. Вперше бачу, - пояснює водій автобуса колегам.

Нововведенню, за словами інших водіїв, вже чотири місяці. Однак не зрозуміло, як і навіщо воно працює. Менше тижня тому "МГБ-шників" на заправці не було. Весь цей час вони з'являлися і зникали за незрозумілим графіком.

Через дві з половиною години підходить наша черга. Молодий "митник" автоматом показує, куди поставити автобус. Біля заправного баку дивляться багаж і збирають паспорти. Документи забирають в "кабінет" - колишній магазин на заправці. Через десять хвилин їх повертають без позначок. На питання, навіщо ця перевірка, "МГБ-шник" відповідає:

- Ми працюємо у відповідності з нашим міністерством транспорту.

На сайті "Міністерства транспорту ДНР" опубліковано "постанову" від січня минулого року. Там же - перелік "митних постів". Серед них і станція Микитівка на виїзді з Горлівки.

Перетинаємо "кордон" біля стели "Горлівка". Її закрили фанерою з написом "Ласкаво просимо додому". Через пару хвилин ми вже в Майорському, де пересідаємо у дві машини.

Щоб повернутися в Донецьк, водій автобуса знову стає в чергу, тільки вже з іншого боку.

Дорога від Майорського до Артемівська - близько 25 кілометрів. Коштує поїздка 200 гривень. Доїхати за 250 гривень зазивають ще декілька таксистів. Є й бюджетна альтернатива - муніципальний автобус за 30 гривень. Більше двох сотень людей залишаються чекати його на трасі, що продувається з усіх боків при морозі -7. В один автобус всі вони не помістяться.

- Ну, як там митниця? - З іронією запитує український військовий на контрольно-пропускному пункті "Зайцеве". Він знаходиться між Майорським і Артемівським. Сьогодні той рідкісний випадок, коли черги тут зовсім немає.

Через п'ятнадцять хвилин потрапляємо в Артемівськ. Автобус звідти в напрямку Майорського так і не виїхав. Людей, які чекають його там, на морозі, стало тільки більше.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme