“Втрачаємо знахідки скіфської доби”: Харківські археологи б’ють на сполох (ФОТО)
Щоб врятувати культурну спадщину, треба значно прискорити археологічні розкопки на скіфському городищі
Для збереження безцінних знахідок із скіфських поховальних курганів, яким вже понад 2,5 тисячі років, треба досліджувати по 8-10 курганів на рік, інакше вони будуть назавжди втрачені.
Як передає Depo.Харків, про це пишуть у Facebook археологи Харківського університету ім. Каразіна та Історико-культурного заповідника "Більськ", які тільки-но завершили цьогорічний польовий сезон на Більському городищі.
За словами дослідників, цього року, під майже розораним курганним насипом відкрили скіфське жіноче поховання першої чверті VI ст. до н. е.
"Ми виявили набір ритуального посуду — чорнолискована корчага (великий горщик, кринка), черпак та миски, а також скляні намистини та золоті пластинки від одягу", - розповідають археологи.
Попри те, що могила була пограбована ще в давнину, отримані матеріали дуже важливі для науковців та музейників.
Водночас археологи б’ють на сполох: часу для дослідження скіфських курганів залишається все менше.
"Наразі є нагальна потреба у терміновому дослідженні решти курганів з метою збереження та вивчення цінних культурних нашарувань, оскільки з кожним роком курганні насипи нівелюються і їхня візуалізація на місцевості стає все складнішою. Існує ризик назавжди втратити нашу історичну спадщину та безцінні знахідки", - пишуть дослідники.
Питання фінансування більш масованих археологічних розкопок наразі залишається відкритим.
Довідка Depo.Харків. Більське городище - городище скіфського часу (кін. VIII - поч. III століття до н.е.), розташоване в районі села Більськ Полтавської області. Городище складається з трьох укріплених поселень, об'єднаних однією фортечною стіною. Останні роки стаціонарні розкопки на Більському городищі проводить експедиція ХНУ ім. Каразіна під керівництвом Ірини Шрамко.
Скіфи - давній кочовий іраномовний народ, що мешкав у степовій зоні Північного Причорномор’я від Дунаю до Дону.
Читати також: Поховання немовляти та села доби Золотої Орди: Як науковці руйнують міф про Дике поле на Слобожанщині
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків