Візитки Яроша в покращених апельсинах: Із яких політичних мемів сміялися в Україні (ФОТО, ВІДЕО)

Українці полюблять жартувати з політиків, дійсності та безглуздих сюжетів російських пропагандистів

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Візитки Яроша в покращених апельсинах: І…

Гумор допомагає жити, а політичний гумор – сприймати всі проблеми та негаразди, які ми бачимо в політиці та державі загалом. Особливо він розквіт завдяки інтернету та соціальним мережам. Одіозний політик припустився обмовки? Пропагандисти на російському телебаченні створюють з українців образ ворога? Якісь дотепники видали чудовий жарт? З цього можна зробити черговий політичний мем і досхочу посміятися.

Взагалі за останнє десятиліття Україна пережила чимало трагічних подій. Це був розгул поліцейського та політичного свавілля під час Революції Гідності, сепаратиська "русская весна", анексія Криму, війна на Донбасі. Та і до цього в українців вистачало проблем. Але бажання жартувати нікуди не зникало.

"Проффесор"

Часом політики хочуть здаватися більш освіченими та успішними, ніж воно є насправді. І четвертий президент Віктор Янукович був одним із них. Свій перший мем він подарував українцям під час виборчих перегонів у 2004 році. Тоді ще кандидат у президенти заповнював анкету. У графі про вчене звання Янукович залишив гордий напис – "Проффесор". Згодом це слово стало популярним мемом та об'єктом численних глузувань. До речі, були у тій анкеті й інші помилки. Янукович тоді зробив 12 помилок у 90 словах.

Під час Помаранчевої революції "проффесором" стали називати самого Януковича на радість його опонентам. А згодом так могли обізвати будь-якого безграмотного політика, який або через зловживання, або підкуп присвоює собі звання та титули, на які взагалі не заслуговує. До речі, у ті часи анімаційна студія "Веселі яйця" навіть створила сатиричний серіал "Операція Проффесор". Його головним героєм став Янукович власною персоною.

Мем про януковича проффесора

До речі, про яйця. 24 вересня 2004 року в Івано-Франківську Янукович став жертвою "яєчної" атаки з боку студента Дмитра Романюка. Від "пострілу" кандидат у президенти навіть знепритомнів. Щоб якось покращити ситуацію, соратники Януковича говорили про "тяжкі та важкі предмети" та "акумулятори", які кидав в їхнього лідера жорстокий провокатор. Ну, а сам політик скаржився на "черепно-мозкову травму" і розповідав, що націоналізм – це хвороба. Але не всі українці пройнялись до нього співчуттям. Після оприлюднення відео "яєчного" замаху Янукович знову став об’єктом численних жартів. А одні дотепники навіть створили флеш-гру "Хамське яєчко". Там гравцям пропонували закидати яйцями павука з головою Януковича.

Наколоті апельсини та американські валянки

Варто зазначити, що в 2004-му політична боротьба була вельми напруженою. Як самі кандидати, так і їхні соратники намагалися завоювати якомога більше народних симпатій. От і дружина тодішнього кандидата Людмила Янукович вирішила підтримати чоловіка. 30 листопада 2004 року у Донецьку відбувся мітинг на його підтримку. Янукович виступила там з промовою. Тоді жінка захотіла пройтися по опонентам з "помаранчевого" табору. Вона розповідала і про ряди американських валянок, і про непрості наколоті апельсини, за якими рука сама так і тягнеться.

"Дорогие друзья, я из Киева, я могу сказать, что там делается, – виступала Янукович. – Там просто оранжевый шабаш! Значит, стоят валеночки рядами... – все везде американское! И горы оранжевых апельсин. И это на фоне: "Оранжевое небо...". От такое от! Это просто... Это кошмар! И хочу вам сказать, что эти апельсинки не простые, а наколотые. Люди берут апельсин, съели – взяли другой. И она тянется и тянется – рука".

Звісно, що бажаного ефекту вона не досягла. Та промова стала об’єктом численних жартів та глузувань, а окремі фрази згодом розлетілися на меми. Це був, до речі, перший і єдиний публічний виступ Людмили Янукович. Щоправда, це не вберегло її від нових жартів. Один журналіст поцікавився її особистим життям. Там Янукович розповіла про стосунки з чоловіком. Тоді вона і видала свій черговий перл – "Батя, я стараюся". Він також став мемом.

Обережно, покращено!

Політики люблять годувати свій електорат солоденькими обіцянками. От і команда Януковича під час президентських виборів 2010 року озброїлася новим гаслом. Ним стала фраза "Покращення життя вже сьогодні". Тоді "регіонали" завзято просували образ таких собі міцних господарників, здатних зробити життя пересічних громадян заможнішим та спокійнішим. Мовляв, з нами стабільність, високі зарплати та соціальні гарантії, а от опоненти можуть хіба що сіяти хаос та розруху. "Суспільство очікує, що вже сьогодні стане набагато краще, ніж було вчора, – заявив він. – Безумовно, якби ми знали, як це можна зробити, ми б це зробили. Але рецепту такого немає".

Українці навчилися сміятися з політичних лозунгів Януковича

Згодом слово "покращення" українці стали вживати з неприкритою іронією. Новини про аварії, замети, інфляцію, діряві дороги стали публікувати під відповідним теґом. Цей мем користувався популярністю і в тодішніх соцмережах. Так, на Facebook свого часу створили спільноту "Церква свідків покращення", де публікували різноманітні "фотожаби" й демотиватори з Януковичем і прем’єр-міністром Миколою Азаровим. Ну, а фрази на кшталт "Від покращення не втечеш" та "Обережно! Покращено!" стали звичним способом розкритикувати навколишню дійсність.

Хата на кота

У 2012 році у Дніпродзержинську з’явився дуже цікавий біг-борд. Там була літня жінка в хусточці, кіт і надпис: "Взнала, що онук голосував за "регіони", переписала хату на кота". Місцевій владі, звісно, той креатив не сподобався. І від нього поспішили позбавитись. Згодом автор плакату Максим Голосний спробував встановити новий біг-борд. Але коли почали клеїти верхню частину плаката, власниця біг-борду Олена Дзарасова зупинила роботи. Згодом у своєму відеозверненні вона пояснила, що біг-борд заклеїли через "нецензурне слово". Будь-який тиск із боку влади Дзарасова заперечувала.

Сам Голосний розповів, що війну проти баби та кота оголосили провладні сили, яким не подобається критика. За його словами, та робота – це протест проти політичної реклами, брехливого "покращення" та нахабного піару. Також Голосний розповів про переслідування з боку місцевої влади. Чоловік навіть заявив, що його оголосили у всеукраїнський розшук без висування обвинувачення. "Якщо зі мною щось станеться – в усьому будуть винні правоохоронні органи Дніпропетровської області", – наголошував він.

Бігборд із хатою на кота

А от пересічним українцям плакат з бабусею та котом сподобався. Інтернет-спільнота вибухнула цілим різноманіттям "фотожаб" й демотиваторів. Пережив цей мем і правління Януковича. Наприклад, після 2013 року бабуся вже записувала кота в Нацгвардію. До речі, героїня мему на той момент мешкала в Архангельській області. На плакат вона потрапила завдяки мандрівнику, який виклав її світлину в мережі. І кота у неї тоді не було – його просто вклеїли в фотошопі. До речі, сам чотирилапий жив у США. А господарі радо ділися світлинами свого улюбленця в мережі.

"Кровосісі" від "Азірова"

Так вже сталося, що не всі українські політики знають українську мову. От і колишній прем'єр-міністр Микола Азаров був одним із них. Хоча й намагався говорити українською. Щоправда, виходив у нього доволі кумедний "суржик", який у народі прозвали "азірівкою". Так, публічні виступи політика породили чимало кумедних мемів. А фрази на кшталт "В країні розвелись кровососі" і "Нє трєба скігліти" блискавично розліталися інтернетом. У 2013 році у мережі з'явився онлайн-перекладач на "азірівку". Там користувачам пропонували перекласти текст з української на знамениту говірку прем’єр-міністра.

Також "азірівка" ставала об’єктом численних жартів та пародій. Під час Євромайдану у Львові виникло гасло "Хто не скаче, той — Азіров!". Так демонстранти намагалися зігрітися під час холодних вечорів. А під час харківського Євромайдану молодь записала звернення "азірівкою". Зокрема, активісти зазначали, що в кишені прем’єр-міністра "бімба". Слово "кровососі" з’явилося в українському перекладі сатиричного мультсеріалу "Сімпсони". У серії "The Book Job" герої обурювалися тим, що у їх фентезі-книзі Горинича замінили на Кровосіся.

Новорічна йолка

Мемом може стати все що завгодно. У тому числі й звичайна обмовка. У листопаді 2010 року в Києві відбувся Податковий майдан. Підприємці на знак протесту проти Податкового Кодексу встановили на Майдані Незалежності наметове містечко. Проте вже 3 грудня комунальники за підтримки силовиків прогнали мітингувальників, а намети розібрали. Згодом Янукович намагався обґрунтувати ліквідацію наметового містечка. Він, зокрема, говорив про гостру необхідність підготувати Майдан до новорічних свят. Однак промова не далася тодішньому гаранту так просто. Янукович десять секунд не міг згадати слово "ялинка". Замість цього він видав російський аналог – "йолка".

"Сьогодні в Києві на тому місці, де стояли палатки, мітингувальники, встановлюється новорічна... йолка, люди будуть скоро святкувати Новий рік, – сказав Янукович. – Ми підтримуємо бажання киян жити в спокої, в стабільній ситуації, будемо все робити для того, щоб це відбувалось завжди, був гарний настрій".

Мем Йолка Януковича

Згодом ця обмовка стала предметом численних жартів. Наприклад, у мережі з’явився гумористичний ролик, де тривалу паузу пояснювали промахами суфлера. Згодом "йолкою" стали називати новорічну ялинку, яку встановили на майдані з нагоди Нового 2014 року. Тоді веселий мем набув більш негативного забарвлення. Адже саме в ніч з 29 на 30 листопада "беркутівці" жорстоко розігнали учасників Євромайдану. Цю жорстокість згодом намагалися пояснити тим, що демонстранти заважали встановлювати обладнання для новорічної ялинки.

Ці події у народі її охрестили "кривавою йолкою" або "йолкою на крові". Демонстранти неодноразово згадували її на своїх плакатах. Наприклад, пропонували самому гаранту вдавитися тією "йолкою". А ту ялинку майданівці прикрасили на власний смак, вивісивши там українські та іноземні прапори. Після буремних подій Революції Гідності "йолкою" називали вже каркас, що від неї залишився. Простояв він, до речі, аж до 14 серпня.

Астанавітєсь!

Революція Гідності завершилася повним фіаско Януковича. Після скількох вбивств, брутальних розправ та переслідувань "проффесору" стало зрозуміло, що в Україні йому вже нічого ловити. 22 лютого 2014 року його відсторонили від влади і політик втік з країни. Проте на останок Янукович подарував українцям ще один мем. Уже в Ростові під час свого чергового відеозвернення він закликав українську владу зупинитися. Свою промову опальний політик супроводив емоційним вигуком "Астанавітєсь". Згодом мем став невід'ємною частиною різноманітних "фотожаб".

Мем Януковича Астанавитесь

Під час своїх звернень Янукович співав про те, що Київ захопили "профашистські молодчики", що за події у Криму та на Донбасі відповідальність несе тодішня опозиція, що він легітимний президент. Він також заявляв, що в Україні розпочалася "громадянська війна" та вибачався перед бійцями "Беркуту". Після таких промов Януковича навіть почали називати "легітимним". Щоправда, робили це з неприхованим сарказмом.

"Путін — х*йло!"

Березень, 2014 рік. Це був вельми непростий час. Українці ще не встигли попрощатися з героями Небесної Сотні, як погані новини вже сипалися одна за одною. Вся країна з тривогою спостерігала за анексією Криму, сепаратистськими виступами та захопленням адмінбудівель на Донбасі, за вторгненням російських найманців на українські території. Але важкі часи – не завада людській креативності. Особливо якщо вона стосується глузувань із ненависних політиків.

Народженню нового політичного мему слід завдячувати харківським футбольним фанатам. 30 березня 2014 року в Харкові відбувся спільний марш уболівальників "Металіста" та "Шахтаря". Тоді вони вперше виконали приспівку "Путін — х*йло!". Згодом ця нехитра пісенька стала справжнім хітом. Її виконували противники Путіна як в самій Україні, а й далеко за її межами. Ба більше – про нього подекуди співали в самій Росії прихильники тамтешньої опозиції. Одного разу дев’ятьох людей затримали за те, що вони співали про Путіна під час своєї акції.

Згодом цей хіт виконали в США, Ісландії, Болівії, Монако, Японії, Португалії, Італії та Чехії. Підхопили його політики та громадські діячі. Музиканти також не пасли задніх. Так, мотиви знаменитої приспівки з’явилася у творчості Кузьми, Ореста Лютого, Ірени Карпи, гуртів "Телері", "Друга ріка", "Фолькнери", "Mad Heads", "Гайдамаки", "Село і люди". Особливою популярною приспівка користується під час футбольних матчів та акцій протесту.

3 липня 2014 року українські астрономи навіть назвали зірку KIC 9696936 "Putin-Huilo!". Увіковічували прізвисько російського президента у рамках проєкту "Pale Blue Dot", створеного заради підтримки астрономічних пошуків. Звісно, назва ця не була офіційною. Проте навіть така новина викликала резонанс у міжнародній пресі.

Українські вболівальники не забули про Путіна і на Євро-2020. Під час матчу проти Австрії вони виконали знамениту приспівку. Матч транслювався на російському телебаченні і пісня потрапила в ефір без цензури. Трохи згодом російські дипломати заявили, що "синьо-жовті" ображають президента Росії. А представник Держдуми Дмитро Свіщев закликав УЄФА заборонити українським вболівальниками відвідувати наступні матчі Євро. Також він забажав штраф для Української асоціації футболу, проведення розслідування і покарання організаторів акції "по повній строгості". Також Свіщев переконаний, що спів про Путіна – це "добре спланована провокація проти Росії".

Два раба

Смішний мем можна зробити з чого завгодно. У тому числі й із химерних вигадок російського телебачення. Так, у 2014 році у ефірі російського "Першого каналу" вийшов сюжет, у якому жителі Донеччини розповідали про бійців Національної гвардії України. Там особливо відзначився чоловік, якого позиціонували як представника сільської громади. Він заявив, що бійці Нацгвардії у відповідь на питання "За що ви воюєте?" видали: "Нам пообіцяли клаптик землі та два раба".

Ну, а що зробили українці? Побачили новий мем та почали з нього сміятися. Цитата про "двох рабів" лягла в основу багатьох жартів. Українці з іронією обговорювали нюанси придбання рабів, скаржилися на труднощі їх закупівлі та виставляли оголошення про продаж. Вони обіцяли захопити Кубань, якщо не вистачить рабів, а також наголошували на необхідності ввести у мережі Facebook функцію "додати в раби".

Хоча новина про два раба виглядає невинною на фоні сюжету про "розіп’ятого хлопчика", який вийшов в ефір "Першого каналу" у липні 2014 року. Там Галина Пишняк, яка представилася уродженкою Закарпаття, розповідала про жорстоке вбивство дитини у Слов’янську. Вона заявила, що буцімто на власні очі бачила страту маленького сина і дружини "ополченця" українськими військами. Жодних доказів "журналісти" не надали. Скандальний сюжет не залишився непоміченим. Люди говорили про крайній непрофесіоналізм і використання медіа в інформаційній війні, про розпалення ненависті і ворожнечі в суспільстві.

Мем клаптик землі і два раба

Згодом журналісти "Дощу" та "Нової газети" навіть провели відповідні дослідження. Як виявилося, ніхто з місцевих жителів нічого не бачив, а відповідних фото- та відеодоказів взагалі не існує. Та навіть площі Леніна, де буцімто проходила звіряча розправа, у Слов’янську немає. Згодом той сюжет висміяли інтернет-користувачі не тільки України, а й інших пострадянських країн. Сама героїня фейку виїхала на Росію та оселилася в селищі під Смоленськом. Цього року вона знов потрапила на телебачення – щоправда, вже у зовсім іншій ролі. Жінка скаржилася журналісту "Дождя" на погане ставлення з боку місцевих жителів. Щоправда, свою брехню Пишняк спростовувати не стала та заявила, що "кожен має право на власну думку".

Візитівка Яроша

Взагалі російські фейки можуть бути вельми непередбачуваними. Ніколи не знаєш, яким мемом обернеться чергова новина чи відеосюжет. Так, 20 квітня 2014 року в Слов'янську сталася перестрілка. Російські ЗМІ моментально звинуватили в цьому "Правий сектор". Служба безпеки України у свою чергу заявила, що до провокацій у Слов'янську причетні спецслужби Росії. Проте сумнозвісний телеканал LifeNews знайшов ідеальний доказ присутності "Правого сектора". Це були американські долари, автомати і – який жах! – візитка тодішнього лідера організації Дмитра Яроша. Причому ці "докази" знайшли у згорілій і не одноразово підірваній машині.

Мем візитка Яроша

Згодом ґештег "ВізиткаЯроша" став популярним у мережах Twitter та Facebook. Люди жартували про візитку як про найпотужніший оберіг. Його порівнювали і зі старими-добрими телефонами Nokia, і з Єдиним Перснем Саурона. Також "Візитка Яроша" стала з’являтися на різноманітних "фотожабах", автори яких креативно обігравали сюжети популярних фільмів. Свого часу її навіть почали продавати на Майдані Незалежності. У вигляді магнітика на холодильник.

Укропи

Інколи слово, яке є частиною мови ворожнечі, стає іронічною самоназвою. На початку війни це сталося з "укропами". Колись у шовіністичних російських колах так прозвали українців, а коли Росія розпочала війну на Донбасі – і українських військових. Називаючи своїх опонентів їстівною рослиною, такі люди намагалися їх якось дегуманізувати. Але тут вийшла несподіванка – ті самі опоненти не тільки прийняли назву, а й самі почали називати себе "укропами".

У 2014–2015 роках окремі українські військові стали використовувати "укроп" як саркастичний та тотемний символ. Згодом український художник Андрій Єрмоленко навіть створив шеврон з відповідною назвою. За його словами, як невеличкі суцвіття формують квітку кропу, так і окремі невеличкі загони військових збираються у величезну армію. Українців намагаються принизити, називаючи "укропами", а вони з того сміються, зазначав Єрмоленко.

Шеврон Укроп

Також українці любили жартувати про альтернативне застосування цієї рослини. Адже кріп, він же "укроп", допомагає боротися з колорадським жуком. Є такий народний метод – висадити кріп між рядами картоплі. До речі, свого часу "колорадами" стали називати проросійських сепаратистів та російських найманців, які воюють на Донбасі. Усе через їх любов до георгіївської стрічки, яка стала одним із символів так званої "русской весни". Цікаво, що з словом "колоради" не відбулася аналогічна трансформація, як це було з "укропами". Бо хто захоче асоціювати себе із городнім шкідником?

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme