Від революції до карантину: Як за майже 100 років мінялася головна новорічна ялинка Харкова

У Харкові головна міська ялинка засяяла у День святого Миколая 19 грудня

Від революції до карантину: Як за майже…

Традиції встановлювати ялинку на площах Харкова вже не одне десятиліття, тому Depo.Харків вирішили згадати, який вигляд мали новорічні красуні в минулі роки.

Рівно 85 років тому, у 1935 році, в радянському Харкові встановили першу в країні ялинку після періоду "постреволюційної боротьби зі старорежимними порядками". Це було дитяче свято, в якому брали участь 1200 харківських школярів. Перше святкове дерево радянських часів заввишки було всього близько трьох метрів.

Перша післяреволюційна ялинка в Харкові

Із мерефянського лісництва до Палацу піонерів (тоді він розташовувався на площі Конституції) привезли три красуні. Дві встановили у спортивному і великому залі палацу, а третю – біля його входу.

Прикраси приносили з дому самі діти. Дореволюційні запаси іграшок збереглися у багатьох, а частина харків'ян попри табу використовували їх щороку. У підсумку все вийшло, і символ Нового року отримав нове життя в Харкові.

Уже у 1936 році влада Харкова поставила ялинку не тільки в будівлі Палацу піонерів, але й на вулиці. П'ятиметрову сосну встановили майже навпроти нинішньої мерії. Поруч з деревом також стояв ватний Дід Мороз у натуральну величину.

Прикраси у ялинки були різні. Наприклад, з вати робили кульки з серпом і молотом. Їх занурювали в крохмаль, і після висихання на кульці утворювалася плівка, яку потім можна було розмальовувати.

У Харкові новорічну ялинку проводили у парку Горького

На початку вулиці Пушкінської головну ялинку міста встановлювали аж до 1941 року, поки не почалася війна. Після її закінчення традицію встановлювати ялинку відновили в парку Горького. Там в новорічні свята ставили невелику ялинку, але вона не була головною. Традицію ставити головну ялинку міста влада повноцінно відновила лише в кінці 1960-х років. До кінця радянського періоду харківської історії головна ялинка міста розташовувалася в парку ім. Горького. Новорічне дерево стояло на місці фонтану, її прикрашали прапорцями та гірляндами.

У 1972 році ялинка була висотою в 15 метрів. Іграшки переважно клеїли з паперу та картону, тому якщо новорічний сніг раптом змінювався дощем, ялинкові прикраси відразу переставали виглядати святково.

У 1992 році новорічну ялинку вперше поставили на площі Свободи. Вона була вище і ширше, ніж у парку Горького. Поруч побудували новорічне містечко для дітей.

Через пару років влада вирішила не просто поставити ялинку, а й організувати там гуляння в новорічну ніч, із феєрверком. Ялинку наряджали звичайними іграшками та гірляндами.

Центральна ялинка Харкова була ще натуральною та по-справжньому пахла хвоєю, але складалася вже з декількох фрагментів ялинок, які вставлялися в трубчасту основу. Її висота була близько 20 метрів. Протягом 15 років на площі Свободи встановлювали живу ялинку.

Харківська ялинка була натуральною до 2007 року

У 2007 році вперше на площі Свободи встановили нову штучну ялинку. Дерево прикрасили світлодіодами, якими керує комп'ютер. Вона була 25 метрів у висоту. Також вперше на площі з'явився будиночок Діда Мороза. Його збирали, як конструктор: на колодах навіть вказано, в якій послідовності і куди саме їх класти.

Перша штучна новорічна ялинка в Харкові

У 2008 і 2009 роках біля ялинки з'явився перше в Україні льодове містечко. Новинка 2009 року – Палац Снігової Королеви. Дванадцятиметровий замок посеред льодового міста будували харківські конструктори, скульптори та арт-дизайнери.

У 2014 році на площі встановили нову ялинку, яка важила 30 тонн. На дереві встановили понад 60 тисяч ліхтариків і світлових пристроїв з трьома режимами роботи – святковим, денним і нічним. Біля неї демонстрували 200 видів світлових шоу.

Убрання харківської новорічної ялинки

У 2016 році традиційного феєрверку не було через заборону використання піротехніки в Харкові. Однак на площі встановили каток розміром 56 метрів в довжину і 26 метрів завширшки.

У Харкові біля ялинки встановили ковзанку

За даними Харківської міської ради, встановлена в грудні 2016 року ялинка була найвищою в Україні – 36,5 метрів.

У 2019 році ялинка виросла на 4,3 метра. Висота становила 40,5 метрів. Каркас витримував 9,5 тонн штучної хвої та 500 кілограмів іграшок.

Новорічна площа Свободи в Харкові

Новорічну ялинку, з якою харків'яни святкуватимуть 2021 рік, відкрили 19 грудня, у День святого Миколая. Через необхідність дотримуватися карантину відкриття пройшло без усяких урочистих заходів. Також уперше не було й Діда Мороза.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"