Вакцинація в Харкові: Що потрібно знати про щеплення проти коронавірусу

У Харківській області та в Україні в цілому наприкінці квітня в кілька разів пришвидшилися темпи вакцинації проти коронавірусу

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Вакцинація в Харкові: Що потрібно знати…
Фото / Громадське телебачення

В Україні наразі триває кампанія з вакцинації. Звісно, щеплення проти COVID-19 можуть отримати ще не всі охочі, проте про подібну перспективу замислюється чимало українців. Про порядок проведення вакцинації та наявні навколо неї міфи в інтерв’ю Depo.Харків розповів начальник відділу первинної медико-санітарної допомоги Департаменту охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації, регіональний координатор вакцинації в Києві Василь Животенюк.

Що пересічному громадянину потрібно зробити, щоб отримати щеплення проти COVID-19?

– Він має звернутися до сімейного лікаря, з яким підписав декларацію. І лікар поставить його в чергу на вакцинацію. А коли підійде етап, то, згідно з дорожньою картою, він отримає щеплення. Якщо людина не підписувала декларацію з сімейним лікарем, вона може завітати до будь-якого центру первинної медико-санітарної допомоги. Бажано за місцем проживання. Також можна записатися на вакцинацію через додаток "Дія". Але все ж таки краще це зробити через сімейного лікаря. Тоді ти чітко знаєш, що все зробив правильно. Ти знаєш, кому потім ставити питання та на кого писати скаргу, якщо щось не буде виходити. Це я особисто раджу. І всі наші центри націлені саме на це. Ми завели спеціальні журнали для реєстрації записів. І будь-хто пішов та записався – чи то через організовані колективи, чи то індивідуально через сімейних лікарів. Все одно людей записують у журнал. І жодна людина таким методом не загубиться та не буде забута.

У Харкові пришвидшилися темпи вакцинації

Фото / ЕРА

Чи є якісь протипоказання для отримання щеплення?

– Це вже має визначити лікар. Адже лікарі проходили відповідне навчання, вони всі отримали сертифікати, які дають їм право працювати з тією чи іншою вакциною. Саме лікар може професійно відповісти на це питання.

Чи можуть людині відмовити в отриманні вакцини?

– Відмовити не можуть. Тому що в чергу поставлять, запис зроблять. Але отримати щеплення можна буде у той період, коли підійде етап. От на даний час йде третій етап вакцинації. Це люди 65+. І, як я прочитав на сайті МОЗ України, це особи з хронічними захворюваннями. Вакцина є. Немає жодних проблем із вакцинацією цієї категорії.

Якщо людина не входить у цей етап, то це не є відмова як така. Просто її черга ще не підійшла. Але відмовити комусь у щепленні без будь-якої причини – це вже неправильно. Такого бути не може. Це вже самоуправство. Я не знаю випадків, щоб людям відмовляли. Власне, ми чому завели журнали і рекомендуємо проводити записи через центри? Тому що там цю відмову можна чітко кваліфікувати. Чи то відмова, чи то "почекайте, ваша черга не підійшла". Це різні речі.

Як правильно підготуватися до щеплення? Чи потрібно подавати якійсь додаткові документи?

– Жодних документів подавати не треба. Потрібно зателефонувати своєму сімейному лікарю, він запише вас на вакцинацію. Спеціальної підготовки тут не потрібно. Але це за умови, якщо ви не маєте високої температури. Якщо вона є наслідком захворювання на COVID-19, тоді не можна. Але якщо просто захворів, нежить там, температура – це не показання до відміни вакцинації. Але знову ж таки, це визначить лікар, який буде оглядати вас перед щепленням.

У Харкові сімейні лікарі записують на вакцинацію проти коронавірусу

Фото / ЕРА

Якщо людина вже перехворіла на COVID-19, чи вона потребує вакцинації?

– Вакцина абсолютно не зашкодить. Вона тільки посилить опірність організму. Але дехто чекає, адже є високий імуноглобулін. Бо він фактично вже вакцинований, є сили в організмі. Якщо людина не стане чекати та введе вакцину – вона тільки його посилить. І все. Дехто хоче почекати та підійти згодом. Це право кожної людини. Але високий рівень імуноглобуліну після хвороби не є протипоказанням до вакцинації. Проте через який час після одужання слід робити щеплення – це вже підкаже лікар. Я думаю, що десь через місяць можна.

Які реакції можуть бути після введення вакцини? Які з них є нормальними, а з якими варто звертатися до свого сімейного лікаря?

– Сімейного лікаря потрібно повідомити про будь-які реакції. Вони можуть бути як складними, так і короткочасними. Наприклад, може бути почервоніння, тимчасове підвищення температури – десь до доби. Це короткочасні реакції, вони нерідко зустрічаються та нормально проходять. Буває, що людина поки надумає звернутися до лікаря, то у неї температура вже спаде. Інколи мені таке розказують: "Я ніч переспала, а вранці вже нічого не було. Тому сімейного лікаря не турбувала". А мала би потурбувати! Щоб ми зафіксували короткочасні реакції на вакцину. Хоча, звісно, найбільш складна реакція – це анафілактичний шок. По статистиці, у всьому світі один такий випадок на мільйон. Дяка богу, ми таких випадків не маємо.

Які категорії громадян в першу чергу мають замислитися над вакцинацією?

– Над вакцинацією можемо замислитися і ми з вами. Але чи маємо ми можливість провакцинуватися та вплинути на цей процес? Хтось думає: от я молодий, чому мені першому не зроблять щеплення? Але тут питання, а чи він має таку можливість? Чи держава її дала? Не дала, бо вакцинуються люди старше 65-ти, медики, соціальні працівники, представники критично важливих структур. Уесь світ йде по дорожній карті. Всюди медики першими вакцинувалися. А далі кожна країна йшла своїм шляхом. Наскільки мені відомо, в Ізраїлі першими вакцинували здорових.

Ми також не відкидаємо хворих на цукровий діабет, бронхіальну астму, пієлонефрит. Просто їхня черга ще не підійшла. Але залишкові дози на таких людей ми пустили в першу чергу. Тому що ризики для їхнього здоров'я доволі великі. Для нас у пріоритеті були саме хронічні захворювання. Особливо якщо йдеться про цукровий діабет. Якщо таку людину не вакцинувати, то вона дуже важко переноситиме захворювання. Та прогнози подекуди бувають доволі недобрі. Тому ті хворі на цукровий діабет, які зверталися, які стукали у двері – їм відкривали. Це те, що стосується хворих на хронічні захворювання.

У Харкові хронічно хворі люди мають пріоритетне право на вакцинацію

Фото / ЕРА

Чи багато існує міфів і спекуляцій навколо вакцинальної кампанії?

– Дуже багато. Не тільки міфів, а й спеціальної та цілеспрямованої неправди, видуманої політиками, політтехнологами для політичної боротьби зі своїми конкурентами. Це доволі брудна та нечесна боротьба. Коли українець іде на такі справи заради влади. Міфів багато, з ними важко боротися, адже люди в них вірять. Але на даний момент пройшов переломний період, вони побачили, що їхні позиції трохи слабнуть. Уже менший пішов опір. То вакцина у нас не така, то індійська вакцина – бог ти мій – яка ж погана! І ніхто не скаже, що вакцину робить завод при інституті світового рівня. І майже 70 відсотків вакцин у світі – від коклюшу, скарлатини, кору – це індійські вакцини з цього заводу. Тоді були хороші вакцини, а тут уже поганими стали…

Міфів дуже багато. Із них 95 відсотків – абсолютно нічим не підтверджені. Варто розуміти, що кожна вакцина має якісь протипоказання, має якійсь ускладнення. Не тільки проти COVID-19, взагалі будь-яка. Як і будь-які ліки. Деякі мають список протипоказань мало не на п’ять сторінок. Візьміть той же анальгін і прочитайте протипоказання. Але чи хтось акцентує на цьому увагу? Тому міфів дуже багато. Але на даний час, я думаю, пройшов переломний період. Люди до нас пішли, вони непогано вакцинуються. І все зараз більш-менш. І ті політики притихли зі своєю "правдою". Та і люди стали трохи більш розбірливими.

До України вже завезено декілька видів вакцин. Чи є між ними якась принципова різниця?

– Кожна вакцина, яка прийшла в Україну, працює. У всіх них практично одна мета – боротьба з COVID-19. Є хіба що різні ступені ефективності, які були визначені завдяки науковим дослідженням. Це може бути 70, 80 та 98 відсотків. Але тут є дві сторони. Яким методом виготовлена ця вакцина, чи цей метод використовувався раніше, а якщо так, то чи знаємо ми віддалені наслідки? Допустимо, під час виготовлення вакцини такий метод застосувався вперше. Але хто скаже про її наслідки через десять років? Бо минув всього рік. Але зараз вона має просто божественну ефективність. А є інша вакцина, допустимо, з ефективністю в 70 відсотків. Там була застосована вже випробувана та досліджена технологія. Тобто у цьому випадку ми вже можемо говорити про віддалені наслідки. Але ефективність всього 70 відсотків. Тому вибір за вами – яку вакцину вважати кращою. Людина має бути проінформована правильно та чесно. Але кожна з цих вакцин пройшла доволі жорсткі випробування.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme