"У нас свій фронт": Як попри хаотичні обстріли Харків зберігає життєздатність

Російські окупанти з перших днів війни ведуть хаотичні ракетні, артилерійські й танкові обстріли Харкова. Кількість пошкоджених у місті споруд от-от сягне двох тисяч. Більшість – житлові багатоповерхівки. Незважаючи на жахливі наслідки прильотів снарядів, містяни мають доступ до більшості благ комунального господарства

"У нас свій фронт": Як попри хаотичні об…
У Харкові під обстрілами працюють комунальники / Фото: Depo.Харків

У Харкові досі залишаються сотні тисяч громадян. Більше того кількість присутніх у місті зросла протягом останніх тижнів, що видно неозброєним оком, передає Depo.Харків.

За словами посадовців із Офісу Президента України, взяти Харків військовим шляхом в окупантів не вистачить сил – фронт потужно тримають підрозділи ЗСУ, Національної гвардії, СБУ і територіальної оборони. Комунальний фронт у свою чергу тримають, як їх уже жартома називають у соціальних мережах, "харківські кіборги" - звичайні слюсарі, водії, зварювальники, монтажники та ремонтники міських служб. У тому числі завдячуючи їм, місто живе, у більшості помешкань є вода, світло, газ, інтернет, до кінця сезону – й опалення. Не особливо говірки чоловіки працюють із 24 лютого безперервно, дехто, відправивши родини подалі від зони бойових дій, залишився жити на роботі. Їх зміна триває вже більше 50 діб.

Бригада харківводоканал працює у воєнному Харкові

Бригада ремонтників КП "Харківводоканал" (Фото: Depo.Харків)

"Це не влазить у жодні ворота, іде обстріл дуже красивого міста. Причому, хочу зауважити, російськомовного міста. І до сих пір ані я, ані багато моїх друзів, рідних не можуть зрозуміти, як таке взагалі могло відбутися. Це взагалі жахливо!" - говорить Андрій Афанасенко, майстер служби водопровідних мереж комунального підприємства "Харківводоканал" в Основ’янському районі Харкова.

Його бригада приїхала усувати пошкодження трубопроводу холодного водопостачання в одному з будинків у центрі Харкова – на відстані менше кілометра від мерії. Поки бригада відкачує підтоплений підвал та дістається до розірваної труби, 35-річний Андрій запевняє, що "Харківводоканал" намагається, наскільки це можливо, працювати у штатному режимі.

"Звичайно, комунальне підприємство "Харківводоканал" намагається і в принципі працює у штатному режимі, але є, скажімо, райони, що дуже сильно піддаються артобстрілам. У деяких районах на сьогоднішній день ми, звичайно ж, проводити аварійно-відновлювальні роботи не можемо. Салтівка, Жуковського – це ті райони, де йдуть максимальні обстріли. Але в принципі підприємство намагається подавати воду споживачам у штатному режимі. Що стосується ускладнення ліквідації пошкоджень, то знову ж вони пов’язані виключно з тим, що люди не можуть добратися до того місця, де фактично треба виконувати роботу", - каже Афанасенко.

Майстер говорить, що безпосередньо під обстрілами ремонтники не працюють, існує реальна небезпека життю. "А під канонаду, в принципі, кожна зміна проходить. Приблизно однаково: буває трохи частіше та гучніше, буває так, як зараз, менш інтенсивно. Бронежилети передбачені. Цей процес зараз проробляється, щоб ті люди, які безпосередньо виїжджають на лінію, працюють на вулиці, мали засоби захисту", - наголошує чоловік.

харківводоканал на виїзді латає труби

Андрій Афанасенко та Володимир Юрійович на місці пориву (Фото: Depo.Харків)

Ремонтники не схильні до філософствування та роздумів про величезне значення своїх зусиль із підтримання життєдіяльності Харкова. "Багато харків’ян залишилися у своїх квартирах, вони мають бути з водою. І це наша основна задача", - говорить Афанасенко.

Водночас, він визнає, що в разі відсутності в місті водопостачання та водовідведення хоч якийсь тривалий період, можуть початися непоправні процеси. "Навіть не хочу про це думати, - говорить майстер. – Чим довше буде ситуація без водопостачання, тим більше це загрожує якимись епідеміями".

На цей час ремонтники не можуть дістатися тільки в деякі райони Харкова. Зокрема, до Північної Салтівки, до П’ятихаток, селища Жуковського тощо. Це північні райони, куди прилітає найбільша кількість снарядів кремлівських окупантів. "Звичайно, є будинки, які залишилися без водопостачання. Але це виключно ті райони, які піддаються максимальним обстрілам. Це північ міста, звідки йде наступ окупантів. Там є будинки, які можуть залишатися без водопостачання", - визнає майстер.

водяна помпа харківводоканалу

Ремонтна техніка КП "Харківводоканал" (Фото: Depo.Харків)

У дворі, де ремонтує трубу бригада "Харківводоканалу", за пару секунд можна знати осколки від снарядів. Саме цю вулицю в історичному центрі окупанти ще не обстрілювали, однак дуже багато заліза прилетіло на площу Конституції, що неподалік.

Тракторист бригади із острахом радить викинути осколок і не забирати його з собою. За словами чоловіка, один із його знайомих носив такий "сувенір" у кишені і за кілька днів отримав інший осколок – цього разу вже у своє тіло. Сперечатися немає сенсу, фотографуємо та викидаємо.

осколок артилерійськогос наряду російських нацистів у харкові

Осколок від артилерійського снаряду (Фото: Depo.Харків)

62-річний слюсар аварійно-відновлювальних робіт на ім’я Володимир Юрійович – той, хто безпосередньо спускається у підвал чи яму, виявляє місце пориву та ліквідує поламку трубопроводу – не скаржиться ані на зарплату, ані на вік, ані на умови праці. "Звичайно, страшно буває. Але робимо це для того, щоб забезпечити людей водою, щоб у такий час люди не страждали. І так від цих вибухів страждають. Щоб у людей вода була, щоб вони могли приготувати поїсти, помитися", - відповідає Володимир Юрійович на питання, що його, уже пенсіонера, змушує під обстрілами ходити на роботу.

Думок виїхати з Харкова у більш спокійне місце слюсар не допускає. Зарплата влаштовує, "приходимо на роботу, тому що потрібно працювати", вдома сидіти не хочеться. Із Харкова, щоправда, поїхали двоє з трьох онуків Володимира Юрійовича.

слюсар харківводоканалу

руки слюсаря харківводоканалу

Слюсар КП "Харківводоканал" Володимир Юрійович (Фото: Depo.Харків)

На місці робіт про всяк випадок присутня аварійна бригада Харківських теплових мереж. Остаточно не відомо, чи є порив на мережі теплопостачання, чи потрібно долучатися тепловикам. Працівник ХТМ на ім’я Назарій (прізвище називати чоловік не захотів) зізнається, що з 24 лютого живе на роботі, родина з Харкова виїхала.

"Особисто я у прямому смислі живу на роботі з 24 лютого, додому не їжджу. Родину відправив. Я залишився один у місті, тому що мені так легше. Хлопці, які працюють зі мною, теж родини відправили, тому що так легше. Ми на роботі, на зміні, а там – обстріли. Там будинки, діти, жінки. Переживають дуже сильно. Коли родини виїхали, нам простіше. Ми тут з хлопцями всі знаходимося, і їжу готуємо, і один за одного горою. Допомагаємо один одному всім, чим можемо", - говорить Назарій.

Чоловік зізнається, що працювати іноді доводилося й під час обстрілів. Згадує, зокрема, березень 2022 року, коли окупанти нанесли удар в район супермаркету поблизу станції метро "Проспект Гагаріна".

"Чому потрібно виїжджати та закривати? Тому що коли пробита труба, витікає з неї теплоносій, там не просто вода. І в системі падає тиск. Коли тиск впаде нижче критичної точки, то будинки почнуть "скидатися". Ми не зможемо циркуляцію тримати, ми повинні терміново виїжджати та закривати. Незалежно від того, обстріли чи не обстріли", - говорить він і додає, що деякі виїзди доводилося погоджувати з силовиками, оскільки в місті на початку війни було багато диверсантів.

Обстріл будівлі Харківської міської ради (Корреспондент.net)

Чоловік зізнається, що під обстрілами працювати непросто. Якщо когось із бригади поранять, то заміну знайти в цих умовах буде не дуже легко. "Я вважаю, що не боїться тільки дурний. Ніхто не хоче отримати кулю. Ми працюємо, бо це наш обов’язок. Усі хлопці про це знають. І слюсарі, і водії. Ми несемо відповідальність. Нам потрібно бути живими та здоровими, щоб продовжувати працювати, щоб місто було з теплом", - наголошує він.

Чоловік запевняє, що міські служби працювали під час перших штурмів, працюють зараз і будуть працювати, місто прибране, комунальники працюють "у максимальному режимі, який тільки можливий"

"У нас тут свій фронт!" - підсумовує Назарій.

За пару хвилин після розмови на відстані в кілька сотень метрів ударила російська ракета "Калібр". За даними голови Харківської ВЦА, внаслідок обстрілу поблизу Комунального ринку загинули дві, поранення отримали 23 людини. Пошкоджені житлові будинки, магазини, торговельні площі, згоріло кілька машин. За наслідками цього ракетного удару працівники Управління СБУ в Харківській області розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Вибух російської крилатої ракети в Харкові 16 квітня (Фото: Depo.Харків)

Наслідки обстрілу крилатою ракетою Харкова 16 квітня (фото: Харківська обласна прокуратура)

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme