У Харкові урочисто відкрили відновлену меморіальну дошку мовознавцю Шевельову (ФОТО)

Через 8 років після знищення в Харкові відновили меморіальну дошку видатному літературознавцю

Гипич Надія
Журналістка Depo.Харків
У Харкові урочисто відкрили відновлену м…

Сьогодні, 22 січня, о 15:00 на стіні будинку по вулиці Сумській, 17 урочисто відкрили відновлену меморіальну дошку видатному мовознавцю Юрію Шевельову.

Як передає Depo.Харків, про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє громадська активістка Ірина Бондаренко.

Меморіальна дошка доктору Каразінського, Гарвардського, Колумбійського університетів, літературознавцю Юрію Шевельову була знищена 8 років тому, а зараз відновлена на зібрані від небайдужих громадян кошти.

На дошці написано: "У цьому будинку у 1915 - 1943 роках жив видатний філолог, мовознавець-славіст, літературознавець, український культурний і науковий діяч Шевельов Юрій Володимирович (Юрій Шерех)".

Фото: Ірина Бондаренко / Facebook

Українська письменниця і поетеса Оксана Забужко, яка саме зараз гостює в домі Шевельова в рамках Харківської літературної резиденції "Слово", і яка називає себе "духовною внучкою" Шевельова, написала на своїй сторінці у Facebook, що відкриття дошки славетному харків’янину має величезне значення для всієї України.

"Сьогодні в Харкові відбувається дуже важлива подія, яка мала б стати символом соборної єдності українців уже, не побоюсь сказати, в екуменічному масштабі: відновлення меморіальної дошки великому харків'янину, професору Колумбійського університету в Нью-Йорку, великому мислителю і великому лінгвісту, який першим науково довів, що автохтонні населенці територій від Сяну до Дону (саме так!) приблизно від VI ст. н.е. розмовляли однією мовою - тою, яка, попри все розмаїття говірок і діалектів, може цілком підставно бути класифікована спочатку як "протоукраїнська", потім як "ранньо-", "давньоукраїнська", і нарешті, більш-менш від ХV ст. - уже як сучасна українська мова", - написала Оксана Забужко.

"Все це грандіозне дослідження здійснено було на еміграції в ті роки, коли здавалось, що незалежної України вже не буде ніколи, а мова, оголошена за Хрущова "неперспективною", вимре максимум за два покоління. А Юрій Шевельов щодня ішов в університет, в бібліотеку, і тихо й несхитно, з упертістю "династичного військового" ("служіння і аскеза"!) здійснював переворот у слов'янському мовознавстві", - розповідає Забужко.

"Харківська громада в 2013 році поставила Шевельову спільнокоштом меморіальну дошку на домі, де він виріс і прожив з 1915-го по 1943-й. Не "ми" розбивали цю дошку кувалдами зараз по встановленню - це робили люди, які вже тоді, восени 2013-го, були впевнені, що "Харків здадуть". А хрін вам, вилупки. Тож вітаю з відновленою дошкою на "Саламандрі", - і з Днем Соборности нас усіх, розкиданих по глобусу, всіх, хто почуває свій зв'язок з цією землею і готовий її боронити в будь-якій доступній для себе формі", - написала Забужко.

Довідка Depo.Харків. У вересні 2013 року громадяни, які назвалися працівниками комунальних служб Харкова, знищили меморіальну дошку Шевельову в Харкові. Це сталося за півгодини після того, як міська рада Харкова скасувала рішення топонімічної комісії про встановлення дошки.

Чоловіки, які назвалися працівниками комунального підприємства "Жилкомсервіс", намагалися відділити дошку від стіни будинку по вулиці Сумській, 17 за допомогою сокири. Коли їм це не вдалося, вони розбили дошку на кілька частин, забрали їх і поспішно зникли з місця події.

Пізніше стало відомо, що 31 травня 2021 року Вчена рада Харківського національного університету імені. В. Н. Каразіна погодила встановлення меморіальної дошки Шевельову на фасаді будівлі центральної наукової бібліотеки ХНУ імені Каразіна на вулиці Університетській, 25.

Юрій Шевельов (Шерех) (1908-2002) – славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції. Народився у Харкові у дворянській родині німців Шнейдерів. У Першу світову батько змінив прізвище на Шевельов.
У 1933-43 роках – доцент Харківського університету. Викладав у Олеся Гончара. Із 1944 року – на еміграції.

Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України (1991). Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор Альбертського, Люндського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Головний редактор журналу "Сучасність".

Автор 17 книг і фундаментальних наукових праць про історію слов’янських мов, української мови та літератури.

Читати також: У Харкові на пожертви відновили меморіальну дошку мовознавцю Шевельову, яку знищили 8 років тому

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme