СOVID-19 як форс-мажор: Хто керуватиме Харковом, якщо Кернес не зможе працювати

Харківський міський голова Геннадій Кернес вже два тижні перебуває на лікуванні від коронавірусу в берлінській клініці "Шаріте"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
СOVID-19 як форс-мажор: Хто керуватиме Х…

Дійсна інформація про стан здоров'я Харківського міського голови Геннадія Кернеса, який захворів COVID-19, якщо й відома, то тільки найближчому сімейному колу. Як насправді себе почуває Кернес, наразі невідомо. Його рідні писали про начебто покращення стану, про відсутність тяжких ускладнень, інсультів тощо, однак за два тижні жодного зображення чи відео з Кернесом, який раніше був дуже активним у соціальних мережах, так і не з'явилося.

 

Однак, незважаючи ні на що, видається, що чинний мер має всі шанси навіть у першому турі перемогти на виборах 25 жовтня. Щоб уникнути спекуляцій, одразу підкреслюємо, що ми бажаємо Геннадію Кернесу якнайшвидшого одужання. Проте якщо до встановлення результатів виборів Кернес не встигне відновитися настільки, щоб працювати: читати документи, віддавати розпорядження, спілкуватися з підлеглими, хто тоді буде виконувати обов’язки міського голови?

 

Мер чи секретар міської ради

 

Згідно з п.1 ч. 1 ст. 63 Регламенту Харківської міської ради, секретар міської ради здійснює повноваження міського голови у разі дострокового припинення повноважень міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень міського голови.

 

Саме тому зараз обов’язки Кернеса виконує секретар Харківської міської ради Олександр Новак. У "Блоці Кернеса – Успішний Харків" він також із прохідним місцем у списку іде на наступні вибори.

 

Однак, чи залишиться Новак секретарем Харківської міської ради після наступних виборів, якщо Кернес не встигне одужати до першої після ймовірного обрання сесії, - питання дуже суперечливе.

 

Секретар Харківської міської ради Олександр Новак провів засідання міського виконавчого комітету

Олександр Новак / Харківська міська рада

 

Згідно до ч. 4 ст. 60 Регламенту, кандидатуру секретаря міської ради виносить у залу міський голова. Однак якщо цього не зробить хворий мер, то, згідно чинного с. 3 ст. 11. Регламенту Харківської міської ради, міська рада обирає тимчасову президію із числа депутатів міської ради в кількості трьох-п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях міської ради до обрання секретаря міської ради. Із часу обрання секретаря міської ради він головує на пленарних засіданнях міської ради.

 

Найбільш очевидними претендентами на посаду наступного секретаря Харківської міської ради є Олександр Новак і перший заступник Харківського міського голови Ігор Терехов.

 

Для Терехова балотування в мери Харкова Михайла Добкіна й особливо його виграш є дуже невигідним, тому що тоді він не стане ані заступником мера, ані секретарем міської ради. Відтак, він втратить можливість впливати на процеси у місті. Не виключено, що саме цим можна пояснити вкинутий у ЗМІ нібито критичний коментар Кернеса щодо висування Добкіна. Новак же за Добкіна може розраховувати на збереження своєї нинішньої посади. Принаймні Добкін декларує збереження всіх позицій до повернення Кернеса.

 

заступник мера Харкова Ігор Терехов зустрівся з потенційними виборцями

Ігор Терехов / Харківська міська рада

 

Можливість виконувати обов’язки

 

Якщо Кернес переобереться, однак матиме вище зазначені проблеми зі здоров'ям, чи означатиме це, що він не матиме права виконувати обов’язки Харківського міського голови? Відповідь на це може дати Цивільний процесуальний кодекс України.

 

Згідно до ЦПК України, який набув чинності після змін у грудні 2017 року, визнати особу недієздатною може тільки суд. Єдиною підставою визнання особи недієздатною є "наявність хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними". Психічного, не фізичного.

 

При цьому заявником у справі про визнання особи недієздатною може бути член родини, близький родич, незалежно, чи проживає він спільно, орган опіки та піклування, заклад з надання психіатричної допомоги. Це вичерпний перелік. Крім цього, в заяві мають бути чітко викладені обставини, що свідчать про хронічний, психічний розлад особи разом із доказами, що підтверджують такий розлад. Доказами можуть бути довідки про стан здоров’я, виписки з історії хвороби, інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.

 

Під час вивчення матеріалів, суд обов’язково призначає судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану особи, яку мають намір визнати недієздатною. На експертизу виносяться два питання: 1) чи хворіє громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

 

Тож у разі обрання Кернеса мером, навіть якщо він деякий час не зможе повноцінно виконувати свої обов'язки через ускладннення, пов'язані з коронавірусом, недієздатним його через це ніхто не визнає. Адже йдеться про фізичний, а не про психічний стан.

 

 

Мер Харкова Геннадій Кернес

Геннадій Кернес / Харківська міська рада

Читайте також: Кнопки Кернеса: Які групи впливу йдуть до міськради Харкова

 

Мерські вибори в Харкові: Як християнський соціалізм допоможе Кернесу

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme