Харківський альпініст із Книги рекордів Гіннеса: "Сім найвищих вершин коштують $150-200 тисяч" (ФОТО)

Харківський альпініст Валентин Сипавін – єдиний українець, який чотири рази побував на Евересті. А також віце-чемпіон світу з льодолазіння, чоловік, що потрапив у Книгу рекордів Гіннеса, пропливши в каяку 1 км у кратері вулкану в Південній Америці на висоті 6377 м та тренер чемпіонки світу з льодолазіння серед юніорів Вікторії Голуб

Гипич Надія
Журналістка Depo.Харків
Харківський альпініст із Книги рекордів…
Валентин Сипавін

Напередодні Всесвітнього дня туризму Валентин Сипавін розповів Depo.Харків про вершини, на яких побував, про мрії та мету. 


Коли і з чого у вас почалася любов до гір?


– Дитяча мрія про гори з’явилася у мене, коли я в 5 класі потрапив у туристичний гурток у школі, а потім ще вчителька географії, яка була нашою класною керівницею, подарувала мені книжку про гори. З тих пір я почав мріяти вершинами, вони вабили мене понад усе. І вже зараз, у 2021 році, вчетверте підходячи до вершини Евересту, я пригадую ту свою мрію, яка стала реальністю. Багато хто з дітей хоче бути льотчиками чи космонавтами, але ці мрії так і залишаються нездійсненими, а я свою втілив у життя.


Скільки всього гір ви підкорили на даний момент?

 

– Більш ніж 300 сходжень на вершини по всьому світу.

 

Харківський альпініст Валентин Сипавін піднявсяна К2

Валентин Сипавін на К2

Що змушує прагнути до вершини, незважаючи на труднощі, ризик, небезпеку?

– Як то кажуть, всьому свій час. У різні періоди життя рушійні сили були різними. Спочатку, в дитинстві та юності, це був інтерес: а як там, наверху, що я там побачу, чи правда те, що пишуть про гори в книжках? Коли перший інтерес вдалося задовольнити, з’явилось розуміння, що треба вчитися не просто ходити в гори, а робити це безпечно, адже серйозні гори не пробачають помилок. 

 

Згодом з’явилася мета спортивного удосконалення – у цей період хотілося ходити у складні маршрути, вигравати медалі, отримувати спортивні звання, хотілося стати майстром спорту. 

 

Із роками прийшло розуміння, що гори – це не лише романтика, пісні у вогнища і пофоткатися на вершині, як багато хто думає. Гори – це важка небезпечна робота. Кожен рік у моєму оточенні гинуть люди – мої знайомі, знайомі знайомих, ті, про чиї досягнення я чув тощо. Гори – це, перш за все, стихія, якій ти мало що можеш протиставити з усіма своїми заслугами та регаліями. 

 

І от, в якийсь момент, коли здавалося, що розвиватися вже нікуди, мене запросили працювати горяним гідом. І тоді я почав отримувати задоволення від того, що я допомагаю людям піднятися на вершину. Коли я бачу непідробну радість в очах цих людей, щастя, що вони не відступили, що змогли досягти своєї мети, це дуже круто! 

 

Альпіністи не кажуть: "Я підкорив вершину", адже підкорити можна свої страхи, свою невпевненість, слабкість, можна дійти і побути якийсь час на вершині. Кажуть – завітати до вершини, а вже вона пустить тебе і… відпустить. 

 

Валентин Сипавін у наметі

 

Отже, зараз альпінізм і гори із хобі та захоплення перетворилися на мою професійну діяльність – у мене є туристична агенція Alpomania, в якій ми влаштовуємо експедиції майже на будь-які вершини світу. Зараз через коронавірус стало складніше вільно переміщатися світом, багато кордонів закрито, деякі країни не пускають до себе, але ми сподіваємося, що все мине, і світ повернеться до звичного життя.


Чи є у вас улюблені гори, у яких ви "залишили серце" як Юрій Візбор у Фанських горах?


– Не можу сказати, що є найулюбленіша гора, всі гори дуже красиві, і всі гарні по-своєму. От, наприклад, Монблан, на якому я бував близько 20 разів, і щоразу він різний – погода, колектив, стан маршруту, світанок – все це геть інше, ніж минулого місяця чи року. Чи Еверест, на який я піднімався вже чотири рази, – це справжнє маленьке життя. Людина, яка зійшла на Еверест, вона досягає цієї мети, і її життя ділиться на "до" та "після". Чи буде це дівчина 35 років, чи дорослий чоловік років 50, який повністю реалізувався у житті – їхні емоції будуть схожими, і вони ніколи їх не забудуть.


Чи є у вас жетон "Сніжного барсу" (неофіційний титул, яким нагороджуються спортсмени, що підкорили усі п’ять 7-тисячників колишнього СРСР )?


– Ні, я був на декількох із них, але потім потрапив у Гімалаї, і поки що часу на колишній СРСР немає, адже конкретно зараз я більше ходжу не туди, куди бажаю, я вожу людей туди, куди хочуть вони.


А як щодо таких альпіністських програм як "Сім вершин" (неформальне об'єднання альпіністів, які здійснили сходження на найвищі вершини шести континентів) та "Сім вулканів" (аналогічна програма по найвищих вулканах семи континентів)? 


– Моє відношення до цих програм не те щоб скептичне, скоріше нейтральне. Вони вигадані скоріше для любителів – не потрібно бути професійним альпіністом, щоб побувати на семи вершинах чи семи вулканах. Для цього, в першу чергу, потрібна фінансова спроможність. Наприклад, сходження на масив Вінсон в Антарктиді коштує зараз близько 50 тисяч доларів, на Еверест – 60 тисяч. Тобто вся програма "Сім вершин" коштуватиме десь 150-200 тисяч доларів.

 

Валентин Сипавін на Евересті

 

Насправді ми збиралися летіти в Австралію, навіть візи вже взяли, але через політичну ситуацію Австралія закрила кордони, і зараз взагалі незрозуміло, коли вони збираються відкритися, і чи збираються взагалі. Тож на сьогодні в моєму активі п'ять вершин і п'ять вулканів із семи.


Чи мрієте побувати на всіх чотирнадцяти 8-тисячниках?


– О, славетна "Корона Землі" (так альпіністи називають всі головні вершини, більші за 8000 метрів висотою, – ред.)! В Україні був лише одна людина, яка впритул наблизилася до того, щоб побувати на всіх восьмитисячниках – це був Владислав Терзиул із міста Південного Одеської області. Його досягнення повторили менше 50 людей у світі. Він піднявся майже на всі найвищі вершини, але у 2004 році загинув під час сходження на останню – вершину Макалу в Гімалаях. На жаль, формально йому не зарахували сходження на дві вершини з чотирнадцяти, тому що ті точки, на які він дійшов, не були головними, різниця там лише у кілька метрів. Безперечно, Терзиул був найсильнішим альпіністом і міг би дійсно зійти на всі вершини.

 

Я поки що був на найвищих вершинах: чотири рази побував на Евересті, на К2 в Пакистані (друга після Евересту вершина світу, Чогорі чи К2 відома як "Дика гора" (Savage Mountain) через надзвичайну складність сходження. За даними на червень 2018 року, рівень смертності становив 23% на 367 спроб сходжень) – туди ми здійснили перший комерційний підйом. І піднімався на Лхоцзе (8516 м, вершина в 3 км на південь від Евересту).

 

Валентин Сипавін на Евересті


Яка вершина була найскладнішою?


– Можу відповісти так само, як і на питання про найулюбленішу гору – кожна гора складна, особливо якщо ти працюєш гідом, тому що на тобі лежить величезна відповідальність. Адже, як я казав, у горах може трапитися все що завгодно. Мені 38 років, і я сивий, тому що 24/7 переживаю за своїх туристів, тих, кого веду у гори. А коли так переймаєшся, то всі сходження складні, навіть на Говерлу.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme