Шрифтом Брайля: У Харкові відкрилася перша бібліотека для незрячих читачів (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У Харкові бібліотека працює у форматі читацької зали, скористатися нею можуть як зрячі, так і незрячі відвідувачі

Шрифтом Брайля: У Харкові відкрилася пер…

Як передає кореспондент Depo.Харків, з 22 вересня на базі Української інженерно-педагогічної академії працює перша приватна бібліотека для людей з проблемами зору.

Вона включає в себе 20 різних найменувань книг, надрукованих шрифтом Брайля. Для Харкова це перша бібліотека, чия головна аудиторія – люди з проблемами зору.

"Ми її створили із книг, які були випущені кількома громадськими організаціями і надруковані в нашій друкарні, – розповіла приватний видавець Лариса Гобельовська. – І для того, щоб дати доступ до цих книг широкому загалу, ми їх зібрали в таку імпровізовану бібліотеку. Ми заявляємо, що з десятої години ранку до п’ятої вечора сюди може прийти будь-який незрячий дорослий і взяти книгу, прочитати її, поговорити з присутнім тут бібліографом про конкретну книгу або літературу загалом. А також залишити заявку стосовно книги, яку б він волів ще прочитати".

На сьогоднішній день бібліотека функціонує як читацька зала. Будь-хто може прийти сюди у робочий час та отримати книгу для читання. В бібліотеці присутня як література для школярів, так і книги, призначені для дорослої аудиторії.

"Я вважаю, що ця бібліотека має значення не тільки для міста, а й для держави, – розповіла керівниця ГО "Досвід ЄС" Ірина Ворожейкіна. – Як би це голосно не звучало. Публічних безкоштовних бібліотек для дорослих майже немає. Якщо дивитися, то є література шрифтом Брайля для школярів, які навчаються в спеціальних закладах. А потім вони виходять в життя і майже не читають книг. І такі книжки майже неможливо дістати. До того ж вони дорогі. Тому важко переоцінити значення цієї бібліотеки для міста. Вона маленька. Але насамперед вона розглядається як простір для комунікації людей з проблемами зору та зрячих людей. Ці книжки сучасні, їх можна взяти та безкоштовно прочитати. Прочитати родиною, у якій є зрячі та незрячі люди. Бо частина книжок видана двостороннім шрифтом. Там є і звичайний текст, і текст, надрукований шрифтом Брайля".

За її словами, в подальшому в бібліотеці може з’явитися ще 32 нові найменування. В першу чергу це будуть книги, призначені для дорослої аудиторії. Планується зробити акцент на історичній, краєзнавчій та музичній літературі. Також є можливість випускати ноти. Це прийдеться у нагоді відвідувачам, які займаються музикою.

Наприклад, у бібліотеці представлена книга, присвячена людським емоціям та їх вираженню. Завдяки ній незрячі діти можуть дізнатися, як візуально виглядає вираження тих чи інших почуттів.

"Зараз мені би хотілося навчити цілий світ розбиратися в шрифті Брайля, – зазначила Гобельовська. – Щоб він став доступнішим. Закликаю культурне, інтелігентне середовище звернути увагу на те, що колись ми вчили азбуку Морзе. Ми точно так же можемо користуватися шрифтом Брайля просто для загального культурного розвитку. Можливо для того, щоб комусь прочитати табличку на вулиці, чи когось перевести через дорогу".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme