Що означають для Харкова візити бізнес- і політделегацій із США

Американські представники все частіше відвідують Харків, економічні та наукові зв’язки північноамериканського континенту з українським регіоном стають міцнішими

Що означають для Харкова візити бізнес-…

Однак, чи замінять партнери з США закриті для харківських підприємств ринки Росії, залишається спірним питанням.

У березні Харків відвідали посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, заступник міністра торгівлі США Майкл Лаллі, відомий дипломат і експерт у сфері міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні в 2003-2006 роках, директор Євразійського центру Атлантичної ради США Джон Гербст.

Керівництво Харківської ОДА наголошує, що взаємні візити необхідні для того, аби створювати майданчики для виходу українського бізнесу на американський ринок.

Посольство України та Офіс Харківської області в США

Координацію зв’язків Харківщини з США здійснює заступник губернатора Юлія Світлична. Насамперед за її ініціативи у Вашингтоні ще у вересні 2015 року був відкритий офіс Харківської області, який став майданчиком для напрацювання спільних україно(харківсько)-американських проектів. Керує офісом відомий лобіст Шай Франклін. На нього керівництво Харківщини покладає особливі надії, оскільки, як говорять в ОДА, цей чоловік має безпосередній доступ до Конгресу США, а також вхожий до найбільших бізнес-асоціацій і торговельно-промислових палат Нового Світу.

"Сьогодні ми агресивно і продуктивно налагоджуємо відносини з США. Ми заручилися повною підтримкою посольства, з яким у нас вже є спільні плани і договори, а також інвесторів - як державних, так і недержавних організацій США. Ми налагодили комунікації та створили стартові майданчики. Але довіри на рівні органів влади недостатньо. Результат буде залежати від того, наскільки бізнес скористається цією можливістю", - наголошує Світлична.

Водночас, керівник Харківської ОДА Ігор Райнін та Надзвичайний і повноважний посол України в США Валерій Чалий провели координаційну нараду та узгодили план спільних дій із підтримки ініціатив області по виходу на американські ринки.

План передбачає формування конкретних програм, що спрямовані на розвиток співпраці в галузі сільського господарства, енергетики, IT-сфери, вищої освіти та підготовки кадрів для публічного управління, інженерних розробок і науково-технологічної співпраці, торговельного та інвестиційного співробітництва через американські агентства та бізнес асоціації.

Крім того, за пропозицією посольства буде розглянуто можливість використання Харківського офісу в Вашингтоні як бази для просування у США конкретних пропозицій ряду інших регіонів України.

Райнін наголосив, що команда обладміністрації буде робити все можливе для того, щоб співпраця розвивалася і була вигідною як для американського бізнесу, так і для харківського регіону. Він підкреслив, що керівництво Харківської ОДА надасть повну підтримку бізнесу й інвесторам, які прийдуть в Харківську область.

Що означають для Харкова візити бізнес і політделегацій із США - фото 1

На фото: Ігор Райнін та Джеффрі Пайєтт

Міністерство торгівлі США

Говорячи про зацікавленість США у відносинах з Україною, заступник міністра торгівлі США Майкл Лаллі, який відвідав Слобожанщину минулого тидня, виділив Харківський регіон як найбільш перспективний для співробітництва. За його словами, найцікавішими в Україні для американських партнерів є аграрний сектор, енергетика, банківська сфера, нові технології.

"Зокрема, ми хочемо розширити співпрацю з харківськими підприємствами в розробці технологій ядерної енергетики, оскільки саме в Харкові є наукова база та висококваліфіковані фахівці в науці. Американське фінансування та науковий і людський потенціал Харківської області дадуть прекрасний результат", - зазначив він.

Говорячи про співпрацю з малим і середнім бізнесом, Лаллі наголосив, що ці підприємства завжди можуть розраховувати на консультативну допомогу американських колег в різних галузях. Він додав, що представники різних галузей господарства можуть пройти тритижневе стажування в США за спеціальними урядовими програмами. Для цього потрібно заповнити відповідну анкету на сайті Посольства США в Києві.

"Я вважаю, що використання інтелектуального потенціалу Харківської області та харківських університетів - це дуже важлива та велика тема в плані співпраці з американськими компаніями. У мене є великий інтерес саме до цієї зустрічі, тому що, коли американські компанії думають про Україну, вони думають, в першу чергу, про можливі шляхи співпраці саме в плані використання та залучення інтелектуального капіталу", - сказав Лаллі.

Він також зазначив, що в Харківському регіоні вже працюють американські компанії, зокрема енергетичні гіганти Westinghouse та Holtec, і запевнив, що в плані торгово-економічних відносин з регіоном, а також інших сферах, США були, є і будуть партнером Харківської області.

Що означають для Харкова візити бізнес і політделегацій із США - фото 2

На фото: Юлія Світлична та Майкл Лаллі

Агентство міжнародного співробітництва США (USAID)

Керівники Харківщини зустрілися з представниками Агентством міжнародного співробітництва (USAID) та домовилася про підтримку підприємств сфери АПК.

Очікується, що конкретні проекти та пропозиції в частині кредитування представники USAID привезуть у червні. Тим часом, не очікуючи візиту, у Харківській ОДА заявили, що Агентство міжнародного співробітництва розширює співробітництво з регіоном.

"Наш регіон має успішний досвід співробітництва з USAID. Агентство бачить: кошти, які вкладаються в область, приносять реальну віддачу. А ті ініціативи, які ми запропонували сьогодні, свідчать про те, що Харківщина не тільки надійний, а й перспективний партнер. Наша спільна позиція - ті проекти, які вже реалізуються в області, будуть продовжені та набудуть довгострокового характеру. Передусім це соціальні проекти, які стосуються охорони здоров’я, переселенців, підтримки медіа, громадської активності та інших важливих напрямів. Разом із тим, вже цього року плануємо значно посилити пул проектів, що спрямовані саме на економічний розвиток регіону, покращення бізнес-клімату на Харківщині", - сказав Райнін.

Серед пріоритетних напрямів співробітництва з USAID він визначив реалізацію антикорупційних і дерегуляційних проектів, підтримку електронного урядування та розпочатої реформи надання адміністративних послуг у регіоні, продовження роботи з підвищення ефективності та прозорості роботи судів. Також існує нагальна потреба у розвитку системи кібербезпеки, що має забезпечити стійкість економіки стратегічного регіону.

Райнін переконаний, що співробітництво Харківщини з USAID відбуватиметься на постійній основі. "Ми домовилися, що будемо постійно тримати контакт с керівництвом Європейського Бюро USAID через наш Офіс у Вашингтоні. Також розраховуємо продовжити розмову і в Харкові під час осіннього форуму "Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи", - підкреслив він.

Посольство США в Україні

У Харкові за підтримки Посольства та Уряду США реалізується низка інвестиційних і консультаційних проектів. Зокрема, будівництво дослідної установки "Джерело нейтронів" на базі Національного наукового центру "Харківського фізико-технічного інституту". Інвестиції американської сторони у проект складають близько 85 млн дол.

Пробний пуск установки, яка дозволить проводити матеріалознавчі дослідження та отримувати медичні ізотопи, був здійснений за участі Президента України Петра Порошенка та Надзвичайного та Повноважного посла США в Україні Джеффрі Пайєтта.

Повний запуск "Джерела нейтронів" має відбутися восени 2016 року.

Крім цього, посольство США і Харківська ОДА домовилися про співпрацю в питаннях боротьби з корупцією. Зокрема, на сьогодні вже підписаний план координації спільних дій у системі забезпечення діяльності правоохоронної системи регіону.

Що означають для Харкова візити бізнес і політделегацій із США - фото 3

На фото: Ігор Райнін та Джон Гербст

Перші результати

Американська енергетична компанія "Holtec International" та харківський "Турбоатом" мають намір освоїти виробництво турбін малої потужності до 100 МВт для АЕС. Проектна документації вже підготовлена, триває процес пошуку джерел фінансування та ринків збуту.

Крім того, найближчими місяцями "Турбоатом" із американською компанією підпишуть угоду про спільну участь у проекті будівництва Центрального хранилища відпрацьованого ядерного палива. Проекти об'ємні та значною мірою зможуть завантажити потужності харківського турбінобудівельного підприємства.

Президент України Петро Порошенко зауважив, що економічне відродження України почнеться з Харківщини.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme