Послухай та побач: Як музейний простір стає доступним для незрячих харків'ян (ФОТО)

У стінах Харківського художнього музею відбулися "тест-драйви" аудіогідів, які дають можливість незрячим відвідувачам краще ознайомитися з представленими там експонатами

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Послухай та побач: Як музейний простір с…

Презентація аудіогідів відбулася в межах фестивалю рівних можливостей "ІнклюзіON", який цього року був присвячений питанням інклюзії та туризму. Завдяки ним відвідувачі Художнього музею матимуть змогу послухати цікаву екскурсію з мобільного телефону або планшета. При цьому, допомога екскурсовода тут навіть не знадобиться: людина просто завантажить відповідний додаток на свій гаджет і протягом 45 хвилин насолоджуватиметься розповідями про твори мистецтва. Варто також зазначити, що окремі записи будуть оснащені додатковими звуковими ефектами, що робитиме оповідь більш живою та яскравою.

На підготовку аудіогідів пішло дев'ять місяців. Причому гроші на проект надсилали небайдужі харків'яни – хтось 10 гривень міг дати, а хтось – 7 000. За словами спіорганізаторки фестивалю Світлани Охович, таким чином було зібрано 25 тисяч гривень, чого вистачило і на україномовну доріжку, і на англомовну.

Як зазначила директорка Художнього музею Валентина Мизгіна, у підготовці аудіогідів взяли участь 35 осіб. Це була справжня колективна робота. Загалом, музей не один рік працює з незрячими людьми, проте такого масштабного та професійного проекту у них ще ніколи не було.

"Ми дуже пишаємося Художнім музеєм, – наголосила Мизгіна. – І нам дуже хотілося, щоб до його скарбниці долучилися всі люди. І тут була дуже складна задача. Навіть у написанні текстів. Ми знаємо свою колекцію, знаємо, що розповісти про ту чи іншу картину. Але як розповісти людям, які не бачать? Щоб вони могли хоча б трохи доторкнутися до них? Задача складна, будемо дивитися, як це оцінять відвідувачі. Мені здається, що їм має сподобатися".

Загалом аудіогіди дадуть можливість познайомитися з дев'ятьма експонатами музею, які представляють вітчизняне мистецтво XVI – початку ХХ століття. Як запевняють співробітники музею, ці роботи так чи інакше перегукуються з історією та культурою Харківщини. Зокрема, серед них є твори таких відомих митців, як Айвазовський, Рєпін, Васильківський. Особливо цікавим є той факт, що до двох експонатів – а саме скульптур – незрячі відвідувачі можуть торкатися руками. В музеях це зазвичай заборонено правилами.

"Важливо, що два експоната – це скульптури, – наголосила наукова співробітниця музею Анна Задорожня. – І саме незрячим відвідувачам ми дозволяємо торкатися до експонатів. Бо зазвичай в музеях (українських музеях, – Ред.) ні до чого торкатися не можна. Але для тих, хто не бачить, єдина можливість це зробити – доторкнутися".

Перед тим, як аудіогіди побачить широкий загал, вони були випробувані цільовою аудиторією – незрячими поціновувачами мистецтва. Як зазначила художниця Навчально-виховного комплексу імені Короленка, автори проекту хотіли зробити музейний простір максимально доступним для людей з інвалідністю. Пройшли тестові проби, під час яких, зокрема, був випробуваний навігатор. Саме він зробить пересування по музею більш комфортним та безпечним, він буде інформуючи слухачів про розміри зали та наявні там перепони. Цей навігатор має дати можливість незрячій людині пересуватися по залу без сторонньої допомоги.

"Враження найкращі, – розповів незрячий активіст Дмитро Крупка. – Можна сказати, що світ для мене перевернувся. Бо раніше для мене художні музеї були нецікавими та недоступними. Але тепер я відкрив їх для себе по-новому. Тепер можу впевнено сказати, що я бачу картини, а не просто знаю, що тут розташоване. Певна річ, що аудіогід допомагає стати ближчим до культури".

Найбільш яскраві враження в Дмитра залишилися після "прослуховування" картини Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть лист турецькому султанові". Він і раніше був знайомий з цією відомою картиною, але завдяки аудіогіду відкрив її з іншого ракурсу. Активіст сподівається, що така ініціатива розповсюдиться і на інші музеї.

"Побачити" експонати завдяки аудіогідам можна вже з 16 вересня. Автори проекту переконані, що така ініціатива зробить Художній музей відкритим для всіх – як для тих, хто бачить твори мистецтва, так і для тих, хто їх чує.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme