Паксвіль на імператора та перша телефонна станція: Чим відома площа в середмісті Харкова (ФОТО)

На площі Фейербаха торгували сіном, тричі зводили церкву та лікували тяжко хворих

Паксвіль на імператора та перша телефонн…

Майдан Фейербаха – тиха площа в середмісті Харкова. Її історія налічує більше 300 років. Тут волонтери Червоного Хреста лікували хворих на сухоти, звідси здійснювали перші в Харкові телефонні дзвінки. І саме випадок на цій площі ледь не знищив місто.

Де у Харкові була дерев'яна церква

Це площа виникла біля дороги на Москву. Тут у 1675 році була зведена Вознесенська церква. Тож і майдан біля неї стали йменувати Вознесенською площею. Через те, що московська дорога була жвавою, місце виявилося зручним для торгівлі сіном, дровами й продуктами. Храм був доволі скромним і вже 1733 року його перебудували. Та за чотири роки новозбудована споруда вигорла майже вщент, довелося зводити нову церкву.

Вознесенський храм простояв на площі до приходу більшовиків. 1920 року церкву закрили й перебудували під спортивну базу. Площі ж дали ім'я німецького філософа-криміналіста Людвіга Фейербаха. У 1950-х роках залишки церкви передали під лабораторний корпус Університету сільського господарства.

Як маленька образа ледь не знищила Харків

Саме з цією площею пов'язана історія, яка ледь не знищила Харків. Так, у 1800 році тут на стіні Вознесенської церкви з'явився пасквіль на російського імператора Павла I. Про це одразу донесли самому імператорові у Петербург. Усіх, хто бачив образу, негайно затримали. Арештантів приїхав допитувати сам цар, але ім'я автора твору він так і не дізнався. Тоді Павло І наказав встановити на Вознесенській площі шибеницю для винуватця.

Якщо ж у призначений термін його не знайдуть, то кожного десятого харків'янина битимуть батогами, а потім містян вишлють до Сибіру. На другий день після спорудження шибениці на ній з'явилося опудало імператора. Від подальшого царського гніву Харків врятувало вбивство Павла I 24 березня 1801 року.

"Горбатий" міст героя

Неподалік площі через річку Харків перекинули міст, який в народі прозвали "горбатим". Цьому мосту вже більше сотні років. Перший дерев'яний міст дійсно був зігнутий, щоб вози, які з'їжджали зі спуску вулиці Маршала Бажанова, могли загальмувати.

У 1928 році тут побудували кам'яний міст, але народна назва збереглася. Офіційно міст носить ім'я харківського героя Юлія Чигирина. У 1962 році на залізничній платформі біля селища Високий дві жінки не встигли перейти колії, коли на них почав їхати потяг. Тоді 27-річний Юрій стрибнув з платформи на рейки і відштовхнув жінок. Сам хлопець загинув.

Перша телефонна станція

Саме на площі Фейербаха розташовувалася перша в Харкові телефонна станція. Вона була в будинку міської поштової контори. До речі, також першої в місті. Цей будинок під номером 15 нині називають найстарішим на площі. Поштово-телеграфний відділ почав працювати у 1861 році. А 1888 тут же почала працювати телефонна станція. Звідси йшли телефонні лінії в усі кінці міста. Нині будинок перебуває в покинутому стані.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme