На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути

Поблизу якого села пила воду з криниці імператриця Катерина II, де в області черпав натхнення великий композитор Петро Чайковский, чому у будинку в Балаклеї оселилася дівчина-привид? Згодом відповіді на ці питання туристи зможуть знайти, помандрувавши "Стежиною легенд Слобожанщини"

На Харківщині за мотивами легенд розробл…

Проект, пов'язаний з народними повір'ями та байками, у Харківському організаційно-методичному центрі туризму започаткували у листопаді 2014 року. За півроку за допомогою мешканців нашого регіону фахівцям вдалося зібрати близько сотні легенд, за мотивами яких в перспективі планують розробити нові туристичні маршрути.

З "царського" колодязя пила Катерина II

"Серед зібраного матеріалу є як відомі, так і маловідомі повір'я, - розповіла кореспонденту Харків.depo.ua директор Харківського організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок. - Наприклад, легенду про "царський" колодязь, який знаходиться при в'їзді в село Великі Бучки, записав краєзнавець Янишевський зі слів старожилів Сахновщинського району. Люди з вуст в уста передавали, що біля цієї криниці зупинялася напитися води сама імператриця Катерина II, подорожуючи південними землями Малоросії. Катерині II так сподобалась вода, що вона навіть наказала набрати її в дорогу".

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 1

Кіріченкова криниця в Ізюмі зцілює хворих

Немало в нашому регіоні й цілющих джерел з цікавими історіями. Так Кіріченкова криниця відома далеко за межами Ізюму. Якщо вірити народному переказу, колись давно в Ізюмському полку служив козак на прізвисько Кіріченко, у якого дочка народилася сліпою. Козак довго молився Богу і Пресвятій Богородиці та одного разу отримав одкровення - викопати у дворі колодязь. Тільки-но він приступив до роботи, як з-під землі забило чудотворне джерело, вода якого дарувала прозріння болящім. Люди кажуть, що цілюща вода й досі дарує розраду всім нужденним.

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 2

Перетворював дитячий гамір на музичні шедеври

"А от відомий композитор Петро Чайковський дуже полюбляв степові простори Гранкіно у Зачепилівському районі. Приїздив сюди у гості до свого брата Модеста, який працював у маєтку пана Конраді вчителем, - продовжує Валентина Дмитрівна. - Чайковський черпав натхнення зі звуків, що наповнювали степові простори, молодий сад. Коли цього було недостатньо, від виходив на сільську вулицю, збирав ватагу дітлахів, купляв їм солодощі і просив, щоб вони голосно гралися. Гамір, що вони вчиняли, лягав нотними значками на папері, перетворюючись на музичні шедеври".

Один з приїздів Петра Чайковського в Гранкіно припав на свято врожаю. Чоловіки й жінки, прочувши що на святі буде столичний панич, одяглись як найкраще. От тільки коли заграли музики, дівчата роззулися, бо боялися черевики порвати, і пішли у танок. Танцювали так завзято, що до крові ноги постирали. Цей факт наштовхнув композитора на створення опери "Черевички".

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 3

Полковник замурував непокірну доньку в стіні

"Містична й дуже сумна історія пов'язана з Балаклеєю, - інтригують у обласному організаційно-методичному центрі туризму. - Балакліївський краєзнавчий музей розміщений у найстарішій будівлі міста - особняку, побудованому ще на початку ХIХ століття, де живе привид дівчини".

За легендою у полковника Ново-Серпухівського полку Степанова була дочка-красуня, яка дуже любила співати, виходячи на балкон. Одного разу вона почула прекрасну мелодію, озирнулася і побачила юнака, який грав на сопілці. Молоді закохалися, але батько дівчини не захтів благословити пару. Дізнавшись, що донька, не дивлячись на заборону, продовжує зустрічатись з парубком, полковник вирішив жорстоко покарати доньку, замурувавши її в стінах будинку. З того часу в особняку Степанових ночами іноді можна почути чарівну мелодію, а на балконі побачити привид дівчини.

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 4

Велесова книга зберігалася в садибі Великого Бурлука

Головна пам'ятка Бурлука - садиба старовинного слобожанського роду Донець-Захаржевських. Не зважаючи на те, що від величного палацу, портика з колонами, парку та храму залишився тільки будинок, з цією садибою пов'язано безліч легенд та історій. В одній з них говориться, що саме тут улітку 1919 року була знайдена Велесова книга - дерев'яні дощечки, поцятковані незрозумілими письменами. Пристрасті навколо яких не вщухають і досі - одні вважають їх містифікацією, інші - унікальним пам'ятником дохристиянського слов'янського письма. На жаль, дощечки були втрачені в роки Другої світової війни, збереглося лише кілька відбитків.

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 5

Поблизу Хорошевського городища шукають скарби

"Мандрувати по Слобожанщині стежинами легенд можна не один тиждень, навіть у Харкові чи пригороді, - посміхаються у центрі туризму. - Одне з місць, в якому сконцентровано багато цікавих історій - Хорошевське городище. Саме тут шукали коня із золотою збруєю та золотими підковами чи золоту бабу-скульптуру. Також говорили про підземний хід, яким чотири вершники зможуть проїхати аж до Полтави. Ходили чутки навіть про прокляте місце, де зариті багатства розбійного отамана".

За словами співробітників, в одній з найпоширеніших у Хорошево легенд говориться, що останній власник городища, коли йшов звідси, то зарив свою шапку й рукавиці. Хто їх знайде, отримає скарби, заховані в шести підземеллях. Після того, як сюди стало приїздити багато любителів легкої наживи, місцеві вигадали "охоронну" легенду - начебто всі шукачі скарбів гинули за загадкових обставин. Причому хорошевські підземелля - це окрема тема. Крім захованих скарбів тут розповідають про діри, в яких хтось або щось зникає. Начебто колись поряд з монастирем на Гуляй-горі стояла церква,яка одного разу зникла під землею. Кажуть, якщо прикласти вухо до землі, то можна почути церковну службу.

На Харківщині за мотивами легенд розроблять нові туристичні маршрути - фото 6

До речі, долучитися до проекту та поділитися цікавими історіями міст, сіл та районів області можуть усі бажаючі. Для цього потрібно звернутися в обласний туристсько-інформаційний центр, який розміщується в Держпромі на площі Свободи (4-й під'їзд, 1-й поверх) чи "оживити" легенду на сайті //omctur.kh.ua/.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme