Меланома та передчасне старіння: Які ризики має надмірна засмага

У Харківській області протягом минулого року виявили більше ніж 150 вперше діагностованих меланом

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Меланома та передчасне старіння: Які риз…

Літо, сонце, пляж. Що поганого в тому, щоб лягти на пісок та засмагати? Але лікарі такого ентузіазму не поділяють. Усе тому, що подібне дозвілля несе чималі ризики для здоров'я.

Нерідко необхідність берегти шкіру від сонця мотивують фотостарінням шкіри. Адже таким чином змінюється її структура – виникає надмірна пігментація, знижується еластичність та поглиблюються зморшки. Проте це далеко не найгірші проблеми, які може завдати ультрафіолетове випромінювання. Справа в тому, що воно істотно підвищує ризик переродження звичайних родимок в меланому. А це одна з найнебезпечніших злоякісних пухлин. Її основна підступність полягає у тому, що протягом кількох років вона може непомітно розвиватися в поверхневих шарах шкіри, а потім миттєво поширитися в інші органи по лімфатичних і кровоносних судинах. Хвороба здатна вразити лімфатичні вузли, легені, головний мозок та печінку.

Харківський онколог Дмитро Бухтєєв

На фото: Дмитро Бухтєєв

"80% будь-яких новоутворень шкіри викликає сонячне випромінювання, – розповів завідувач обласного центру мамології в обласному онкологічному центрі Харкова Дмитро Бухтєєв. – Тому дуже важливо себе захищати. Найстрашніше захворювання шкіри – це меланома. 80% випадків меланоми викликані сонячним випромінюванням. Інші 20% – спадковістю чи травмуванням вже наявних новоутворень. З медичної точки зору ультрафіолетове випромінювання викликає опіки, хронічне запалення. А це у свою чергу призводить до змін у клітинних меланоцитах, котрі є у всіх нас. А меланоцити можуть перетворитися на злоякісні утворення шкіри".

Новоутворення на шкірі

На фото: схема розвитоку новоутворення на шкірі

У кожної людини на шкірі є якісь новоутворення, наголошує спеціаліст. Найчастіше вони доброякісні. Це, наприклад, родимки або родимі плями. Але під дією ультрафіолетового випромінювання вони можуть стати злоякісними. Особливо обережними мають бути люди зі світлою шкірою, адже ризики виникнення захворювання у них значно вищі. Особливо вразливі в цьому плані альбіноси, чия шкіра взагалі не містить меланіну.

Свою роль у розвитку злоякісних новоутворень відграє спадковість. Тому якщо у людини найближчі родичі страждали на меланому, то їй треба особливо ретельно стежити за власним здоров’ям. Уважними мають бути люди, у яких на тілі понад сотня родимок. Це ж стосується осіб, яким діагностували обмежений меланоз Дюбрея, що може перерости в меланому, а також люди, у яких була травма родимки. Зокрема,            має занепокоїти зміна її кольору та форми, а також наявність намокань та крововиливів.

"Перш за все потрібно бути дуже уважним до себе, – підкреслив Бухтєєв. – Як я вже казав, у всіх нас є якісь новоутворення на шкірі. Вони доброякісні. Але якщо вони змінюють свій колір, розмір, якщо щось починає вас турбувати, то треба звернутися до лікаря. Зараз є дуже багато чудових методів. Таких як дерматоскопія. Вони дозволяють на ранніх стадіях виявляти ці захворювання".

Родимки на шкірі можуть розвиватися в злоякісні новоутворення

У будь-якому випадку хворобу краще попередити, аніж лікувати. Для цього потрібно берегтися шкіру від сонця. У першу чергу не можна засмагати у момент його найбільшої активності – а це період між одинадцятою ранку та третьою годиною дня. Залишатися на сонці у цей час небезпечно. Так само ризиковано захоплюватися соляріями. Адже під час сеансів на шкіру так само діє ультрафіолетове випромінювання.

Якщо немає можливості заховатися десь у тіні, то варто захищати шкіру за допомогою одягу та головний уборів. Також потрібно користуватися сонцезахисними кремами. У мережі є чимало порад щодо підбору таких засобів. Наприклад, світлошкірим людям радять взяти крем з 50-м SPF-фактором. Проте Бухтєєв рекомендує використовувати максимальний ступінь захисту незалежно від кольору шкіри. Так надійніше.

Також важливо не допускати сонячних опіків, які здатні викликати запалення шкіри. Але якщо така неприємність уже сталася та людина обгоріла, то їй зовсім не обов’язково одразу бігти до лікаря. Однак якщо виникають зміни на шкірі, то варто одразу звернуться до онкодерматолога. Бажано це робити в спеціалізованих установах, адже тамтешні лікарі мають дуже багатий досвід спостережень за такими новоутвореннями.

Люди з великою кількістю родимок мають бути більш уважними до засмагання

Близько половини випадків меланоми припадає на людей віком 30-50 років. Кожні шість років у світі вдвічі збільшується кількість людей, які страждають на це захворювання. Меланома може розвиватися на будь-якій частині тіла. Хоча у жінок вона найчастіше вражає ноги, а у чоловіків – тулуб. У літніх людей меланома часто проявляється на шкірі обличчя.

"В Україні такі захворювання дуже розповсюджені, – розповів Бухтєєв. – Якщо говорити про злоякісні новоутворені шкіри, то вони на першому місці серед злоякісних новоутворень. Але багато з них хіба що умовно є злоякісними. Найчастіше вони все ж таки не призводять до дуже поганих наслідків. За даними нашого реєстру, в минулому році по Харківській області було виявлено трохи більше 150 первинних меланом".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme