Листи політв’язням: Харків’яни підтримали білоруських мітингувальників

Біля намету "Все для перемоги" на площі Свободи у Харкові пройшла акція на підтримку білоруських політв’язнів

Листи політв’язням: Харків’яни підтримал…

Сьогодні, 14 листопада, у Харкові відбулася акція на підтримку білоруських політв’язнів - мешканцям міста запропонували писати листи людям, які опинилися за ґратами через свою участь у мирних протестах, передає кореспондент Depo.Харків.

Акція відбулася біля намету "Все для перемоги" на площі Свободи. Організатори запропонували громадянам написати листи політв’язням, які на сьогоднішній день перебувають в білоруських СІЗО. За словами організаторів, у межах акції вони запропонували список з близько ста імен. Хоча зазначають, що таких в’язнів насправді значно більше. 

"Щодня збільшується кількість затриманих, – розповів представник ГО "Світанок" Вадим Поздняков. – Після кожної акції протесту їх стає більше. До нас звернулися наші друзі, які були змушені втекти з території Білорусі. Зараз вони в Україні. І цей захід є частиною низки акцій солідарності з білоруським народом. Зараз ми збираємо листи. Потім вони всі будуть відправлені до СІЗО в Білорусі. У Білорусі є правозахисні організації, які створили списки визнаних політв’язнів. І кілька днів тому ми брали цей список. Там була 121 особа. А зараз їх куди більше. Але точного списку зараз ні в кого немає, навіть в самих білорусів. Він збільшується щодня".

За його словами, місяць тому львів’яни проводили аналогічну акцію і їхні листи дійшли до білоруських СІЗО. Щоправда, завжди існує ризик того, що їх можуть "забракувати" ще на стадії перевірки. Всі листи проходять обов’язкову цензуру перед тим, як потрапити до своїх адресатів. Наприклад, їх можуть вилучити за такі фрази, як "Слава Україні" та "Живе Білорусь".

"Коли ти сидиш в камері й у тебе немає жодного зв’язку із зовнішнім світом, то можеш з’їхати з глузду, – розповів представник волонтерської організації "Білоруський дім" в Україні Олекса Болгов. – Для того, щоб не зламатися, тобі потрібно отримувати підтримку з волі. Тоді ти зможеш протриматися. Головне, щоб ти знав, що про тебе ніхто ніколи не забуде. Люди там сидять в нереально поганих умовах. Вони потерпають від катувань, в основному психологічних. У камерах - антисанітарія. Ще невідомо, чи є там якісь захворювання. Там є воші, людям не дають воду навіть для того, щоб змивати в туалетах. Це останнє, що ми знаємо. Бо мало хто виходить. Люди сплять на бетонних підлогах. Якщо людина з COVІD, то її запихають в спільну камеру. Якось так. Намагаються знищити і фізично, і морально. На політв’язнів набагато більше тиснуть, ніж на звичайних учасників протестів. Головна задача режиму – знищити активних людей, за рахунок яких протест живе далі".

За його словами, подібні акції час від часу проходять в таких українських містах як Київ, Львів та Харків. Якогось конкретного організатора у цих заходів немає, до їх проведення долучаються різні громадські організації. Найбільш активні - кияни, які виходять на акції кожного тижня.

Як зазначають представники правозахисного центру "Вясна", на сьогоднішній день 121 людина в Білорусі була визнана політв’язнем. Акції протесту проти режиму Олександра Лукашенка, які розпочалися у серпні поточного року, не вщухають і по сьогоднішній день. Силовики регулярно застосовують насилля проти мирних демонстрантів. Під удар потрапляють не лише активісти, а й перехожі, які опинилися поряд. Правозахисники у свою чергу повідомляють про численні випадки катувань, насильства та жорстокого поводження в білоруських СІЗО. Разом з тим білоруська влада продовжує називати мирні протести "війною", організованою з-за кордону.

Загалом учасники харківської акції написали сьогодні, 14 листопада, близько 50 листів. 

Читайте також: Мовний імперіалізм: Як нищилися національні мови у різних країнах

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme