Більше інклюзивності та інтерактиву: Що можна побачити в оновленому історичному музеї Харкова (ФОТОРЕПОРТАЖ)

З 22 до 24 січня Історичний музей у Харкові можна відвідати безкоштовно. Серед експозицій – три нові виставки, присвячені столітньому ювілею закладу

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Більше інклюзивності та інтерактиву: Що…

Особливий інтерес представляє інтерактивна виставка "Слобожани", присвячена історії Слобідського краю, починаючи з кам'яного віку і закінчуючи початком ХХ століття. За допомогою представлених там артефактів та інтеркативів можна дізнатися, як протягом століть змінювався образ Слобожанщини, як формувалася її культура, як різні історичні події впливали на її розвиток. Зокрема, на виставці представлені результати археологічних розкопок – виявлені старовинні знаряддя праці, предмети домашнього побуту, зброя та обладунки.

"У нас застосовуються модрені підходи щодо подачі історії нашого краю, – розповіла завідувачка першого науково-експозиційного відділу Харківського історичного музею імені М. Сумцова Оксана Желтобородова. – Дуже багато інтерактивних зон, які будуть цікаві і дорослим, і дітям. Це, можна сказати, такий цікавий крок до культурного дозвілля, до культурного туризму. У нас дуже багато техніки, яка буде вся задіяна. Але вона доповнює основну експозицію. Звичайно, що в основі – артефакти та раритети. Це досить цікаві предмети, які взагалі вперше виставляються в нашому музеї. Чим вона (виставка – ред.) цікава? Вона інклюзивна, вона інтерактивна, вона динамічна. Виставка має близько десяти модулів на різну тематику. І всі вони розкривають історію нашого краю".

Тепер у харківському музеї можна знайти інформаційні кіоски, де представлені більш повні дані про ту чи іншу історичну добу. Тому відвідувачам, які шукають додаткову інформацію чи мають специфічні інтереси, вони стануть у нагоді. Окрасою виставки "Слобожани" став макет звичайної слобідської хати. Усі охочі можуть зайти всередину та дізнатися, як жили харків’яни століття тому.

"Важливо, що ця експозиція змінила свою логіку оповідання, – розповів завідувач другим науково-експозиційним відділом Харківського історичного музею Костянтин Дубін. – Тепер ви можете побачити в центрі експозиційної зали хату. Адже ми вважаємо, що будь-яка історія починається з людини. І звичайна людина завжди має стояти в центрі історії. Тому ми бачимо, як в центрі зали представлена мікроісторія, повсякденна історія людини, навколо якої розвертаються великі політичні події. Це перипетії в Київській Русі, це феодальна роздробленість, це важливі події козацьких часів чи війн ХІХ століття, які ми вивчаємо в школі. І всі ці речі відбуваються навколо звичайної людини. Це те, що представляє собою експозиція".

Також важливим є той момент, що виставки історичного музею стають більш інклюзивними. "Один із напрямків – це те, що деякі предмети є доступними, що з ними можна працювати, – зазначила Желтобородова. – Це такий двосторонній діалог. І ми зробили акцент на різних тактильних речах. Я думаю, що це буде корисно і для інклюзії, і для маленьких дітей. Це наближені експонати до широкої аудиторії".

Дві інші експозиції – "Калейдоскоп музейних скарбів у вимірі часу" та "Традиції та просвітництво" – були приурочені до столітньої історії музею та особливостям його розвитку в різні епохи. Наприклад, на першій можна побачити розсекречені музейні експонати, які до сьогодні не демонструвалися відвідувачам. Це цікаві артефакти, які музею дарували колекціонери. Серед них, зокрема, були відомі харківські митці та художники.

"Там представлені експонати, пов'язані з засновником музею, його головним натхненником Миколою Федоровичем Сумцовим, – розповів Дубін. – Це його особисті речі, наукові здобутки, там є речі, які відносяться до фундаменту колекції того музею, від якого ми ведемо свою родословну. Це що стосується першої експозиції. Друга експозиція – це експозиція, на якій представлені колекційні речі із фонду Харківського історичного музею. Як правило, такі речі у нас не представлялися останнім часом на стаціонарних експозиціях, але їх сьогодні можна побачити на цій виставці. Там немає жодної  історичної канви, але там є колекційні речі – годинники, або коштовності, або нагороди".

Нині Харківський історичний музей відзначає свій столітній ювілей. На сьогоднішній день його колекція налічує 334 тисяч пам'яток культури як державного, так і світового значення. Зокрема, там зберігається єдиний в Україні гетьманський прапор кінця XVII сторіччя, артефакти українського бароко, а також твори таких видатних художників, як Сергій Васильківський, Ілля Рєпін та Микола Самокіш.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme