Хвороба Лайма: Чим небезпечне нашестя бореліозних кліщів у Харкові
Наразі в Харкові немає жодного району, вільного від збудників бореліозу
- Харків
-
21 серпня 2021 15:00
Харківські медики налаштовані песимістично, кажуть, теплі зими лишень сприяють розмноженню бореліозних кліщів. У Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України Depo.Харків повідомили, за 6 місяців 2021 року в регіоні зафіксували 29 випадків кліщового бореліозу (проти 61 випадку за аналогічний період минулого року).
"Але це оманливе зниження захворюваності, можливо, пов’язане з тим, що харків’яни та мешканці області бояться звертатися в інфекційні лікарні через епідемію Covid-19. Тому всі інші хвороби поки що відступили на другий план", – припускають фахівці центру контролю та профілактики хвороб.
Практикуючі приватні інфекціоністи, в свою чергу, наводять іншу статистику. "Може кількість випадків бореліозу в Харкові зросла і не вдвічі, але відсотків на 30 точно, – каже лікарка-інфекціоністка Інна Андрусович. – Особисто у моїй практиці у 2014 році з бореліозом було шість людей, а за останній рік таких випадків вже більше ста". Харків’яни погоджуються з цим висновком.
"Коли я захворіла на бореліоз шість років тому, я думала про себе: "Ну, тільки зі мною могло таке трапитися! Бореліоз! Яка екзотика!", а зараз я скрізь чую про це – кум поїхав з другом на рибалку, повернувся з бореліозом, і відразу у лікарню, подруга гуляла з дитиною на майданчику, підхопила цю заразу… Тепер бореліозом вже нікого не здивуєш", – каже 35-річна мешканка Мерефи Наталя.
У центрі контролю хвороб пояснюють це тим, що бореліоз – хвороба відносно молода, ще якихось 10-15 років тому люди просто не знали про те, що така хвороба існує.
"Але ми проводили роз’яснювальну роботу з населенням, люди почали помічати в себе та близьких ознаки бореліозу і вчасно звертатися до лікарів, – кажуть у центрі контролю хвороб. – А раніше у нас були випадки, коли люди і по три-п'ять років хворіли на бореліоз, бігали по профільних лікарях з проблемами суглобів, серця, і навіть не підозрювали, у чому в дійсності справа".
Водночас спеціалісти визнають, що передумов для зниження захворюваності на бореліоз наразі немає. У цьому винні і надто теплі зими останніх років, коли кліщі не встигають померти від морозів і продовжують активно розмножуватися, і в тому, що самка кліща здатна передавати борелії своєму потомству, і в тому, що зараз не проводиться жодної обробки репелентами паркових зон міста і області.
У Харкові традиційно вогнищами скупчення кліщів є Лісопаркова зона, селище Жуковського, П’ятихатки, Олексіївка, що примикає до лісу. Але, відмічають у центрі контролю хвороб, в останні роки бореліозних кліщів почали фіксувати і в Саржиному Яру, і в районах, де раніше їх не було, наприклад, – в Індустріальному районі (в парку Зелений Гай) чи в Слобідському (в парку Машинобудівельників).
Тобто фахівці підтверджують, що наразі немає жодного району Харкова, вільного від бореліозних кліщів. Причому зустрічаються вони навіть у шкільних подвір’ях та на придомових територіях. І в цьому опосередкована провина Харкова як зеленого міста. Адже спеціалісти кажуть, чим більше листя, тим більше шансів для кліщів успішно перезимувати.
"Крім того, зараз досить багато випадків завезеного бореліозу. Харків’яни привозять його з гірських районів Чорногорії, Словаччини, рідше – Туреччини. Але майже завжди це люди, які сходили там у гори", – каже лікарка-інфекціоністка Інна Андрусович.
Так, кліщів у місті та області дійсно багато, але чи кожен укус кліща, хай навіть і бореліозного, призводить до серйозної хвороби? Лікарі кажуть, ні.
Мігруюча еритема
"Приблизно 70% випадків бореліозу проходять непомітно для людини, організм, зазвичай, може впоратися з хворобою своїми власними силами. І лише десь 25% потребують антибіотикотерапії. Це значить, що імунітет людини не зміг побороти збудника", – каже лікар Андрусович.
"Коли я захворів на бореліоз після туристичного сплаву на байдарках, і побачив вже клінічні прояви (еритему в місці укусу), пішов здавати аналізи, і з подивом дізнався, що в мене вже є антитіла до бореліозу. Значить, я вже колись перехворів на нього і навіть цього не знав", – розповідає 39-річний житель Олексіївки Андрій.
Фахівці визнають, що бореліоз – доволі підступна хвороба, тому що вона розвивається дуже поступово і непомітно, але серьезно руйнує організм, якщо не зреагувати вчасно і не пролікуватися належним чином. Підступність цієї хвороби в тому, що, за статистикою, лише 25-30% людей бачили кліща, який їх вкусив. Решта можуть навіть не підозрювати, з якого боку на них чатує небезпека.
"Я навіть не помітила, коли мене вкусив кліщ. Просто в якийсь момент моя гомілка розпухла та почервоніла, боляче було наступати на ногу, – скаржиться жителька селища Жуковського Катерина. – Та і діагноз мені поставили далеко не відразу. Довелося побігати".
Тому лікарі наполегливо радять застосовувати по-максимуму засоби профілактики укусів кліщів.
"По-перше, під час будь-якого виїзду на природу я раджу завжди користуватися репелентами, які зараз у великій кількості продаються в аптеках, – каже Інна Андрусович. – Вони дієві, і вони справді можуть захистити. Ними треба ретельно обробити одяг, який ви збираєтеся надіти, просушити його, а вже потім надівати на себе. Ну і, звісно, після прогулянки ретельно оглянути тіло і весь одяг", – рекомендує лікарка.
Якщо профілактичні заходи не подіяли, і ви таки помітили в себе прояви бореліозу – почервоніння (еритему), набряк, підвищену температуру, біль, необхідно відразу звернутися до лікаря-інфекціоніста, здати необхідні аналізи.
"Прихованих форм бореліозу дуже багато, тому, якщо ви зняли з себе кліща, треба віднести його в лабораторію на дослідження, і півроку уважно стежити за собою та своїм самопочуттям, – каже лікарка Андрусович. – Але якщо ви вже побачили у себе клінічні прояви, то тут рідко вдається обійтись без антибіотикотерапії, яка, зазвичай, триває 21-28 днів".
Як правило, лікування сучасними антибіотиками переноситься добре і допомагає позбутися хвороби. Але все одно після цього пацієнт повинен три роки бути на контролі у лікаря – періодично здавати аналізи, електрокардіограму.
Іксодовий кліщ
Лікарі кажуть, що після перенесеного бореліозу найчастіші ускладнення припадають на суглоби, серцеву та нервову систему. Особливо коли захворювання не вдалося вчасно діагностувати та пролікувати, і воно перейшло з гострої в хронічну форму.
Харків’яни, які вже перенесли бореліоз, на своєму досвіді переконалися в підступності цієї хвороби.
"Можуть бути наслідки, – каже харків’янин Юрій. – У мене було защемлення трійчастого нерва потім, в лікарні лежав, крапали".
У цій малоприємній бореліозній історії втішає лише те, що сезон найвищої активності кліщів – травень-червень – вже позаду, до наступного року ще є час підготуватися, щоб зустріти кліщовий сезон у всеозброєнні.
Довідка Depo.Харків. Кліщовий бореліоз (або хвороба Лайма) – це інфекційне захворювання, яке спричиняють бактерії роду Borrelia, і яке переноситься іксодовими кліщами. Борелії потрапляють у кров жертви при укусі інфікованим членистоногим. Хвороба Лайма є найпоширенішою серед захворювань, що передаються під час укусів кліща. Бореліоз має велике різноманіття клінічних проявів.
Історія захворювання починається з опису масових артритів у дітей в містечку Лайм штата Конектикут (США) в 1975 році. Захворювання було названо лаймською хворобою – Lyme disease.
Лайм-бореліоз на ранніх стадіях може проявлятися жаром, головним болем, втомою і характерним шкірним висипом, назва якого – мігруюча еритема.
Збудник бореліозу – мікроб Borrelia burgdorferi – має прадавню історію. До 60% генома цього мікроорганізму виявлено в матеріалі, добутому з останків людини, яка загинула в Альпах близько 5300 років тому.
Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків
Всі новини на одному каналі в Google News
- 09:22 Ситуація на фронті залишається складною. Ворог за добу атакував 227 разів
- 09:11 Зведення Генштабу ЗСУ: Ситуація на фронті залишається складною
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 08:38Синєгубов повідомив про бої та обстріли на Харківщині 21 листопада
- 08:18"УЗ" додає нові рейси по Україні: подробиці
- 07:36На Харківщині чадним газом отруїлися троє людей – ДСНС
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 15:01СБУ повідомила про підозру колаборанту, який під час окупації Куп’янська очолив "відділ мвс рф" ФОТО
- 14:29Окупанти вгатили по житловому кварталу у Куп’янську на Харківщині: Поранено людину ФОТО
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 15:16СБУ викрила у Харкові блогера, який "злив" в Інтернет локації розміщення Сил оборони
- 15:08У Харкові внаслідок обстрілу поранено 10 людей – ОВА
- 11:21Голова Харківської облради Єгорова-Луценко стала фігуранткою кримінальної справи – НАЗК
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 11:10Обстріли на Харківщині : ОВА повідомила про трьох поранених мирних громадян ФОТО