Хорошівська площа: Історія "за" і "проти" видобутку природного газу на Харківщині
Україна багата на вуглеводні. За науковими даними, у надрах нашої країни залягає близько 1,3 трлн кубометрів газу. Харківський регіон — лідер із видобутку блакитного палива. Однак на територіях, де заховані основні поклади викопних вуглеводнів, все ще чимало противників нафтогазовидобутку. Окремі мешканці Харківщини не підтримують ідею розвитку українського газовидобутку. Люди бояться різкого погіршення якості води й інших негативних наслідків для навколишнього середовища. Та чи настільки страшний процес видобутку насправді, враховуючи сучасні технології? Як у дійсності йдуть справи?
- Харків
-
5 квітня 2021 14:50

"Зі зростанням видобутку газу економіка області та країни поступово розвивається"
Експерти нафтогазової галузі переконують: Україна може досягти широко обговорюваної газової незалежності, вийшовши на забезпечення всіх потреб країни власним газом. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, до 2025 року Україна планує збільшити видобуток власного природного газу, щоб вийти на повне газове самозабезпечення.
"Ми розраховуємо, що 2024-2025 роки, завдяки відкриттю нових родовищ, дадуть змогу повністю забезпечити внутрішню потребу України, як для населення, так і для промислових споживачів газу, внутрішнім видобутком", — заявив Денис Шмигаль на пресконференції.
Збільшення видобутку українського природного газу зніме країну з "газової голки", а також сприятиме значному збільшенню бюджету. Однак, відкриття і розвідка нових родовищ можливі лише у випадку консенсусу між компаніями-видобувниками та місцевими громадами, на території яких планують або вже реалізують видобуток природного газу.
З 2018 року 95% ренти надходить до державного бюджету. 5% залишаються у газовидобувних областях: 3% отримують об’єднані громади, 2% — обласні бюджети. Завдяки видобутку газу бюджет Харківської області 2020 року поповнився на 385,4 млн грн.
За словами начальника управління паливно-енергетичного комплексу Харківської ОДА Дмитра Мирного, основу економіки області складають підприємства нафтогазовидобувного сектору. Зі зростанням видобутку газу її показники поступово покращуються. Компанії займаються розвитком об’єктів соціальної інфраструктури, що є запорукою покращення життя мешканців Харківщини.
Протестні настрої, мітинги: хто проти газовидобутку?
Однак, на шляху до розвитку ринку видобутку вуглеводнів на Харківщині періодично виникають різноманітні мітинги. Проти того, щоб компанії розширювали виробничі потужності, а держава нарощувала власний видобуток газу, часто виступають групи активістів.
Протести не дають видобувникам проводити геологорозвідувальні роботи газових площ. Так відбувається, зокрема, довкола Хорошівської нафтогазової площі (розташована у Харківській області, між Бабаями, Безлюдівкою, Хорошевом та Харковом).
З осені минулого року довкола Хорошівської площі активно назрівають протестні настрої. Активісти не допускають компанію проводити геологорозвідувальні роботи.
У місцевих групах поширювали повідомлення із закликом збиратися разом, одягати балаклави і зупиняти автомобілі геологів. Що, власне, і відбувалося у жовтні 2020 року, коли у мікрорайоні Жихор компанія ініціювала зустріч для того, щоб місцеве населення могло поставити всі запитання щодо досліджень. Однак, замість конструктивного діалогу, газовидобувникам довелося покинути місце зібрання, бо люди заблокували машину, спустили їй переднє колесо. Лише після того, як викликали поліцію, представникам компанії дозволили поїхати.
Наприкінці січня 2021 року мешканці мікрорайону Жихор вийшли з протестами проти видобутку у цій місцевості. 24 лютого мітингували вже під стінами Харківської міськради. Протестувальники повторювали, як мантру, що у місті ось-ось розпочнуть видобувати сланцевий газ, використовуючи гідророзрив пласта. Це, за словами мітингарів, вкрай негативно вплине на місцеву екологію, якість води, ґрунту та повітря.
"В Україні видобутку сланцевого газу не було, немає і не планується"
Представники газовидобувної компанії стверджують: сьогодні видобуток природного газу безпосередньо у мікрорайоні Жихор чи в межах будь-якого іншого населеного пункту не просто не ведеться, але і не планується. Не кажучи вже про газ сланцевий: в Україні видобувати його не збираються.
В Асоціації газовидобувних компаній України стверджують: "В Україні видобутку сланцевого газу не було, немає і не планується". Те ж стосується і гідророзриву: він не буде проводитися на Хорошівській площі. Щоби переконатися у цьому, перечитуємо висновок про оцінку впливу на довкілля. Там — жодного слова про гідророзриви. Це ж підтверджують і у компанії: ніяких гідророзривів виконувати не будуть. Однак активісти продовжують мітингувати. Уже двічі перекривали дороги на знак протесту. І, якщо мирні мітинги у нашій країні проходять регулярно, то перекриття доріг несе за собою більш серйозні наслідки. У Кримінальному кодексі України передбачені досить жорсткі види покарання, якщо дія створює небезпеку для життя людей чи провокує настання інших тяжких наслідків (санкції статті 279 передбачають санкції від штрафу до позбавлення волі).
"В облдержадміністрації обвинувачення мітингарів відкидають"
Ініціативна група мітингувальників також судилася із Департаментом захисту навколишнього середовища і природокористування Харківської облдержадміністрації. Адвокати активістів стверджували, що у висновку про оцінку впливу на довкілля, виданому посадовцями відносно розвідки Хорошівської площі, є порушення: місцеві мешканці не були належно проінформовані про заплановану діяльність.
В ОДА звинувачення мітингарів відкидають: висновок виданий відповідно до процедури оцінки впливу на навколишнє середовище. Департамент захисту навколишнього середовища і природокористування ХОДА виконав усі умови процедури: місцевих мешканців своєчасно попереджали про початок громадських слухань. Всі їх зауваження та пропозиції врахували під час складання документації з оцінки впливу. Відхилили лише ті, що надійшли після закінчення встановленого законодавством терміну.
Ми вирішили перевірити наявність усієї документації у Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля. Зокрема, там розміщені публікації, що підтверджують дотримання законодавства щодо газовидобутку на Харківщині. Всі матеріали знаходяться у відкритому доступі для громадськості.
Реальна шкода екології чи "міські легенди"?
Що ж у сухому залишку? Сланцевий газ не видобувають, а ГРП не буде. Чому ж активісти не хочуть чути про видобуток вуглеводнів? Кому це вигідно? Можливо, у всьому винне елементарне незнання, а може це активна пропаганда, що багато років ведеться з боку Росії. Яка будь-яку діяльність із газовидобутку пов’язує з видобутком сланцевого газу, залякуючи населення східних регіонів України.
Екологічний і відповідальний видобуток природного газу — процес, вигідний і компаніям, і громадам. Приклади відповідального ведення бізнесу видобувними підприємствами — дуже показові. Громади, в яких уже проводиться видобуток нафти чи газу, отримують до місцевих бюджетів чималі рентні платежі, а також низку переваг від соціального партнерства із газовидобувними компаніями.
***
Чим закінчиться історія з розробкою Хорошівської площі, ще побачимо. Попереду — можлива апеляція на рішення суду від активістів, які, не дивлячись на курс держави на енергонезалежність України, все ще не хочуть бачити її на Харківщині.
Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків
Всі новини на одному каналі в Google News
- 12:01ДБР взялося за чоловіка, який скоїв державну зраду на Харківщині ФОТО
- 09:36 У Харкові за тиждень обстрілів загинуло п'ять людей, ще 51 особа поранена – Терехов
- 09:31Обстріли на Харківщині: Окупанти вдарили по житловій дев'ятиповерхівці ФОТО
- 08:05Армія рф скинула КАБ на людей: Загинув чоловік, дві жінки – постраждали
- 18:13"Баба Яга" в дії: захисники знищили за ніч більше 10 позицій росіян на Харківщині Відео
- 11:19Рашисти продовжують тероризувати Купʼянськ, що на Харківщині - знову атакували авіабомбами (ФОТО) ФОТО
- 10:35 ЗСУ збили вночі над Україною 13 з 23 ракет та 40 з 109 БПЛА
- 09:29 У Генштабі ЗСУ розповіли, що відбувається на фронті
- 13:16Віталій Кличко з’їздив на передову та передав бійцям оснащення від столичної громади – 3600 дронів, РЕБи, автівки Відео
- 12:58Внаслідок збройної агресії рф в Україні загинули 616 дітей: Де найбільше
- 09:18 Впродовж минулої доби зафіксовано 145 бойових зіткнень
- 18:39 У Харкові внаслідок російського обстрілу загинула родина з дитиною ФОТО
- 10:37У Харкові зросла кількість загиблих внаслідок атаки "Шахедів" – ОВА
- 08:59Вночі Україну атакували 78 ворожих БпЛА: Постраждали чотири регіони
- 08:22 У Харкові внаслідок обстрілу загинули 4 людини, поранені – ще 35 ФОТО
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 22:55 На фронті відбулося 11 штурмів за добу, - Генштаб
- 22:31Харків знову атакують ворожі дрони: Є влучання і пожежі
- 15:01Російський корегувальник отримав судовий вирок у Харкові: Що інкримінували фігуранту ФОТО