Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА

6 квітня 2014 року проросійські активісти, що діяли за вказівкою кремлівських кураторів, вдруге захопили будівлю Харківської облдержадміністрації

Харківщина на межі "ХНР": два роки по за…

Сьогодні можна з упевненістю сказати, що тривожні події наступних двох днів два роки тому стали ключовими - реалізація донецького та луганського сценаріїв у Харкові була зірвана, а апологети "Русской вєсни" змушені були тікати в підпілля, перейшовши від планів безпосереднього захоплення влади в регіоні до диверсій.

Хроніка подій

Два роки тому в Харкові, як і в нині окупованих Донецьку і Луганську, бушувала "Русская вєсна".

1 березня проросійські активісти після мітингу захопили будівлю обладміністрації й силою видворили звідти активістів Євромайдану, поставивши їх на коліна і влаштувавши "коридор ганьби". Фізично постраждали тоді більше 100 осіб, у тому числі і відомий український письменник, громадський діяч Сергій Жадан. Незабаром загарбників вдалося витіснити і повернути будівлю під контроль місцевої влади.

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 1

Повторний штурм Харківської ОДА стався 6 квітня - одночасно з захопленням Донецької обладміністраціі й луганського СБУ. Увечері під пісню "Вставай, страна огромная" після чергового проросійського мітингу, що зібрав на майдані Свободи близько двох тисяч осіб, сепаратисти увірвалися до Будинку рад.

Учасники штурму "прорвали" оточення з 200 правоохоронців – міліція, не чинячи особливих перешкод, просто розступилася і пустила бойовиків у приміщення. Проросійські активісти захопили обладміністрацію та почали зводити навколо будівлі барикади із залізних огорож, ящиків та покришок. Над будівлею підняли путінський триколор.

Наступного ранку, 7 квітня, навпроти будівлі зібралися прихильники Євромайдану. У той же час до ОДА продовжували підтягуватися люди з червоними прапорами й георгіївськими стрічками. Весь день між опонентами відбувалися сутички. Час від часу лунали постріли.

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 2

Ближче до вечора сепаратисти поспіхом проголосили так звану "Харківську Народну Республіку".

На підмогу харківським прибули полтавські міліціонери. Загарбники на той час перекрили вулицю Сумську покришками, підпалили шини й почали стріляти в правоохоронців з травматичної зброї та кидати у вікна будівлі бруківку та коктейлі Молотова. На першому поверсі обладміністрації почалася пожежа. Незабаром міліції вдалося витіснити загарбників, однак близько опівночі сепаратисти все ж пробралися вглиб будівлі. Картинку штурму обладміністрації транслював на живо російський канал Russia Today.

"Харківські менти якимось чином або вибили, або домовилися з полтавськими в ОДА. Тепер Антимайдану знову відкритий доступ в ОДА. Колоради аплодують харківським ментам. Полтавські відійшли у двір ОДА. Харківські мусора злили і своїх колег з Полтави", - писав у розпал подій волонтер Роман Донік.

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 3

У той же час, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков інакше пояснював ситуацію. "Скориставшись концентрацією Нацгвардії на пожежі в лівому крилі будівлі ОДА, сепаратисти, розбивши вікна в протилежному крилі будівлі, проникли в будівлю. Їх було близько 200. На 2 годину ночі: пожежу було погашено. Троє поранених у нас, у тому числі один - важко. Будівлю захоплено сепаратистами", - зазначав міністр у Facebook.

8 квітня близько 6:30 ранку обладміністрацію звільнили бійці вінницького "Ягуара", що були спеціально передислоковані до Харкова. "Без єдиного пострілу, гранат та інших спецзасобів", - підкреслював тоді Аваков.

За словами нинішнього міністра оборони Степана Полторака, а на той момент – командувача Внутрішніми військами України, спецоперація тривала 15 хвилин. У будівлі знайшли шість ящиків з коктейлями Молотова й вогнепальну зброю, у тому числі пістолети ТТ. За добу в зіткненнях з сепаратистами постраждало 32 проукраїнські активісти, а збиток, нанесений Будинку рад, склав десять мільйонів гривень.

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 4

Спогади губернатора

Одним з очевидців і безпосередніх учасників подій 6-8 квітня був тодішній губернатор Ігор Балута. Екс-голова обладміністрації каже, що після першого захоплення Харківської ОДА серед мешканців Харківської області було проведено соціологічне дослідження політичних поглядів, яке показало, що об'єднання з Росією в регіоні підтримує лише 7% населення. У той же час, подібні тести серед співробітників правоохоронних органів визначили, що 30% правоохоронців готові з "хлібом-сіллю" зустріти російські війська.

Потік "гастролерів" з Росії намагалися знизити перекриттям пункту пропуску "Гоптівка", проте вони продовжували прибувати до Харкова через Донецьку та Луганську області.

Балута розповідає, що вже 5 квітня у вестибюлі Будинку рад було безліч проросійськи налаштованих громадян - юридично усі вони мали право перебувати там, а "взяти й вивести людину було не так-то просто".

"У той день там було багато літніх, старих, навіть діти, але увечері 6 квітня почали з'являтися спортивні, агресивно налаштовані елементи, а вже 7-го вранці публіка у вестибюлі змінилася кардинально - залишилися тільки хулігани, - згадує екс-губернатор. - Близько 10 ранку вони почали протиправні дії - будівлю обладміністрації очистили й виставили кордони. О 16 годині до мене прийшла делегація [сепаратистів] з вимогою, щоб я зібрав сесію обласної ради. Їм потрібна була правова легалізація "ХНР". Після того, як я їм відмовив, вони на сходинках обладміністрації вибрали своїх губернатора і депутатів.

Після 16 години – саме в цей момент ми почали запускати в будівлю внутрішні війська - подзвонив [депутат російської Держдуми Володимир] Жириновський й наголосив, що не треба ображати російськомовне населення. "Послухайте, шановний, я ж з вами російською мовою зараз розмовляю, - відповів я йому тоді. - Тут працюють ваші російські канали, міліція говорить російською і ніхто не б'є їх палицями й не вішає на стовпах". Після дзвінка з Кремля, близько 17 години, почався активний штурм".

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 5

Незабаром сепаратисти підпалили Будинок рад. Загасити вогонь спробували своїми силами, однак невідомі відключили в Харківської ОДА подачу води. У сусідній будівлі, що належить бізнесмену Олександру Фельдману, дати воду відмовилися. Пожежні машини, які під'їхали до Харківської ОДА, також не могли підібратися до вогню - проросійські активісти не пропускали їх протягом кількох годин. Не пустили й "швидку" до поранених курсантів. Один з них був у важкому стані - під бронежилет йому засунули світлошумову гранату, хлопець отримав забій легень та серця.

"Частково ми могли збити полум'я з другого поверху, але у канцелярії почала горіти оргтехніка, - згадує Балута. - Це був дуже токсичний газ і дим, який забивав протигази курсантам. Ми побігли в інший бік - газ був настільки токсичним, що я почав втрачати орієнтацію та впав, наступивши на щось. Курсант теж впав і втратив свідомість. Ми витягли його на вулицю - хвилин за 15 його привели до тями. [Тодішній командувач Внутрішніми військами Степан] Полторак прийняв рішення відійти.

Коли пожежним нарешті вдалося під'їхати та згасити вогонь, сепаратисти почали заходити в будівлю. Тут я згадав, що забув у кабінеті ручку і другий телефон. Піднявся нагору, відчинив двері - а там штора горить, коктейль Молотова кинули. Я взяв вазу з квітами, набрав води, загасив вогонь та пішов. Тільки вийшов - чую "бах-бах", два удари - сепаратисти вибили фрамугу й зайшли всередину. Іду, відчуваю запах гару. Поруч зі мною був [заступник голови ДСНС у Харківській області Олександр] Волобуєв. Каже: "Вибачте, Ігор Миронович, можна щось зробити?". "Так", - відповідаю. "Можна згасити вас?" - посміхається він. "Я горю?", - питаю. "Так", - відповідає він. А у мене ззаду пальто тліє, мабуть, шматок палаючої штори впав".

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 6

Балута каже, що у цей час харківські чиновники вже чекали на приліт частин ЗСУ, однак виявилося, що військові виконують іншу задачу - тодішній міністр оборони Михайло Коваль, здавалося, не надто переймався захопленням адмінбудівель на сході України.

Близько 10 години до міста приїхав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Почалися перемовини з Києвом про те, хто братиме участь у спецоперації зі звільнення обладміністрації.

"О 2 годині ночі Арсен Борисович взяв на себе відповідальність. Вінницький "Ягуар", який у ту ніч слідував в Ізюм (а потім у Слов'янськ), і вже проїжджав Полтавську область, був викликаний до Харкова, - пояснює Балута. - Близько 5 ранку я бачив, як з обладміністрації вийшли кремезні хлопці, 8-9 чоловіків, сіли у мікроавтобус та поїхали. Ми намагалися їх наздогнати, але машину заблокувало таксі "30-40", що належить [лідеру угруповання "Оплоту" Євгену] Жиліну. І вони втекли - досі цікаво, хто це був. 40 хвилин по тому наші частини заблокували квартал і штурмували обладміністрацію. В операції брали участь 82 бійця. Це було наче показовий виступ. Якщо зібрати Арнольда Шварценеггера, Стівена Сігала та Сильвестра Сталлоне - приблизно так".

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 7

Екс-губернатор спростовує поширену думку, що в момент штурму сепаратисти були напідпитку - навпаки, каже, вони пили молоко та воду, тому що отруїлися токсинами під час пожежі.

"Якби провалилася ця операція, провалилися б усі ми, - підсумовує екс-очільник області. - У сепаратистів був певний сценарій, і вони чітко його дотримувалися. Крім того, наш східний сусід на той момент вже почав ґрунтовно підтягувати збройні сили до кордону, співвідношення було 1:6 не на нашу користь".

За підсумками штурму правоохоронці затримали 66 проросійських активістів. За твердженням Балути, більшість затриманих були громадянами України: 32 – мешканцями Харкова й області, решта - з інших регіонів. Згодом 34 "штурмовикам" суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а 19 були відпущені під домашній арешт. Тринадцяти невдалим загарбникам вдалося вийти з СІЗО під заставу – їх викупив екс-нардеп, а нині людина, що перебуває в розшуку й вважає за краще називати себе "спікером парламенту "Новоросії" Олег Царьов.

Харківщина на межі "ХНР": два роки по захопленню будівлі ОДА - фото 8

Офіційно

У прокуратурі повідомляють, що на сьогодні у Київському районному суді Харкова знаходиться 10 обвинувальних актів щодо 63 "штурмовиків". Їх звинувачують в організації та активній участі в масових заворушеннях. 15 обвинувачених (у тому числі організатори захоплення Сергій Юдаев, Єгор Логвинов і Спартак Головачов) продовжують перебувати під вартою. Іншим запобіжні заходи змінені на непов’язані з обмеженням волі.

За минулі два роки слідство допитало всіх загарбників, а також чотирьох постраждалих, співробітників Держпрому й обладміністрації, нацгвардійців та більше 280 свідків. З 10 кримінальних проваджень завершені два, решту в прокуратурі обіцяють довести до кінця найближчим часом.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme