Фірми, про які "забули": Про що у деклараціях мовчать народні обранці на Харківщині

У Харківській області 50 депутатів районних рад забули задекларувати, що є власниками чи бенефіціарами фірм та фермерських господарств

 

Такі цифри випливли під час реалізації проекту "Громадськість проти корупції", в рамках якого активісти збирали інформацію про невідповідності між деклараціями депутатів про доходи та реальним їх матеріальним станом. Зокрема виявилося, що деякі народні обранці є власниками фірм та господарств, про що не було згадано в їхніх деклараціях. Під час вивчення 500 декларацій депутатів районних рад було виявлено 50 порушень чинного законодавства. Представники проекту вже підготували скарги щодо виявлених порушень та надіслали їх до правоохоронних органів, НАБУ та НАЗК.

Найбільш багатим на порушників став Лозівський район Харківської області. У місцевій раді було виявлено вісім фактів корупційного прояву, 8 з 34 депутатів надали неповну інформацію під час написання власних декларацій. Наприклад, Андрій Засеєв, один з депутатів Лозівської районної ради, у своїй декларації про доходи за 2017 рік чомусь вирішив не вказувати, що є співвласником та керівником ТОВ "Н2ЄКО+". А його колега Андрій Обора у своїй декларації за той же рік не вказав, що він – співвласник та керівник ТОВ "Фермер-Арго". Також Обора є співзасновником та керівником ТОВ "Торгівельно-промислова компанія "Род-Маркет", чого взагалі не було вказано у відповідному документі.

 

 

За словами експерта проекту, адвоката Романа Лихачова, це був тільки перший етап. На даний момент були перевірені декларації лише третини районних рад Харківщини. Причому до уваги не бралися представники об’єднаних територіальних громад. Також він зазначив, що деякі депутати свого часу приймали рішення про виділення земельних ділянок своїм фірмам, а також сприяли виділенню бюджетних коштів на їхні потреби. Вони не тільки голосували за відповідні рішення, а й були їхніми ініціаторами. Експерт припускає, що народні обранці могли не вказувати фірми у власних деклараціях через банальний конфлікт інтересів.

Керівник проекту Павло Іванін зазначив, що в його межах був здійснений аналіз реєстру судових рішень стосовно знайдених підприємств. Було виявлено, що їх керманичі вже притягалися до адміністративної відповідальності за допущені порушення. Так, посадові особи ПП "Фарманьюз", засновником якої є депутат Зміївської районної ради Ольга Размадзе, вже десяток разів притягалися до відповідальності за порушення порядку проведення розрахунків у галузі торгівлі, громадського харчування та послуг. Аналогічна доля спіткала директора СТОВ "Мрія", засновником якого є депутат Куп'янської районної ради Анатолій Головко. Там були виявлені порушення у веденні податкового обліку, які призвели до зниження податку на додану вартість.

"Можна сказати, що, згідно статистики, кожен десятий депутат області щось не декларує зі своїх підприємств, – зазначив Іванін. – І коли це питання невеличких районів, то потім дуже складно оцінювати, наскільки депутат неупереджено голосує". Лихачов, у свою чергу, зазначив, що минулого року 112 депутатів і посадовців Харківщини за результатами діяльності проекту було притягнено до відповідальності через порушення в заповнених деклараціях. Було відкрито декілька кримінальних проваджень, які, щоправда, не були доведені до кінця.

 

 

"На жаль, ми не маємо випадків, коли вирок до кінця вступив в силу, – зазначив Лихачов. – Деякі справи оскаржуються в апеляції. Але це стає вже системним. Я вважаю, що депутати свідомо можуть приховувати чимало фірм. Більш того, чомусь приховуються саме ті фірми, які мають не дуже хорошу історію. Тому я думаю, що така практика системна. Будемо зараз чекати пояснення від депутатів. Ми спробуємо всім надіслати листи для пояснень із цього питання. Відповідно, такі ж пояснення вони мають надати до Управління захисту економіки та НАЗК. І подивимось, чим закінчиться ця справа і які там будуть смішні пояснення".

За його словами, після подібних громадських перевірок депутати часто "смішать" активістів дивними та недолугими виправданнями, чому в їх деклараціях не була вказана якась фірма чи фермерське господарство. Лихачов пригадав випадок, коли один з депутатів взагалі заявив, що Закон про декларації він не приймав – тому заповнювати декларацію не збирається.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

Мітки: #корупція