Екс-генштабіст Жданов: через Іловайськ посадити можуть Гелетея

Рік розслідування подій під Іловайськом засвідчив, що за котел відповідальності може не понести ніхто. Хіба тільки на цю роль призначать екс-міністра Валерія Гелетея

Екс-генштабіст Жданов: через Іловайськ п…

В ексклюзивному інтерв′ю Depo.Харків військовий експерт, полковник запасу, працівник оперативного управління Генштабу з 2003 по 2006 рік Олег Жданов пояснив, чому вважає Іловайський котел результатом домовленостей генштабів Росії та України, з яких причин екс-міністр оборони Гелетей почав розкривати таємниці невдалих військових операцій та що стримує Путіна.

"Щоб загасити пожежу у суспільстві, Гелетея можуть посадити"

- Чому стався Іловайський котел, у чому полягав прорахунок керівників операції?

- У мене, як у людини, яка займалася оперативним плануванням, виникає припущення, хоча воно і дике, що добровольчі підрозділи були спеціально стягнуті під Іловайськ. Я вважаю, що Іловайський котел - це результат домовленості генштабів Росії та України. Я спілкувався з бійцями, які казали: Луганськ у той час був порожній. Можна було спокійно зайти у місто, зачистити його, виставити блокпости по периметру Луганська. Але чомусь із Генштабу ішли розпорядження, переважно усного характеру, ніхто під цим не підписався, - усіх зібрати під Іловайськом. Таке враження, що військових і добровольців просто зганяли докупи.

- Результат...

- Сьогодні державна машина "розчавила" весь добровольчий рух. Добробати виведені з лінії зіткнення, усі знаходяться осторонь, на перепідготовці, їх позбавили можливості впливати на хід бойових дій.

- Чого очікувати від заяви Корбана, що він має накази по Іловайську і готовий їх оголосити?

- Я вважаю, що заява Корбана - це скоріше політична акція. До того ж я впевнений на 99%, що для добробатів жодного письмового наказу не було - ніхто не залишав ніяких слідів.

- А шифро-телеграми наказів по Іловайську, які передали офіцери 40-го батальйону і оприлюднив Юрій Бутусов?

- Це бомба, вони підтверджують, який бардак у Генштабі з управлінням військами був тоді, та й зараз залишився. А більшість розпоряджень по Іловайську, швидше за все, були підписані "штаб АТО", більшість були знеособлені взагалі, тому Бутусов і звертає увагу на прізвища телеграфістів, які їх приймали.

- Не менш сенсаційною є заява екс-міністра оборони Валерія Гелетея в ефірі одного з телеканалів про 7000 військових, які були у резерві, але їх не задіяли під час боїв під Іловайськом... Але чому він раптом оприлюднив цю інформацію?

- Він дуже боїться. Якщо ситуація з розслідуванням трагедії досягне критичної точки, когось треба буде судити. Щоб загасити пожежу в суспільстві - то Гелетея, бо генерал-лейтенант Руслан Хомчак занадто дрібна особа. А чинного голову Генштабу не здадуть.

- Фактично Гелетей підтвердив одну із важливих причин провалу операції - відсутність єдиного центру організації оборони?

- Під час Іловайської операції військами керували в ручному режимі, це завдання взяв на себе особисто Гелетей. Чим зламав існуючу, можна сказати, химерну систему управління. До того ж рік тому були плутанина й хитання всередині збройних сил, ніхто не знав, як вести бойові операції. Питання взаємодії між підрозділами також не було вирішене, головним способом спілкування був мобільний зв'язок, який перехоплювали, слухали і глушили росіяни. Наш супротивник увів на територію України підрозділи військ радіоелектронної боротьби, які займаються контролем і глушінням усіх засобів зв'язку. І під Луганськом установив станцію РЕБ, які ВСУ намагалися знищити артилерією.

"Аби відволікти росіян від економічної кризи, Путін може рушити у наступ"

- У ситуації, коли у Росії відбувається економічний колапс, а зараз рубль знецінюється дуже стрімко, Володимиру Путіну терміново необхідна маленька перемога.

- Так, економічний занепад може підштовхнути Путіна до наступу. І до того ж риторика в РФ зараз дуже відрізняється від тієї, що була рік тому. Тоді Україну називали фашистською хунтою, тепер кажуть, що Росія на нашій території воює з НАТО. І це зробило новий поворот у свідомості громадськості, тому що тепер росіяни вважають себе визволителями світу від американської чуми. За останні півроку ціна на алкоголь у Росії упала на 30%, нафта дешевшає, валиться рубль і продукти харчування стрімко дорожчають. Не виключено, що Путін, щоб не втратити свій рейтинг, рушить уперед. Тим більше, що сьогодні українське керівництво створює для цього сприятливі умови. Воююча країна, замість того, щоб зміцнювати лінію оборони, оголює її.

- У якому напрямку можливий наступ, на ваш погляд?

- Я вважаю, що головним напрямком буде Волноваха - Мелітополь. Маріуполь ніхто не буде штурмувати, його просто візьмуть в облогу. Якщо ви подивитеся на карту України, то прийде розуміння цього можливого маневру: Волноваха - Мелітополь можуть стати північною межею того коридору, який спробують пробити росіяни. Із Волновахи на Мелітополь іде автомобільна дорога. Мелітополь є ключовим залізничним вузлом на Крим. Уздовж моря, по узбережжю, армія не піде - там доведеться пересуватися місцевістю без доріг, по степах. До того ж, якщо кримське угруповання вдарить на Мелітополь із півдня, росіяни, зустрівшись, підуть на північ, у місто Енергодар. Там знаходиться Запорізька АЕС, яка постачає до Криму електроенергію. І там же починається Північно-кримський водний канал, який живить півострів. Таким чином питання із Кримом буде вирішено раз і назавжди.

- Що заважало раніше рушити росіянам на Мелітополь?

- Не було достатньо сил. Кадрові російські офіцери, які у "ДНР"-"ЛНР" посідають усі ключові позиції, за час перемир'я встигли структурувати сепаратистів, цю орду, в найману армію. Вони також нагнали до 700 танків. Фактично, тепер росіяни після масованого артобстрілу на двох заправках можуть дійти до самого Мелітополя, головне, щоб пального вистачило. А керівництво нашої армії постійно відводить важке озброєння від лінії зіткнення, ми залишаємо голу піхоту на кордонах. Якщо розпочнеться наступ, наші війська, відведені вглиб на 30-50 км, там і залишаться, їх буде тиснути російська артилерія.

- Авіацію задіють у такій ситуації?

- Авіації у нас де-факто немає. Де-юре вона існує, але машини старі, по 30-50 років. І не вистачає льотного складу, бойових льотчиків-штурмовиків. Крім того, авіацію не можна застосовувати, бо діє негласний паритет: якщо ми її піднімемо, то і росіяни зроблять так само. Уздовж кордонів із Україною зосереджено близько 70% бомбардувальників РФ. Наша система ППО теж у жалюгідному стані: вона може прикрити, але не захистити. Тому застосування авіації призведе до ескалації конфлікту, це буде якісно новий рівень ведення бойових дії. І ми його програємо, тому що нам нічого протиставити російській авіації. І Луганською та Донецькою областями війна тоді не обмежиться.

- Що ж стримує росіян від наступу?

- Авіація НАТО, яку Альянс перекинув на східні кордони Польщі та до країн Балтії. І я припускаю, що держсекретар Джон Керрі, зустрічаючись із Путіним, сказав, що якщо буде ескалація, то авіація НАТО теж не спостерігатиме. Свого часу російські танки зупинилися в 25 км від Тбілісі після дзвінка Джорджа Буша, який пообіцяв підняти в небо літаки НАТО, що знаходяться в Європі. І Путін не просто зупинився, він повернувся до кордонів Абхазії та Осетії. Подивіться, яка молодець президент Литви Даля Грибаускайте: на генеральній Асамблеї НАТО вона зажадала, як голова країни-члена Альянсу, захисту. Після чого НАТО перекинуло до Прибалтики механізовані частини і танки та літаки. І Польща себе теж відчуває впевнено, маючи 50 тисяч армії НАТО. А Путін розуміє, що від країн Балтії до Москви - 2 години льоту для бомбардувальників. Припущу, що в разі ескалації відповідь буде дуже адекватною: Росію дійсно можуть відключити від системи SWIFT і американці реально можуть дати нам зброю.

- Але попри це росіяни продовжують нас вибивати із позицій, потім займають їх. Лінія розмежування реально переміщається в нашу сторону. Днями опублікували супутникові знімки, які показують, наскільки змінилася лінія зіткнення порівняно з тією, що була навесні. За 4 місяці перемир'я восени ми утратили 1500 км, весною - 1000 км. Особливо у районі Волновахи, до якої росіяни підійшли дуже близько.

Більше новин про Харків читайте на Depo.Харків

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme