"Дайте інсулін!": Чому в Харкові назріває медикаментозний бунт (ФОТО)

У Харкові не так давно хворі на цукровий діабет мешканці міста зіткнулися з проблемою – інсуліну на них не вистачає

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
"Дайте інсулін!": Чому в Харкові назріва…

Громадські активісти та хворі заявляють: на сьогоднішній день у Харкові спостерігається проблема фінансування інсуліну. Це привело до того, що мешканці міста, які хворіють на цукровий діабет, просто не можуть отримати необхідний для них препарат. З цього приводу на початку серпня під стінами Харківської міськради відбувся пікет за участі ста харків'ян, які не змогли отримати ліки. Вони вимагали від влади міста вирішити проблему з нестачею необхідного препарату.

На сьогоднішній день від відсутності інсуліну потерпають як дорослі, так і діти. Анна Тесленко, у якої на цукровий діабет хворіє 14-річний син Костянтин, також не отримала необхідні ліки. "В той день, коли був пікет під мерією, всі мами пішли отримувати інсулін, – розповіла вона. – Аптека заявила, що поступив дзвінок, і сказали "інсулін не видавати". Саме в той день. Телефонували на гарячу лінію, телефонували головному педіатру Харкова, яка запропонувала купити інсулін. Вона сказала: "Вам же платять пенсію". Телефонували до лікарні – там все відповідали "зателефонуйте завтра". А на даний момент дітям інсулін не видають. Не видають навіть рецепт".

За словами Тесленко, їй пообіцяли видавати інсулін вже у вересні. Проте жінка навіть не знає, чи компенсують їй витрати на препарат. Адже на ліки доводиться витрачати чимало грошей – на купівлю всього необхідного її родина витрачає близько 7 тис. грн. З чим пов'язана проблема, вона не знає.

Утім, у прес-службі Міністерства охорони здоров'я України заявили, що цитати мера Харкова Геннадія Кернеса про критичну нестачу коштів на інсуліни у місті і недофінансованість програми закупівель препаратів для інсулінотерапії, які активно поширюються в ЗМІ та соцмережах, не відповідають дійсності. У МОЗ підкреслили, що Харківська область загалом використала лише частину коштів, виділених державою для закупівлі інсуліну. Згідно з даними електронного реєстру, за 7 місяців 2018 року у Харківській області були відпущені рецепти на суму 34,65 млн грн для 13 188 пацієнтів. Загалом же у 2018 році МОЗ України виділив для Харківської області понад 45 млн грн на забезпечення пацієнтів препаратами інсуліну. Тож, в області мають бути ще близько 12 млн грн, виділених за медсубвенцією. "Заяви міського голови про потребу міста Харків у коштах на забезпечення інсулінами на рівні більше 60 млн грн є необґрунтованими. Оскільки така сума відповідає загальному обсягу потреби всієї Харківської області на рік, згідно з фактичними даними електронного реєстру пацієнтів, які потребують інсулінотерапії", - наголосили в МОЗ.

Втім, місцеві чиновники наполягають, що на Харківщині таки існує проблема з фінансуванням інсулінової програми. Про це, зокрема, заявив заступник голови Харківської ОДА Михайло Черняк. За його словами, за останні роки державна програма із забезпечення інсуліном не фінансується в повному обсязі. Нині загальна потреба по інсуліну становить майже 120 млн грн. З державного бюджету було отримано близько 45 млн грн. Тобто, як зазначив Черняк, фінансування забезпечене на рівні близько 40%. І якщо ситуація по обласним районам більш-менш врегульована за рахунок місцевих бюджетів, то в самому Харкові проблема стоїть доволі гостро.

Як розповіла Анна Тесленко, що люди змушені вирішувати проблеми самотужки. Вони купують інсулін власним коштом, діляться запасами з іншими, а небайдужі кияни, наприклад, відсилають препарат тим, хто його гостро потребує. Особливо болючою ця проблема є для людей, які фінансово не можуть потягнути купівлю недешевих ліків. Харків'янка підкреслила, що інсулін для таких людей – і зокрема дітей – є гострою необхідністю, без якої вони не можуть жити. "В Харкові є така проблема, що хороший інсулін нам не хочуть давати, - розповіла вона. - Нам дають найдешевший. А перевестись на хороший інсулін дуже проблематично. Є одна на всю Україну комісія, де переводять на будь-які інсуліни. А в Харкові не хочуть".

Вона додала, що збирається брати участь в новому "інсуліновому" пікеті, який відбудеться 22 серпня під стінами харківської міськради. Тоді під час чергової сесії депутати мають розглянути питання щодо забезпечення мешканців міста інсуліном. Проте чи будуть пікетувальники почутими і чи звернуть увагу на їх скарги - покаже час.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme