Чому ніхто не дає Саакашвілі гроші на його форум у Харкові

Тренд боротьби з корупцією в Україні не так легко монетизувати, але можна спробувати отримати політичний ґешефт

Чому ніхто не дає Саакашвілі гроші на йо…

Це підтверджує хід підготовки чергового Антикорупційного форуму голови Одеської облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі, що пройде 18 січня у Харкові. Черг людей, яким кортить скинутися, у Харкові не видно.

Анонсований Михаілом Николозовичем похід на Схід та увесь процес організації та проведення антикорупційних форумів скидається на творення нового політичного руху. Голова Одеської ОДА показує, що претендує вже більше, ніж на губернаторство. Під патронатом Банкової Саакашвілі гуртує навколо себе людей, які після жовтневих виборів не прибилися до влади.

Це нардеп, бізнесмен Михайло Кобцев, якому дуже хотілося, але не судилося, стати офіційним антикернесом від БПП на мерських виборах у Харкові. Він взяв на себе оренду приміщення для форуму й неохоче, але, якщо громадськість не принесе достатньої суми гривень, дофінансує захід. Це люди харківського бізнесмена Юрія Сапронова, який посів третє місце на виборах мера (куратор усіх політичних проектів Сапронова Євген Шаповал, близькі до нього політологи-політтехнологи тощо). Це волонтери та активісти харківського Євромайдану, що під час виборах не зреалізували свої політичні амбіції.

На перший погляд дивною видається заява, що утворений рух "За очищення" почне свою роботу не з Одеси, а з Харкова. Однак при більш уважному розгляді питання стає очевидним, що саме тут найбільше пасивних виборців. Адміністрація президента за допомогою Саакашвілі шукає прийоми та тренди, якими можна розповсюдити свій вплив на вотчині екс-регіоналів, а нині "відродженців". Як, наприклад, це з певною мірою успішності намагалися робити під час виборів, збираючи у проект АП, партію "Наш край", місцеві еліти та впливових мерів-екс-регіоналів.

Зараз провідною темою стають не обличчя "міцних господарників" і давно знаних місцевих лідерів, а марка боротьби з корупцією, заарканивши яку можна вибити добрий шмат електорату в мера Кернеса, котрий вже став корупційною "притчею во язицех".

У той же час Саакашвілі не дано дозволу руйнувати усталену компромісну політичну конструкцію на сході України, адже ж вона утворена в тому числі й за участю Банкової.

І, відповідаючи на пряме питання, як будуть боротися "з головним корупціонером Харкова Геннадієм Кернесом", Саакашвілі пройшовся по загалах і відповів беззубо: саджати потрібно усіх і зразу або нікого. Однак розпочав відповідь Саакашвілі знаковими словами: "Не так страшний вовк".

"За теперішньої системи замість одного корупціонера, з'явиться завтра другий, замість другого - з'явиться третій. Або ми повністю міняємо правила гри, тоді вони всі просто сядуть, або, як мінімум, це в моєму смаку, щоб вони назад принесли все майно і залишили нас у спокої, або ми тут через чотири роки зберемося і ви будете задавати мені те саме питання щодо цієї людини чи щодо якоїсь іншої", - наголосив він.

Без жодної конкретики, але Саакашвілі все частіше стає експертом із усіх питань державного устрою: митниця, суддівство, прокуратура, поліція тощо.

Спочатку видається дивним, що Антикорупційний форум у Харкові організовується без голови Харківської ОДА, що Саакашвілі наперекір сталій українській традиції збирається лізти в чужий монастир зі своїм статутом. Але дивного тут мало. Кожному губернатору з центру розписана роль, яка, хоч і децентралізація, виконується неухильно.

Те, що Саакашвілі був у Харкові не як голова ОДА, а як громадський діяч, свідчить, що Банкова делікатно пальпує Кернеса, прощупує ґрунт для нового політичного проекту.

Сама організація харківського Антикорупційного форуму теж схожа скоріше на піар, ніж щось інше: попри загальне розуміння, що громадськість не принесе необхідних 180 тис грн і їх все одно доведеться "докидувати" функціонерам, організатори намагаються тримати марку неупередженості. Станом на вечір 14 січня зібрано тільки 36,4 тис. грн та за 30 тис. грн з кармана Кобцева проплачена оренда приміщення для форуму.

Після двох по суті порожніх промо-прес-конференцій не викликає подив заява Саакашвілі у "Фейсбук" про те, що нібито харківська мерія не дозволила організаторам Антикорупційного форуму в метро розміщувати інформацію про подію. Але ж чому під час спілкування зі ЗМІ та громадськістю ані провідні члени оргкомітету форуму, ані сам Саакашвілі про цю заборону не згадали. Кернес – гарний привід пожвавити увагу до події, і Саакашвілі це добре розуміє. Звичайно ж, жодного документального підтвердження відмови, як водиться у таких випадках, оприлюднено не було.

А директор Департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю Харківської міської ради Юрій Сидоренко заявив, що жодного офіційного запиту на розміщення реклами Антикорупційного форуму в Харкові до метрополітену й не надходило. За його словами, була тільки приватна розмова одного з представників форуму, який цікавився можливістю розміщення реклами Антикорупційного форуму в Харкові в КП "Харківський метрополітен". Організатори форуму не суперечили.

Важко уявити, яким чином оргкомітет форму збирався рекламуватися в "Харківському метрополітені", якщо на цей час не зібрані навіть кошти на найнеобхідніші оргмоменти.

Таким чином, всеукраїнським турне Саакашвілі більше скидається на популістський тур за принципом "для чого боротися з корупцією, якщо про неї можна говорити". Парадоксально, але люди за Саакашвілі йдуть. Подейкують, що з ним уже починають домовлятися за посади у виконавчих органах влади в інших регіонах України, окрім Одещини.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme