Чому на Харківщині не скоро з'являться сміттєпереробні заводи

Харківські чиновники навчилися робити мільйонні статки на будівництві "комплексів з управління твердими побутовими відходами", а простіше – на відкритих сміттєзвалищах

Чому на Харківщині не скоро з'являться с…

У Люботині під Харковом розпочалося будівництво сміттєзвалища вартістю майже 100 млн грн. Будівництво триває, незважаючи на протести мешканців та кримінальні справи.

Ідея створення двох комплексів з переробки відходів у Богодухові та Люботині з’явилася у 2013 році в тодішнього губернатора Михайла Добкіна. Полігони мали побудувати на місці звалища, що вже існувало. Вартість будівництва визначили у 28 млн грн, з яких 14 млн грн повинен був надати інвестор.

У тому ж році провели тендери на обидва полігони, й вартість будівництва була майже однакова - 26 млн грн, які мали бути виділені з бюджету. Переможцем обох конкурсів виявилася донецька фірма - ТОВ "Спеціалізоване підприємство "Ековтор", засновницею якого є така собі Тетяна Юрченко. Єдиними конкурентами "Ековтора", як це не дивно, також були донеччани.

Чому на Харківщині ніколи не буде сміттєпереробних заводів - фото 1

Після тендера полігон у Богодухові почали будувати, а у Люботині – ні. Мешканці міста протестували та зібрали проти будівництва 4000 підписів. Більше того, гроші на будівництво в Люботині, хоча результати тендера були ухвалені, так і не надходили.

У 2014 році Департамент капітального будівництва ОДА замовив так звані "додаткові роботи" на полігоні в Богодухові – ще на 19 млн грн. Фактично смета будівництва цього відкритого сміттєзвалища збільшилася майже вдвічі.

Улітку 2015 року цим проектом зацікавилися правоохоронні органи. За інформацією слідчих, гроші були перераховані, а роботи - не виконані. Полігон так і не почав працювати. За клопотанням поліції суд призначив перевірку діяльності підприємства "Ековтор", яке незрозумілим чином без проведення робіт засвоїло 19 млн грн бюджетних коштів.

Не чекаючи на результати перевірки, Департамент капітального будівництва Харківської ОДА проводить ще один тендер й виділяє "Ековтору", представники якого підозрюються в "розпилі" бюджетного фінансування, ще грошей. Фірма до 2015 року змінила реєстрацію з донецької на одеську. Сьогодні вона належить Олександру Біленку і одеському ТОВ "Екорегіон-77" Алли Безпалько, однак донеччанка Тетяна Юрченко продовжує обіймати посаду директора підприємства.

У 2015 році, майже за два роки після рішення про початок робіт, все ж почалося будівництво і Люботинського полігону з утилізації твердих побутових відходів. При цьому дивним чином чиновники, шукаючи вигідних пропозицій від нових учасників, провели на ці роботи новий тендер і знайшли "гідний" варіант – вартість робіт була збільшена.

Показовим є той факт, що роботи "Ековтор" почав ще до того, як були оголошені результати нового тендеру на проведення робіт. Власне, "будівництво" почалося 1 жовтня, а результати тендера, переможцем якого "магічно" оголосили "Ековтор", стали відомі 23 жовтня.

Згідно нового тендеру, вартість робіт склала космічні 93,88 млн грн, що майже в 4 рази більше, ніж два роки тому (нагадаємо, ціна долара на той час зросла менш ніж в 3 рази). Цікаво, що у 2013 році вартість будівництва полігонів у Богодухові та Люботині була майже однакова, зараз же вона різниться в кілька разів.

За даними суду, коли в Люботині розпочалися підготовчі роботи, було відкрито кримінальне провадження за фактом службової недбалості посадових осіб виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради (Харківська область). Мешканці району, де розташоване звалище, виступають проти будівництва, адже вважають, що полігон будують на території міста, а це протизаконно.

Правоохоронці встановили, що для будівництва комплексу офіційно виділили земельну ділянку площею 5 га землі. Але на ділі засміченою є ділянка площею в 2,5 рази більше - 12,9725 га. Крім того, за даними слідчих, з продовженням "підготовчих робіт" площа засмічення збільшується, тому що техніка розкидає сміття зі звалища. Місцеві активісти вважають, що це може призвести до екологічної катастрофи.

Наразі будівництво в Люботині, незважаючи на протести місцевих мешканців, продовжується. Навколо звалища встановлюють паркан. Мешканці Люботина протестують й подають позови до суду, оскільки вважать, що підрядник не має необхідних документів, зокрема державної екологічної експертизи.

Чиновники ж ратують за якнайскоріше будівництво, тому що 30 млн грн державних коштів вже надійшли, і їх потрібно освоювати в поточному році. Необґрунтоване завищення вартості будівництва до уваги не береться.

Чи з’являться на Харківщині сучасні комплекси з управління відходами - покаже час, як і те, чи будуть покарані чиновники, які на десятки бюджетних мільйонів завищили вартість робіт, призводячи своїми діями до екологічної катастрофи.

Між тим, розмови про будівництво під Харковом сучасного сміттєпереробного заводу за інвестицій чи то словенців, чи австрійців, чи ще когось залишаються розмовами вже протягом 20 років. Бо жоден місцевий чиновник не хоче йти на "безвідкатну", хоч і екологічну, переробку розкиданого по усіх посадках сміття.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme