Топ-10 найцінніших книг із бібліотек Харкова

Львівський "Апостол" Івана Федорова, який зберігався у приватного колекціонера з Харкова, разом із "золотим батоном" подарували Януковичу

Топ-10 найцінніших книг із бібліотек Хар…

Найбільш раритетними книгами (як рукописними, так і друкованими) володіють бібліотека Харківського національного університету ім. Каразіна та Харківська державна наукова бібліотека ім. Короленка.

Свою "букіністичну десятку" ми створювали разом із фахівцями обох книгозбірень, проте поділ цей – умовний. Головний критерій – давність появи кожної з книг.

"Збірник" (грецькою мовою), ХІІ століття, Греція. ЦНБ ХНУ ім. Каразіна

Найдавніша рукописна книга серед манускриптів університетської бібліотеки, та й і загалом у Харкові. За переказами, книгу написали в Греції, на горі Афон. Вона складається з текстів різних авторів: Андрія Крітського, Філона Карпафійського тощо. За однією з версій, її купив батько засновника Харківського університету, Назар Каразін, коли був емісаром Греції під час її протистоянням з Туреччиною в середині 18 століття.

Біблія (німецькою мовою), 1475 рік, Нюрнберг. Бібліотека імені Короленка

Найстаріша книга з фондів бібліотеки. Відомо, що раніше вона знаходилась у монастирі Житомира, але під час Першої світової війни туди влучила бомба. Пізніше Біблію виявили на місцевому ринку, де в цупкий папір великого формату з готичним шрифтом продавці загортали свій товар. Рідкісну книгу, з якої встигли вирвати дев’ять сторінок, виміняли на два річні комплекти журналу "Нива". Пізніше новий власник раритету – Іван Обаріус – перебрався жити у Харків, де під час уже Другої світової війни втратив ногу, потрапивши під бомби під час закопування Біблії (були побоювання, що німці відберуть цінну книгу). Біблію таки зберегли. Усього у світі лишились 30 примірників цієї книги, і одна з них – у Харкові.

"Дзеркало природи" (латинською мовою), 1473 – 1476 рр. (?), Страсбур. ЦНБ ХНУ ім. Каразіна

Одна з 19 інкунабул (першодрукованих книг) із зібрань університету, від решти видань відрізняється великими розмірами й наявністю одразу двох томів. Автор книги – француз Вінсент із Бове – викладає природознавчу систему, яка склалася на той час.

"Місал" ("служебник", німецькою мовою), близько 1481 року, Кельн. Бібліотека імені Короленка

Фрагмент одного з найраніших першодруків. Унікальне видання, сторінки якого є лише у Харкові й у Британії (йдеться про частини однієї книги).

"Травник" Леонарта Фукса (німецькою мовою), 1543 рік, Базель. ЦНБ ХНУ ім. Каразіна

Книга німецького вченого була надрукована наступного року після того, як він закінчив збирати матеріал. У ній зібрана інформація про відомі на той час рослини. Цікаво, що у "Травнику" надрукували не лише портрет самого Фукса (у повний зріст), а й трьох інших чоловіків, причетних до виходу книги.

В університетській бібліотеці є два варіанти "Травника", звичайний і кольоровий (фарби наносили після друку вручну). Причому кольори в останнього досі яскраві, наче їх наносили вчора, а не п’ять століть тому.

Топ-10 найцінніших книг із бібліотек Харкова - фото 1

"Євангеліє учительне" (церковнослов’янською мовою), 1569 рік, Заблудов. Бібліотека імені Короленка

Найстаріший український першодрук (одразу на 377 сторінок), виготовлений у білоруському місті московським і львівським першодрукарем Іваном Федоровим. Деякі дослідники вважають, що "Євангеліє учительне" Федоров надрукував навіть раніше за "Апостол" (Москва, 1564 рік).

"Апостол" (церковнослов’янською мовою), 1574 рік, Львів. Бібліотека імені Короленка

Першу на території нинішньої України друковану книгу видав Іван Федоров. Повторює текст, надрукований у Москві десять років тому, але з певними відмінностями. Зокрема, фоліант містить герб Львова й автобіографічну розповідь самого Федорова про львівську друкарню, а також про переслідування його видавничої діяльності в Москві. Примірник "Апостола" є й в університетській бібліотеці, але короленківський – у кращому стані.

"Острозька Біблія" (церковнослов’янською мовою), 1581 рік, Острог. ЦНБ ХНУ ім. Каразіна

Перша повна збірка текстів Святого Письма, надрукована церковнослов’янською мовою Україні. Дослідники називають "Острозьку Біблію" "лебединою піснею" друкаря Івана Федорова, бо це була остання видана ним книга.

Над "Острозькою Біблією" під патронатом князя Костянтина-Василя Острозького працювала низка видатних українських гуманістів, діячів острозького наукового гуртка, в тому числі Герасим Смотрицький і Памво Беринда. Видавець зібрав церковнослов'янські та грецькі списки з монастирів усього православного Сходу. Зокрема, Діонісій Раллі Палеолог за вказівкою папи Григорія XIII близько 1578-1579 рр. привіз із Рима до Острога список Біблії, в тому числі з Москви привезено копію повної Біблії Новгородського архієпископа Генадія з 1499 р. Зібрані списки звіряли з Септуаґінтою.

Топ-10 найцінніших книг із бібліотек Харкова - фото 2

"Синопсис" (церковнослов’янською мовою), 1680 рік, Київ. ЦНБ ХНУ ім. Каразіна

Це видання Києво-Печерської друкарні приписують архімандриту Інокентію Гізелю і позиціонується як нариси по історії Росії й України (друге видання, перше з’явилось у 1674 році). Книга вважається першою учбовою книгою, її справді використовували як підручник. У тексті є й про походження слов’ян, і про Київську Русь, і про Московське князівство. Сучасні історики ставляться до "Синопсиса" скептично, бо там навіть немає згадок про українське козацтво.

"Гайдамаки", Тарас Шевченко. Санкт-Петербург, 1841 рік. Бібліотека імені Короленка

Цей примірник першого видання поеми Шевченка цінний насамперед автографом самого Кобзаря. Автор "Гайдамаків" зробив дарчий напис знайомому Миколі Чернявському. На той час Тарас Григорович був студентом Петербурзької академії мистецтв.

Топ-10 найцінніших книг із бібліотек Харкова - фото 3

Книги коштують десятки тисяч доларів

Фахівці розповідають, що старовинні книги знаходяться й у приватних колекціях харків’ян. Як правило, це випадкові колекціонери, до яких потрапили дві-три книги-унікуми.

- У приватних зібраннях у Харкові кілька видань Івана Федорова, включаючи, скажімо, "Острозьку Біблію", - наводить приклади професор кафедри документознавства та книгознавства Харківської академії культури Ігор Лосієвський, який працює у бібліотеці Короленка. – Приносили мені на експертизу і львівський "Апостол", теж із приватного зібрання. Через рік після експертизи цю книгу подарували Януковичу.

За нашими даними, за "Апостол" для тоді ще президента покупець виклав 37 тисяч доларів. Сталося це приблизно в той же час, коли у Януковича з’явився "золотий батон".

Все новости Харькова читайте на Depo.Харьков

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme