ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Засипаний острів та будинки розпусти: Які таємниці приховує Гімназійної набережної в Харкові

Колись на нинішній набережній проводили острівні гуляння, сто років ремонтували міст та наглядали за повіями

Depo.
10 червня 2018 15:00
ФОТО: depo.ua

Гімназійна набережна - вулиця вздовж лівого берега річки Харків. Вона розташована в історичному центрі міста - між Московським проспектом та будівлею Харківського цирку. Її історія налічує більше двохсот років. За цей час вулицею гуляла знать, річкою плавали човни, а зовсім поруч були публічні будинки.

Назву вулиця отримала через Першу Харківську чоловічу гімназію, яка була на початку набережної. За часів СРСР пропагандисти змінили назву на Червоношкільну. Історичну назву відновили у 2016-му під час декомунізації.

Як у Харкові заради клумби знищили острів

В ХІХ столітті на місці, де нині простяглася набережна, був Васильківський острів. Він розташовувався на перетині Гімназійної набережної та Подільського провулку і мав площу близько гектара. Побачити його можна на старих мапах міста. Він був улюбленим місцем відпочинку містян: тут були приватні фруктові сади, де влаштовували гуляння з музикою та навіть феєрверками. Все змінилося у другій половині ХІХ століття, коли поруч почали зводити заводи та підприємства. У 1870-х роках на острові відкрився чавуноливарний завод, тож у містян не залишилося місця для гулянь. Із часом річище перенесли, а територію навколо острова осушили. Нині на місці Васильківського острова - клумба, яку містяни називають круглою.

Де у Харкові процвітала розпуста

На вулицях навколо набережної у ХVIII столітті було чимало публічних будинків. Район навіть називали "вулицями червоних ліхтарів".

Спочатку притони були на Нетеченській вулиці, але пізніше через обурення містян, які скаржилися на постійні гулянки, їх перенесли ближче до Гімназійної набережної, вулиці Малом'ясницької та початку Плеханівської. Історики пов'язують розквіт проституції в ті часи із великою кількістю військових у місті. Деякі публічні будинки навіть були легальними. Але вже на початку ХХ століття їх наказали закрити.

Перший міст

Лопанський міст вважають першою великою переправою через річку Харків. Перший міст тут звели ще у ХVIII столітті. В 1745 році тут був дерев'яний міст, але він виявився надто ненадійним і швидко "зійшов нанівець". Відновили переправу до приїзду російської імператриці Катерини ІІ в 1787 році. Майже століття дерев'яну переправу постійно ремонтували. А потім замінили залізною. У сучасному вигляді міст звели вже після Другої світової.

Нове життя пам'ятника-переселенця

На початку набережної є невеликий сквер. Саме тут у 2015 році "оселився" пам'ятник гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. В 2008 році монумент встановили в Севастополі, але після анексії Криму російські окупанти демонтували скульптуру - видно, дуже їм очі мозолив український гетьман в "городє русской слави". На щастя, в гонитві за хоч скількись позитивним іміджем окупанти дали вивезти скульптуру із захопленого півострова, тож пам'ятник вивезли і встановили у Харкові.

Більше новин Харкова читайте на Depo.Харків

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook