Золота декларація та скандальні кадри: Що відомо про губернатора Кучера, якого Зеленський висунув у мери Харкова
У Харкові від партії "Слуга народу" за мерське крісло побореться чинний голова облдержадміністрації Олексій Кучер
Ще до офіційного висунення було зрозуміло, що Олексій Кучер є найбільш вірогідним кандидатом у мери від партії "Слуга народу". Його пропустили нардеп Олександр Бакумов, який, судячи з кулуарних розмов, не так уже й хотів, та ще одна харківська депутатка Марія Мезенцева, котра мала і родинні фінансові вливання, і бажання, але не підтримку Володимира Зеленського, без якого не визначався жоден кандидат в обласних центрах.
Парламентська кампанія Кучера
На минулих парламентських виборах Кучер від "Слуги народу" балотувався на 179-му мажоритарному виборчому окрузі в Харківській області (Красноград, Лозова, Зачепилівський, Кегичівський, Красноградський, Лозівський, Сахновщинський райони). Там він упевнено, набравши більше 50,6% голосів, переміг своїх основних конкурентів – голову Харківської облради Сергія Чернова і великого харківського промисловця, власника групи "УПЕК", колишнього нардепа Анатолія Гіршфельда. При цьому бюджет, який використав на рекламну кампанію, був одним із найбільших.
Власне, з приводу статків до Кучера й виникли перші запитання в харківських журналістів. Зокрема, згідно електронної декларації за 2018 рік, Кучер, який з 2011 року й до обрання активно працював адвокатом і, за нашою інформацією, продовжував це робити у 2018 році, не отримав ані копійки доходу. Так само за рік нічого офіційно не заробила і його дружина.
Хоча у власності подружжя знаходяться квартира площею 62,9 кв.м у Харкові, земельна ділянка площею 103 кв.м у Люботині Харківської області, земельна ділянка площею 1 тис. кв.м у Люботині, житловий будинок площею 62 кв.м у Люботині, земельна ділянка площею 62,5 тис. кв.м у Херсонській області. Також адвокат орендував офіс площею 77,8 кв.м у Харкові, а дружина будувала житловий будинок у Люботині.
При цьому без копійки доходів у 2018 році Кучер купив дві квартири у Харкові (68,6 кв.м і 61,9 кв.м), віддавши за них більше 1,265 млн грн.
Серед цінного майна Кучер задекларував два годинники "Ролекс" і п'ять автомобілів, останній із яких – Lexus NX 200T – куплений у безгрошовому 2018 році. Крім цього, Кучер є власником 11 акцій ПАТ "Миколаївцемент" і 10% статутного капіталу юридичної компанії "Дартлі груп".
До цього, нардеп задекларував 77 біткоїнів на загальну вартість більше 299 тис. дол. і 87 тис. дол. готівкою. Його дружина – 205 тис. дол. готівки.
Дружина нардепа Вікторія Кучер подавала як помічник судді електронну декларацію за 2016 рік. Тоді вона не показувала теж жодного офіційного доходу чоловіка. А сама отримувала тільки виплати по народженню дитини. У тій декларації у подружжя не було двох елітних годинників, великої частини майна, та й готівки у жінки було удвічі менше – тільки 110 тис. дол. Біткоїнів і доларів у чоловіка Вікторія Кучер не декларувала також. Відтак, виходячи з декларації, свої статки Кучер нажив протягом 2016-2018 років, однак у 2016 і у 2018 році він не отримував офіційних доходів.
Говорити про те, що Кучер на парламентських винирнув нізвідки і переміг своїх дуже відомих конкурентів не варто. На Харківщині молодий юрист з'явився у публічній площині після Революції Гідності. Чоловік був захисником низки відомих посадовців, правоохоронців, суддів і бізнесменів, які фігурували у гучних корупційних розслідуваннях.
Зокрема, Кучер був адвокатом підозрюваного у хабарництві одіозного харківського судді Сергія Лазюка, захищав фігуранта "кооперативної схеми" розкрадання землі в Харкові, депутата міськради Бориса Бароніна (у цій справі підозрюваним досі є екс-нардеп Михайло Добкін), підозрюваного у хабарництві депутата Харківської міськради Романа Сальникова, у "справі про рюкзаки" представляв інтереси харківського бізнесмена Володимира Литвина, був адвокатом викритого на шахрайстві з видачею підроблених премій Оксфордського університету Антона Саввова та інших одіозних осіб.
Кучер на посаді голови Харківської ОДА
Декларація. Кучер у липні 2019 року був обраний до Верховної Ради на мажоритарному окрузі № 179 в Харківській області, а вже у листопаді 2019 року – призначений головою ОДА.
На прямі питання щодо статків Кучер не відповів. Але після призначення на посаду голови Харківської ОДА, чиновник почав продавати раніше придбане майно – квартиру та автомобіль. Незважаючи на начебто появу офіційних грошей, НАЗК розпочало перевірку декларації чиновника.
Кадри. Голова ОДА також відзначився безмежно великою кількістю скандальних кадрових призначень. Про всі написати не вистачить місця в інтернеті, тому згадаємо кілька. Зокрема, призначення та кілька спроб звільнення з посади голови Департаменту охорони здоров'я Харківської ОДА Вадима Іваннікова, який до цього очолював лікарню в окупованій бойовиками Горлівці в Донецькій області, історія з призначенням відповідальним за патріотичне виховання молоді Євгенія Грицькова, який до цього засвітився з червоними прапорами та "скрєпним" Михайлом Добкіним у Берліні, призначення "фанатки Путіна" відповідальною за культуру в регіоні, лобіювання на посаду заступника голови Харківської ОДА Валерії Мураєвої – дружини одіозного проросійського політика Євгена Мураєва тощо. Саме за часів Кучера на посади різного рівня в Харківській області почали повертатися старі карди часів Віктора Януковича.
Житло. Харківські журналісти після публікації чергової декларації Кучера виявили, що чиновник живе в елітній квартирі прихильника "Малоросії". З документів стало відомо, що родина голови Харківської обладміністрації на безкоштовній основі користується житлом площею 95 кв. м у Харкові. Як свідчать дані з офіційного реєстру, йдеться про нерухомість в елітному будинку №16 по вулиці Ляпунова (ціна квартир в цьому будинку на вторинному ринку варіюється від $115 до 250 тисяч).
Власником квартири є Кирило Андрійович Шалімов. Згідно з інформацією з відкритих джерел, у людини з таким ім'ям немає і ніколи не було бізнесу. Натомість він згадується на сайті "Миротворець" як сепаратист і любитель псевдореспублік. У профайлі є скріншоти, на яких 21-річний уродженець окупованого Стаханова говорить про те, що йому "і в Малоросії добре".
За даними джерел видання серед силовиків, в Україні є одна людина з ПІБ Кирило Андрійович Шалімов. Крім того, перевірка за ідентифікаційним кодом, вказаним на "Миротворці", показала, що елітним житлом на вулиці Ляпунова в Харкові володіє той самий прихильник псевдореспублік.
Ніяких зрозумілих пояснень з приводу цього від Кучера, як і з приводу його чарівної декларації, не з'явилося.
За кілька тижнів до офіційного узгодження кандидатури Кучер відкрито заявляв про якусь спільну відповідальність із президентом у разі балотування його в мери Харкова. Очевидно, мова йшла в тому числі й про джерела фінансування кампанії. Не виключено, що одним із фінансистів став Володимир Литвин – обвинуваченій у справі рюкзаків для Нацгвардії, якого в суді захищав Кучер. Чи вдалося владнати фінансові питання, можна судити по величезній кількості бордів із зображенням Кучера та інших членів "Зе-команди" Харкова.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків