Зима із запізненням: Чи призведе "осінній" грудень до екологічної катастрофи

Після по-осінньому теплого грудня на Харківщину поступово насуваються морози. Чим загрожує похолодання та чи варто чекати сніжної зими

Зима із запізненням: Чи призведе "осінні…

Здається, цього року зима вирішила зламати стереотипи та прийшла на Харківщину із майже півторамісячним запізненням. Осіння погода трималася увесь грудень, протягом минулого місяця синоптики зафіксували одразу три температурні рекорди – 10, 14, та 16 грудня.

Найтеплішим днем визнали 10 грудня. Тоді температура повітря становила +10 °C. Попередній рекорд - + 6,6 °C, був зафіксований у 1982 році.

"У грудні в Європі очікувалися західні та південно-західні переноси. Тобто у нас не було вторгнення холодів ні з півночі, ні зі сходу. Ось зараз починається холод – це йде вторгнення з півночі, а була така синоптична ситуація, яка сприяла переміщенню теплих вологих повітряних мас", - розповіла завідуюча відділом метеопрогнозів Харківського регіонального центру з гідрометеорології Євгенія Ляшенко.

Середньомісячна температура в грудні становила + 2,7°C. Останній раз настільки теплим зимовий місяць був у 1960 році, тоді середньомісячна температура сягнула позначки +2,8 °C.

Така погода здивувала не лише людей, але й світ рослин та тварин. Так, у Ботанічному саду на деревах почали розвиватися бруньки. Природне явище неабияк потішило відвідувачів, але фахівці ранньому брунькуванню не раді.

"Бруньки почали розвиватися на деревовидних піонах, магноліях, рододендронах. Тобто на тих (рослинах – ред.), які мають рано почати квітнути. За нормальної погоди бруньки мали почати розвиватися в березні", - розповідає директор Ботанічного саду ХНУ ім. Каразіна Олександр Альохін.

Фахівці зазначають, що ранній початок брунькування може негативно позначитися на рослинах, адже захист бруньок буде ослаблений і наслідки можуть бути непередбачуваними. Для комфортного розвитку рослинам необхідна нормальна зимова температура та сніговий покрив.

"Якщо будуть дуже низькі температури, то можуть ці бруньки замерзнути й у кращому випадку ці рослини просто не будуть квітнути, якщо сильних морозів не буде – ці бруньки може й витримають ", - додає Альохін.

Не оминуло зимове потепління і харківський екопарк. Тут навіть ведмеді вирішили не впадати в сплячку. Шестеро клишоногих, серед яких полярні та бурі, лише ненадовго відправляються на зимівлю та періодично визирають зі своїх вольєрів, аби поласувати смаколиками.

"Бурі ведмеді взагалі не лягали в сплячку надовго. Самка гімалайського ведмедя в цьому році в нас вже місяць не виходить ", - зазначили в екопарку.

Співробітники парку запевняють, що така поведінка для ведмедів є нормальною, у довготривалу сплячку ведмеді в неволі не впадають, адже мають можливість нормально харчуватися, хоча й не виключають, що з настанням холодів клишоногі відпочиватимуть більше.

Тим не менш, фахівці запевняють – справжня зима ще попереду. Її морозний подих харків'яни вже відчули протягом кількох останніх днів, коли температура повітря стабільно встановилася на позначці "мінус".

Такий незвичайний для нашого регіону клімат не є небезпечним, адже тепла погода у Європі – наслідок сталого переносу теплих повітряних мас.

"У нас на планеті є єдина термічна система, яка перебуває у рівновазі. Якщо в нас новорічні свята були аномально теплі, то у Північній Америці вони були аномально холодні. Тому в глобальному плані термічна система землі перебуває в рівновазі. Що стосується нашого регіону, то в цілому якихось аномальних таких сильних змін немає і якщо було сильно тепло, то ще буде холодно. І ми ще вийдемо на показник середньої багаторічної температури по Харкову у січні – це -7 °C," - пояснює доцент кафедри моніторингу природокористування та попередження надзвичайних ситуація Надія Максименко

За словами кліматолога, побоюватися варто лише за нормальних розвиток флори та фауни, адже через потепління в грудні прокинулися комахи та гризуни, а бруньки можна побачити на багатьох кущах. "Ми маємо побоювання, що постраждає біота. Якщо казати про сільське господарство – головне, щоб морози лягали не на голу землю, тобто без снігу", - додає Максименко.

За його словами, теплий та дощовий грудень компенсував нестачу вологи в жовтні та листопаді. Якщо з настанням морозів на Харківщині випаде стабільний сніговий покрив, побоюватися за рослини не варто, вони перезимують.

Стабільно мінусова температура на Харківщині встановиться вже з 13 січня. Вдень температура повітря становитиме -2 - -7°C, вночі стовпчики термометрів опустяться до позначки -5 - -10 °C. Сніговий покрив очікується після 22 січня.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme