Забута історія: ТОП будівель Харкова, які мають право на другий шанс
Як у Харківській області будинки з унікальною історією перетворилися на руїни
У Харкові та області можна знайти історичні будинки, які вже перетворилися на руїни і занепадають все гірше. Кожен з них зберігає унікальні історії та легенди, за якими можна навіть окремі туристичні маршрути створити, але ці споруди, не зважаючи на свою архітектурну цінність, виявилися не потрібними і зараз доживають свій час.
Забутий будинок статського радника
Один з найвідоміших історичних палацово-паркових комплексів Харківської області розташований лише в 30 хвилинах автомобілем від обласного центру. Це садиба родини Шидловських у селі Старий Мерчик. Збудована у другій половині XVIII століття, вона є пам'яткою культурної спадщини національного значення і вважається одним із найстаріших палацово-паркових комплексів Слобідської України. Власником садиби був один із найшановніших харківських дворян - статський радник Григорій Шидловський. Проте перше, що відчуваєш приїхавши сюди, – занепад. Старі будівлі покинуті й "законсервовані" - кілька років тому вікна були закладені цеглою і забиті дошками, що, втім, не завадило місцевим пробити собі "ходки". Колишній парк перетворився на хащі. Збереглася у належному стані лише церква, побудована ще у 1778 році самим Шидловським, вона функціонує й зараз.
Потрапити до будівель можна. Дошки, якими місцеві мешканці забили вікна маєтку, подекуди обвалилися. Але й всередині будівлі більше нагадують смітник. Власне, як і територія навколо самих споруд. Радує око лише озеро, розташоване за 10 хвилин пішої прогулянки від садиби. Природі вдалося хоч трохи зберегти красу навколишніх краєвидів.
"Дах Світу", що зводить з розуму
А це вже популярна в самому місті споруда, яку називають "Дах Світу". Таку назву вона отримала через вид на, який відкривається з неї. Це руїни колишньої п'ятиповерхівки, яку в 1910 році збудували за проектом архітектора Л. Тервена. Споруда розташована у самому серці міста – провулку Театральному. На початку минулого століття тут збиралися облаштувати готель, але через Першу світову війну плани довелося змінити.
У радянські часи будівлю перетворили на гуртожиток, потім збиралися влаштувати тут бібліотеку, але завадила пожежа, яка сталася в 1970-х роках. Після неї реконструювати будівлю так і не вдалося. Поступово вона розвалювалася та приходила в занепад. Споруду кілька разів намагалися реконструювати, але усі намагання зводилися нанівець. Серед місцевих мешканців навіть існувала легенда, що всі, хто хотів перебудувати "Дах Світу", просто божеволіли. Зараз споруду обнесли забором, аби всередину не потрапляли безхатьки та любителі екстремальних розваг.
Де у Харкові лікувався та співав Шаляпін
Ще одну історичну будівлю можна побачити буквально за 200 метрів від "Даху Світу", на вулиці Садовій, 7. Це маленька одноповерхова будівля із хитромудрою ліпниною, колонами та альтанкою. Споруду називають будинком Сурукчі. Збудований у 1890-х роках будинок є пам'ятником архітектури та зберігає чимало цікавих історій. До революції 1917 року тут жив і працював відомий лікар-отоларинголог Степан Сурукчі. Саме в цьому будинку лікар допоміг вилікували відомого співака Федора Шаляпіна. З того часу Шаляпін став тут частим гостем. Такі зустрічі щоразу перетворювалися на маленькі творчі вечори, тож на тихій вуличці в центрі міста можна було зустріти багато творчої інтелігенції.
За радянських часів у будинку розташувалися державні установи, а пізніше будівлю взагалі вирішили знести. Це викликало хвилю протестів серед місцевих активістів, тож споруду залишили, але підтримувати в належному стані та реставрувати не стали. Колишній осередок творчого життя міста став поступово занепадати.
Руїни колишнього театру
Мабуть, однією з наймістичніших покинутих будівель міста вважають театр-цирк "Муссурі", розташований на вулиці Благовіщенській, 28. Споруду звели на початку минулого століття коштом підприємця Герасима Муссурі. На початку XX століття це був один з найбільших цирків у світі: він вміщував більше 5 тисяч глядачів, висота купола складала 70 м. Пізніше будівлю переобладнали під музичний театр. Тут виступали Шаляпін, Маяковський, Шмига, Шульженко, Миронов та Висоцький. Після того, як в будівлі облаштували театр, її неодноразово реконструювали, аби покращити акустику. Але остаточно проблему вирішити не вдалося. Тож основні музичні події перенесли до ХНАТОБу, а ця будівля стала поступово занепадати. У 1987 році театр був визнаний аварійно-небезпечним. А в 2005 історичну будівлю викреслили з переліку пам'яток архітектури. Колишній храм мистецтв окупували безхатьки.
Він неодноразово горів, адже деякі з конструкцій - дерев'яні, а дахвзагалі з пресованого очерету. Як і в більшості занедбаних будівель, у театра є свої легенди. Подейкують, що тут розгулюють привиди, але які саме – невідомо. Після кількох пожеж будівлю огородили щільним парканом. Нині вона занепадає.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків