UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

За кого будуть голосувати колишні виборці партії Зеленського в Харкові (ІНФОГРАФІКА)

У Харківській області соціологічна група "Рейтинг" провела замір суспільно-політичних настроїв громадян на початку виборчої кампанії

За кого будуть голосувати колишні виборц…

За результатами цього дослідження партію "Слуга народу" на виборах до обласної ради готові були підтримати 12,7% респондентів, хоча на парламентських виборах 21 липня 2019 року за неї проголосували 42,72% виборців області. Спробуємо проаналізувати, чому так стрімко впав рейтинг цієї політсили, та за кого на місцевих виборах 2020 року віддадуть голоси мешканці Харківської області, які в ній розчарувалися.

 

На позачергових парламентських виборах до ВРУ 9-го скликання, які відбулися 21 липня 2019 року, партія "Слуга народу" перемогла на всіх округах Харківської області, отримавши сукупно 42,72% голосів виборців. Та за майже повний рік, який минув з дня голосування, позиції цієї політсили в області послабилися більш, ніж у три рази, і на початку липня 2020 року за неї хотіли проголосувати лише 12,7% мешканців області.

 

Чому так склалося

 

"Слуга народу" - це партія, яка сильно прив’язана до іміджу та дій Володимира Зеленського та депутатів, обраних від неї до ВРУ. А рівень підтримки президента з часом падає все сильніше. Так, КМІС прозвітував, що 38% респондентів їх всеукраїнського соцопитування наприкінці червня 2020 року схвалювали дії та заяви Зеленського, тоді як 45% - не схвалювали.

 

Інфографіка: з прес-релізу КМІС

 

На Харківщині позиції Зеленського ще гірші. За даними опитування групи "Рейтинг" йому "скоріше довіряють" 28% респондентів, тоді як "скоріше не довіряють" - 59%.

 

 

Першочергова причина падіння рейтингу Зеленського – це розчарування виборців від невиконаних передвиборчих обіцянок. Кожен добре запам'ятав гасла "весна прийде - саджати будемо" та "кінець епохи бідності", які й досі залишаються лише словами. Теза про "нові обличчя" була провалена майже одразу - на парламентських виборах кандидатами від партії "Слуга народу" ставали депутати місцевих рад від різних політсил, колишні члени інших партій і т.д., а у перший же Кабмін Зеленського потрапив Арсен Аваков, який очолює Міністерство внутрішніх справ України вже більше 6 років поспіль. До цього додається й відсутність системних реформ у ключових сферах, продовження бойових дій на сході України і багато чого іншого.

 

Виборцям запам'ятався й образ прямолінійного, харизматичного та дійсно "народного" президента Василя Голобородька, якого актор Зеленський зіграв у серіалі під назвою "Слуга народу". Та з часом ті, хто голосував на виборах за чинного гаранта Конституції все більш чітко усвідомлюють, що справжній Зеленський та його телевізійний персонаж - це два дуже різних героя. Згадати хоча б відомі слова персонажа Голобородько з серіалу: "Мене б на один тиждень туди відправити, якби це було можливо. Я б їм влаштував! Кортежі – нах*! Пільги ваші – нах*! Дачі – нах*! Щоб простий вчитель жив, як президент. А президент жив, як вчитель". А коли Зеленський справді обійняв посаду президента України - кортежі та дачі залишилися.

 

Загальний рейтинг політсили йде на спад і через регулярні скандали, у яких фігурують нардепи від "Слуги народу". З найяскравіших таких історій можна згадати як Євгеній Брагар запропонував пенсіонерці продати її собаку, щоб "розрахуватися за газ", як Богдан Яременко прямо в сесійній залі домовлявся про секс-послуги, кнопкодавів Сергія Литвиненка та Олену Копанчук, засудженого за групове згвалтування Романа Іванісова, колекцію автівок з "мама любит скорость" Олександра Дубінського, розмова про "корабельну сосну" лідера партії Олександра Корнієнка з головою фракції Давидом Арахамією, слова Галини Третьякової про дітей "низької якості" і стерилізацію людей та багато чого іншого.

 

Вочевидь, рівень підтримки партії "Слуга народу" знижується не лише на загальнонаціональному рівні, але й у регіонах. І нівелювати це "на місцях" нічим. Впродовж останніх 8 місяців для мешканців Харківщини особою, яка найбільше асоціювалася з партією "Слуга народу" та Зеленським, був голова Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер. Влітку 2019 року його обрали народним депутатом від цієї полістсили по одному з мажоритарних округів області, а на початку листопада президент призначив його головою Харківської ОДА. І за останні півроку Кучер та його оточення потрапили у цілу низку скандалів - і щодо публічних висловлювань, і щодо кадрових призначень, і щодо управлінських рішень. За даними дослідження "Рейтингу" рівень 54% респондентів "ніколи не чули" про Олексія Кучера, а "скоріше позитивно" до нього ставляться 6% опитаних.

 

 

До цього додається й те, що офіційний осередок "Слуги народу" на Харківщині було запущено лише 20 червня 2020 року, через 11 місяців після парламентських виборів. Протягом усього цього часу системної роботи з виборцями, комунікаційної та агітаційної кампанії в області не велося. А хто в команді цієї політсили перед місцевими виборами, хто стане кандидатами у депутати місцевих рад та кого висунуть на посаду мера Харкова від цієї партії - й досі невідомо широкій аудиторії, хоча до запланованого дня голосування залишилося трішки більше 3 місяців. Це теж не піднімає довіри виборців до бренду "слуг". За даними все того ж опитування групи "Рейтинг", 87% респондентів "ніколи не чули" про очільника Харківської обласної організації партії "Слуга народу" Павла Сушко, а "скоріше позитивно" його оцінює лише 1% опитаних.

 

Виникає закономірне запитання: за кого ж проголосують виборці партії Зеленського, які розчарувалися у ньому та у його партії?

 

Перш за все варто згадати передвиборчу кампанію чинного президента взимку-навесні 2019 року. Він давав дуже загальні обіцянки, мало публічно виступав та майже не спілкувався з журналістами. Як результат, у виборців склалося дуже узагальнене бачення образу Зеленського. Через брак інформації кожен міг побачити в ньому "свій ідеал". За чинного президента голосували виборці як з проукраїнського ("помаранчевого"), так і з проросійського ("блакитного") таборів.

 

Схожої тактики дотримувалася під час парламентської кампанії й переважна більшість кандидатів від партії "Слуга народу": мінімум комунікації та створення універсального образу людей, які йдуть до Верховної Ради, щоб допомагати президенту. Завдяки правильному позиціонуванню та високому рівню довіри українців до Зеленського представникам його політсили вперше в історії сучасної України вдалося завести до парламенту монобільшість депутатів, яка може самостійно приймати майже всі законопроекти. Та голоси виборців кандидати від партії "Слуга народу", знову-таки, забирали як з "помаранчевого", так і з "блакитного" електоральних полів.

 

Але зараз рейтинг Зеленського (а, відповідно, і його партії) все сильніше падає, й на місцевих виборах 2020 року кандидати від "Слуги народу" вже явно не зможуть повторити успіх своїх колег на парламентських виборах. І частина голосів виборців знову перетече до кандидатів та партій, які представляють "проукраїнський" та "проросійський" табори.

 

Якщо казати про вибори до Харківської міської та обласної рад, то основними гравцями на "блакитному" полі є "Блок Кернеса", ОПЗЖ та "Партія Шарія". Однак опитування групи "Рейтинг" показує, що рейтинг "Партії Шарія" в області з минулорічних виборів до ВРУ зріс лише на 0,45% (з 4,25% до 4,7%), а ОПЗЖ - взагалі зменшився на 3,65% (з 26,55% до 22,9%). Тому основним бенефеціаром колишнього електорату "Слуги народу" у день голосування стає "Блок Кернеса", новостворена партія мера Харкова, яка не брала участі у останніх парламентських виборах.

 

А от щодо голосів екс-прихильників Зеленського та його партії з "помаранчевого" електорального поля ситуація менш однозначна. Цей сектор у Харкові традиційно є дуже розпорошеним, і варіантів "за кого проголосувати" тут вкрай багато. На даний момент основними "гравцями" на цьому полі є "Блок Світличної "Разом" та "Європейська солідарність". Однак у 2019 році однією з ключових причин для виборців проголосувати за Зеленського та кандидатів від "Слуги народу" стала втома від попередньої влади, яку уособлює Петро Порошенко з його партією "Європейська солідарність". І зараз розчарований вже і в чинній владі електорат навряд чи підтримає у день виборів партію та кандидатів від колишнього президента України. Це підтверджують результати соцопитування "Рейтингу"- рівень підтримки ЄС у межах похибки дорiвнює минулорiчному результату на виборах (5,9% та 4,95% відповідно).

 

Із цього логічно випливає, що основна частка голосів розчарованих у "Слузі народу" виборців з "помаранчевого" табору дістаються саме політичній силі, під егідою якої кандидатів у депутати Харківської міської та обласної рад може повести на місцеві вибори Юлія Світлична.

 

Резюме. Через цілий ряд причин партія "Слуга народу" втратила більше 70% свого рейтингу у Харківській області. І якщо її представники не переглянуть кадрову та медійну політику, не почнуть виконувати попередні обіцянки та не запустять власних ефективних проектів та реформ, вони втратять ще більше виборців до дня голосування на місцевих виборах. А на даний момент основними бенефіціарами голосів розчарованих виборців "Слуги народу" є партії регіональних лiдерiв - Кернеса на "синьому" полi та Світличної на "помаранчевому".

 

Автор: Руслан Зерницький для Depo.Харків

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme