Як заступниця Кернеса докерувалася до арешту

Генпрокуратура оголосила підозру, а суд дозволив взяти під варту одного із найбільш довірених заступників мера Харкова Геннадія Кернеса

Олександр Вовк

Схема заволодіння міською землею проста, як двері. За відомостями слідства, група дуже обраних осіб реєструвала обслуговуючий кооператив у Харкові, при цьому в назву організації вносили абревіатуру ЖБК, тобто житлово-будівельний кооператив. У цій групі осіб майже ніколи не було людей, котрі потребували поліпшення житлових умов, майже ніхто з них не стояли на квартирній черзі, ніхто не підходив під віковий ценз у 30 років тощо. Тобто на законних підставах безкоштовно отримати землю вони не мали права.

Однак мерія Геннадія Кернеса, прикриваючись колегіальністю рішення та статтею 41 Земельного кодексу (дозволяє надавати землю безоплатно, однак тільки житлово-будівельним і гаражним кооперативам), протягом останніх років навиділяла по всьому Харкова, за відомостями активістів, близько 1 тис. га з ринковою вартістю до 8 млрд грн (інформація прокуратури – 650 га та 4,05 млрд грн).

Найбільш ласі ділянки нарізалися "друзям" у Лісопарку. Зокрема, землю там отримав обслуговуючий кооператив "ЖБК "Тріумф". Зараз на цьому місці стоїть маєток, де живе "закадичний" Кернеса – Михайло Добкін. У декларації за 2016 рік Добкін, навіть не соромлячись, вказав "кооперативну" землю "Тріумфу". Вартість однієї сотки у найкращих місцях харківського Лісопарку сягає 5 тис. доларів. При цьому за ці сотки міський бюджет не отримав ані копійки.

Організована злочинна група у Харківській міськраді

15 вересня 2016 року в Харкові у справі про "кооперативну схему" провели низку обшуків. Однак після цих слідчих дій у справі настала тривала тиша. Лише на початку квітня 2017 року з'явилася інформація про спроби обрання для заступника Харківського міського голови з питань містобудування, архітектури та земельних відношень Тетяни Овіннікової міри запобіжного заходу у справі про "кооперативну схему".

У ніч на 13 травня генпрокурор Юрій Луценко у "Фейсбук" повідомив, що Апеляційний суд Києва дав дозвіл на взяття під варту Овіннікової. Однак, за нашою інформацією, судове рішення про взяття заступниці Кернеса під варту було ухвалене ще в середині тижня. "Справа розкрадання 650 га землі керівниками Харківської міськради крок за кроком рухається вгору. Апеляційний суд м. Києва погодив клопотання про арешт одного з ймовірних членів організованої злочинної групи - заступника міського голови м. Харкова Овіннікової з можливістю застави в 30 млн грн", - написав Луценко.

Прес-секретар Луценка у "Фейсбук" доповнила, що Овінніковій оголошена підозра за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 та ч. 2 ст. 364 КК України, тобто в пособництві у незаконному заволодінні шахрайським шляхом земельними ділянками на території Харкова в інтересах третіх осіб. Заступницю Кернеса підозрюють у тому, що вона, діючи у складі організованої групи спільно із іншими службовими особами, сприяла заволодінню земельними ділянками на території Харкова загальною площею 25,1 га вартістю майже 129 млн грн.

"За результатами розгляду апеляційної скарги, апеляційним судом м. Києва задоволено клопотання слідчого Головного слідчого управління ГПУ та застосовано стосовно останньої запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та визначено заставу у розмірі 30 млн грн. На даний час триває проведення слідчих (розшукових) дій спрямованих на встановлення фактичних обставин вчинених кримінальних правопорушень та усіх причетних до їх вчинення осіб", - додала Сарган.

Спочатку заступниці Кернеса обрали заставу у 5 млн грн, однак в апеляційному оскарженні генпрокуратура добилася збільшення цієї суми до 30 млн грн.

Згідно оприлюднених у Реєстрі судових ухвал, разом із Овінніковою у справі як члени організованої злочинної групи проходять ще щонайменше п'ятеро встановлених і ще кілька невстановлених осіб. Окрім незрозумілих співмешканців і знайомих, в ухвалах зазначаються люди, що обіймали посади: начальника управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради та одночасно заступника директора Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (не виключено, що це головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький, під час проведення обшуків його помешкання також було обшукане – ред.) та заступник начальника управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради. У цілому, дрібна риба.

12 травня в Києві мало відбутися судове засідання за клопотанням слідчих про відсторонення Овіннікової від займаної посади. Однак слухання не відбулося, оскільки захист заступника мера надав медичні довідки про поганий стан здоров'я підозрюваної.

Адвокат Овіннікової заявила, що підозра є необґрунтованою, на цей час заступник мера не перебуває під вартою, оскільки має час для внесення застави.

Віце-меру оголошена підозра у справі про "кооперативну схему" Кернеса, тому що вона, згідно своїх посадових обов'язків, готувала земельні рішення, у певний період візувала їх, а також представляла на засіданнях комісії та під час сесій. Чого особисто умисно ніколи не робить маестро й "головний режисер" сесій Харківської міськради.

Сумнівно, що Овіннікова є організатором злочинної групи, яка займалася відчуженням землі за спиною "необізнаного" Кернеса. Будь-кому в Харкові зрозуміло, що в стінах мерії це неможливо тому, що просто неможливо.

Офіційна інформація прокуратури

Станом на 10 травня 2017 року всього прокуратурою Харківської області внесено 128 позовів щодо повернення ділянок, виділених Харківською міськрадою за "кооперативною схемою", із них три позови подані у 2017 році. Задоволено 14 позовів. Перебувають у провадженні - 18. Реально виконано 8 рішень. Повернуто 58 га на загальну суму понад 784 млн грн. За іншими - або відмовлено у задоволенні, або припинено провадження, або залишено без розгляду.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків