Чому ЮНІСЕФ "посунув" імунізацію в Україні до рівня африканських країн

В Україну прийшов новий штам грипу, до якого ще немає імунітету. Лікарі прогнозують, що пік епідемії грипу настане раніше, ніж у попередні роки

Ярина Михайловська

Лікар-імунолог, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології Харківської медакадемії післядипломної освіти та завідувач лабораторією імунореабілітологіі Інституту мікробіології та імунології НАМНУ ім. Мечникова Андрій Волянський в інтерв'ю Depo.Харків розповів, коли буде епідемія грипу, як захистити себе від нього і як вплинуло на якість і кількість завезених в Україну вакцин те, що їх поставками після Майдану зайнявся фонд ООН ЮНІСЕФ.

Фото: Андрій Волянський

- Андрію Юрійовичу, за вашими спостереженнями, чи збігається реальний рівень захворюваності на ГРВІ та грип і те, що ми бачимо в статистичних звітах?

В останньому звіті МОЗ щодо захворюваності на ГРВІ йдеться, що за тиждень захворіло майже 230 тисяч людей. У п'яти областях, в тому числі в Харківській, перевищено епідпоріг. Ситуація серйозна. Більшість захворіли на ГРВІ, в основному парагрип. Він відрізняється від грипу більш легким перебігом, меншою інтоксикацією організму. Але частіше буває кашель.

У тому ж повідомленні говориться, що за допомогою ПЛР-діагностики було зроблено 426 аналізів, і у 30% з них, тобто приблизно в 130 осіб, виділений вірус грипу групи А.

Мається на увазі штам Н3N2, так званий "Гонконг". У минулому році він вже циркулював в північній півкулі, а в Україну прийшов вперше. Так як у населення ще немає до нього імунітету, думаю, можна очікувати високого рівня захворюваності, а щодо більш важкого перебігу і летальності точно сказати не можу. Швидше за все, цього не буде.

На всю Україну 130 осіб - це ніби трохи. Але хто здає аналізи? Це невелика частина людей, у яких хвороба важко протікає.

- По-вашому, статистика МОЗ відображає реальність?

В деякій мірі. Вона враховує звернення до медиків. Звичайно, хворих більше, так як багато лікуються самостійно. Але, все-таки, питома частка тих, хто захворів саме грипом, не так вже велика.

- В Харківській області школи закрили на карантин. Судячи з того, що пишуть батьки-харків'яни у соцмережах, у місті в багатьох класах не ходять більше 20% дітей. Але школи не закривають. Як ви вважаєте, з чим це пов'язано? Вчителі не доносять інформацію, або місцева влада не хоче закривати школи? Адже рішення про введення карантину приймають місцеві влади разом з дирекцією школи.

Вони розуміють, що якщо зараз відправити дітей на карантин хоча б на два тижні, буде порушений навчальний процес. Мені здається, краще оголосити карантин пізніше, коли буде підйом захворюваності саме на грип.

- Але ж багато хто все одно хворіють і пропускають уроки.

Так, вони відстають від програми. Але якщо закрити школи зараз, ще раз усунути дітей від навчання буде складніше. Мета карантину - роз'єднати дітей, щоб вони не заражали один одного, і якщо не оголосити його, коли буде спалах грипу, це призведе до масових ускладнень, можливі навіть летальні випадки.

- Чому не можна оголосити карантин два рази?

Можна скільки завгодно, це не заборонено. Але якщо зараз закриють школи на 2-3 тижні, а потім ще в лютому-березні на такий же термін, це ускладнить навчальний процес.

- Виходить, в першу чергу вчителі зацікавлені в тому, щоб не оголошувати карантин і не відставати від вченого плану.

Звичайно.

- Але в такому разі здоров'я відходить на другий план...

Діти хворіють протягом усього холодного періоду. Але найбільш важкі наслідки викликає грип, при якому велика ймовірність пневмоній і навіть летальні випадки. Грипу поки мало, нині звичайна ситуація, характерна для холодного періоду, навіть якщо здається, що хворіють багато.

- Якщо б у прийнятті рішення про оголошення карантину брали участь не тільки місцеві влади і вчителі, але й лікарі, ситуація якось змінилася б? Стало б краще для здоров'я?

Складно сказати. Адже рішення приймаються за рекомендацією епідеміологів, які вважають, скільки людей захворіло.

- А у них інформація від дільничних лікарів. А так як українці схильні до самолікування, то дані занижені.

Абсолютно вірно, інформація перекручена.

- Як ви думаєте, яка різниця між статистикою і реальною картиною?

Складно сказати. Якщо за офіційними даними захворює близько 200 тисяч чоловік в тиждень, то, напевно, в реальності їх удвічі більше. 400 тисяч – це приблизно 1% населення України.

- Які ваші прогнози? Ви вже сказали, що захворюваність саме на грип в Україні буде зростати.

Звичайно, буде. У грипу свої закони, зазвичай з року в рік він циркулює взимку, і пік епідемії припадає на лютий. Це може змінитися, якщо прийде штам, до якого люди особливо чутливі, тоді епідемічний процес розвивається по-іншому.

- Наприклад, почнеться раніше?

Так. І, схоже, що в цьому році так і є - більш ранній початок, так як штам "Гонконг" в Україну прийшов вперше, у людей немає імунітету до нього. Швидше за все, цього року пік епідемії буде не в лютому, а в січні. Але аж ніяк не в грудні.

Доля хворих саме на грип поки мала. Їх точну кількість ніхто не назве, може бути, одна п'ята або шоста частина від усіх захворілих. У масштабах країни це небагато.

Ще є час, щоб зробити щеплення від грипу. Після нього для вироблення повноцінного імунітету потрібно 12 днів, тому протягом усього грудня можна сміливо вакцинуватися.

В цьому році в Україну прийшла вакцина, яка захищає від штамів "Гонконг", "Каліфорнія", і штамів групи Б. У ній немає штаму "Швейцарія", який був у минулому році.

- Скільки коштує вакцина?

У Харкові аптечна ціна приблизно 220-250 гривень, ціна вакцинації в приватних клініках 350-400 гривень.

В цьому році вакцини виявилися важкодоступні. Минулої зими від грипу померло 400 осіб, після цього у багатьох з'явилося бажання захистити себе і своїх дітей.

У минулому році вакцини було мало, але вона була не затребувана, паніка почалася тільки в січні. В цьому році, навпаки, виникло зволікання з надходженням вакцини, а люди вже чекають. Сума від 200 до 400 грн нікого не лякає.

- Я недавно чула від медиків думку, що немає сенсу робити щеплення від грипу, так як імунна відповідь слабка і людина все одно може захворіти.

Імунна відповідь на протигрипозні вакцини повноцінна. Людина може захворіти, якщо штам грипу не вгаданий: буває, що у вакцині закладені одні штами, а в реальності циркулює інший штам. Тоді вакцина може не спрацювати.

Бувають різні типи вакцин. Є спліт-вакцини або розщеплені вакцини, у які входять зовнішні штами - специфічні елементи, які щогодини змінюються, і консультант, консервативні. Такі вакцини будуть захищати від усіх видів грипу, краще ось тих штамів, які внесені до вакцини і гірше - від всіх інших.

А субодиничній вакцині містяться тільки зовнішні елементи, такі вакцини гірше працюють при розбіжності штамів. Але в цьому році такі вакцини навіть не завезли в Україну. Все, що є в країні, буде працювати при будь-якому грипові.

Щеплення дає досить стійкий імунітет на кілька років, і можливо навіть, на кілька десятків років. Його потрібно робити тоді, коли з'являються нові штами. Якщо в новому році вакцина містить ті ж штами, що і в минулому році, і людина вже щеплена, ій не потрібно робити це ще раз. Але про це не завжди говорять.

- Як здають аналізи на грип – дільничний лікар повинен виписати направлення? Або людина може зробити такий аналіз без направлення?

Виявити грип можна за допомогою ПЛР-діагностики. У більшості випадків такі аналізи роблять комерційні лабораторії, де не обов'язково пред'являти напрям. Коли люди хочуть зрозуміти, чи потрібно їм приймати протигрипозний препарат, що вони роблять такий аналіз.

- Чи обов'язково знати – грип це чи ні?

Якщо ми боїмося тяжкого перебігу та ускладнень, то краще знати точний діагноз, щоб застосовувати специфічні препарати "Таміфлю" і "Реленза", інші ГРВІ лікуються симптоматично.

- Треба знати, який саме штам грипу?

Непотрібно. Зараз у світі є три препарати, які однаково ефективні проти будь-якого грипу, в Україні раніше були зареєстровані два з них - "Таміфлю" і "Реленза", на даний момент реєстрація є тільки у "Таміфлю".

- Виходить, в першу чергу, саме хвора людина зацікавлена у тому, щоб зробити аналізи і дізнатися - грип це чи ні.

Так. І метод діагностики хороший тим, що результати аналізів готові швидко - за один робочий день.

- Виходить, людина повинна сама знайти лабораторію, заплатити гроші за аналізи.

Можливо, облсес або якісь лабораторії, які раніше належали до санепідслужби, теж можуть робити такі аналізи.

- Чи зацікавлена держава в тому, щоб знати, що грип у людей чи ні?

Державі все одно. У цьому році вона навіть не змогла прискорити ввезення протигрипозних вакцин. Вони прийшли на місяць пізніше, тому що не пройшли державний контроль – абсолютно формальну процедуру.

У минулому році їх завезли завчасно, в кінці вересня, а в цьому – в кінці жовтня. А найходовіша французька вакцина з'явилася в середині листопада. І на ґрунті цього виник ажіотаж.

- Я періодично чую на вулицях і в магазинах розмови, що підвищилася захворюваність через те що "нам запустили вірус, що це біологічна зброя проти українців у цій війні". Як ви ставитеся до таких висловлювань?

Вони не мають під собою ніякого реального грунту. Я навіть чув, що штам грипу, який викликав останню пандемію, виведений штучно, а також те, що будь-яка вакцинація прирікає людей на безплідність, тощо. Все це вигадки.

Подивіться на жителів ЄС. Вони роблять щеплення набагато частіше українців, і при цьому значно менше хворіють грипом, майже немає інших епідемічних спалахів, багато захворювань їм вдалося практично перемогти.

Для України 10 тисяч хворих на кір – це штатна ситуація. Для Європи це змусило б керівництвом задуматися - де, як і чому впав рівень охоплення імунізації проти кору.

Але варто відзначити, що на Заході прищеплюються якісними вакцинами.

- На мій погляд, багато українців рішуче налаштовані проти вакцинації в цілому. Які ваші спостереження?

Я відслідковую цю тему на інтернет-форумах. По-моєму, там відносно об'єктивна картина. Супротивників і прихильників приблизно 50 на 50. Буває, хтось проти одних щеплень та за інші.

- Як ви вважаєте, антивакцинальна кампанія проводиться цілеспрямовано або стихійно?

Звичайно, є якісь цілі. Мені здається, все впирається в гроші - заробляти за рахунок реклами на розкручених сайтах. Ця тема цікава, багато заходять на такі сторінки і стають споживачами реклами. Це один з можливих варіантів пояснення.

- Я неодноразово зустрічала лікарів, які теж проти щеплень...

Ніхто не контролює, що саме вони говорять пацієнтам. У нас немає єдиної державної інформаційної політики, дії Міністерства охорони здоров'я часто суперечить здоровому глузду і відлякують від вакцинації.

- Якщо провести масштабну інформаційну кампанію, ситуація може змінитися?

Так, і потрібно охопити різні верстви: лікарів, журналістів, населення, батьків. Тоді у країни з'являться шанси.

В Україну приходять епідемії - кори, туберкульозу, грипу. Саме реальна небезпека спонукає людей робити щеплення, а аж ніяк не планомірні дії працівників сфери охорони здоров'я.

- Прихильників вакцинації стає більше?

Звичайно, їх кількість зростає. Але в той же час, охоплення імунізації недостатні, Україну ще чекають епідемії.

За останні 20 років не було дифтерії, лише в цьому році були випадки правця. Поки все відносно спокійно, але це затишшя перед бурею.

- Як медичні установи можуть приготуватися до епідемії грипу?

При грипі може бути дуже швидка динаміка, виникнення пневмонії. Стаціонари готові до хворих подібного роду - є обладнання для штучної вентиляції легень, для краплинного введення препаратів. Лікувати ускладнення можуть і будуть.

Але отримати "Таміфлю" пацієнту буде складно, у бюджетних установах просто так ніхто не дасть. В аптечній мережі це ліки є не скрізь, і воно дорого коштує.

Не так давно в Україні через закінчення терміну придатності списали препарати, які були закуплені під час пандемії "Свинячого грипу" в 2009 році. У нас практично не застосовували ефективні дорогі ліки, не було чіткого механізму їх призначення, і вони весь цей час пролежали в лікарнях.

- Не було медичних протоколів з лікування грипу?

Вони з'явилися ще тоді, і вони стандартні. Питання в тому, як вони виконувалися.

- Чому ж так довго без використання пролежали препарати? Можливо, через те, що у більшості випадків не було діагнозу грип, який не ставили за відсутності лабораторних досліджень...

Так, дослідження мало проводили.

- Чому?

Тому що в більшості лікарень немає для цього можливостей. Щоб зробити аналіз безкоштовно, проби з лікарень відправляються в обласну вірусологічну лабораторію, на це йде час, після закінчення якого ліки зазвичай вже не потрібно - пацієнт може одужати або померти.

- Чи покладаєте ви надії на медичну реформу? 30 листопада на засіданні Кабміну була прийнята концепція реформування системи охорони здоров'я. Ви вірите, що у нинішнього міністра Уляни Супрун вийде впровадити зміни?

Вже 2,5 роки ведуться розмови про реформування, попередній міністр Квіташвілі теж прийшов з благими намірами, але результату ми так і не побачили. А у сфері імунопрофілактики ситуація взагалі гірше нікуди.

У мене є сумніви, що новому міністру вдасться здійснити прорив. На охорону здоров'я в 2017 році в бюджеті закладено в 1,5 рази більше грошей, ніж цього – 90 мільярдів проти 60. Це величезна сума, і на неї дуже серйозні плани у деяких людей. Навряд чи ці гроші підуть на реформу.

- Якою, на вашу думку, повинна стати державна система закупівель вакцин?

До Майдану при МОЗ був тендерний комітет, який займався закупівлями. Цей механізм був поганий наявністю корупційної складової. Але тоді вакцини в Україні були, причому хорошої якості.

Після Революції гідності право на постачання України вакцинами отримав фонд ЮНІСЕФ. І робить він це дуже погано. Півтора року ми взагалі не бачили вакцин. А те, що завезли в середині 2016 року, зовсім не такої якості, як хотілося б - це індійські і болгарські вакцини, які ЮНІСЕФ поставляє в Африку. У тій же Болгарії використовують французькі і бельгійські вакцини.

- Як же так вийшло?

Коли українські закупівлі віддали ЮНІСЕФ, ніхто не питав, чи є у нього досвід поставок вакцин у розвинені країни. А фонд ніколи не купував дорогі вакцини, поставляючи все найдешевше в Африку.

Існують заводи, які орієнтовані на випуск дешевих вакцин, і це вигідно як західним спонсорам, так і підприємствам. Нехай вакцини дешеві, але вони мають гарантований попит великого об'єму.

Я був би за будь-який варіант - повернуться до тендерного механізму або нехай закупівлями займаються міжнародні організації, але якість вакцин має відповідати європейському рівню. Думаю, батьків корупційна складова хвилює менше, ніж якість вакцин, якими щеплять дітей.

- Як можна змінити ситуацію?

Думаю, ЮНІСЕФ можна притягнути до відповідальності. Я не юрист, не можу точно сказати, чи повинна підключатися прокуратура або хтось інший. Але боротися за якість треба.

- Чи зацікавлені медики в реформі?

Медики повинні бути ближче до вершини соціальної драбини. Низькі зарплати прирікають на жалюгідне існування. Тому лікарі змушені вдаватися до других методів заробляння - це відкати за препарати, хабарі. Це ненормально, тому, медики, звичайно, зацікавлені в реформі.

- Тим не менш, з боку медиків іноді чується опір, кажуть, що після реформи буде ще гірше. Так кажуть ті, хто пригрів собі тепле місце?

Напевно. Медичне середовище неоднорідне. Є система хабарництва, і деякі зацікавлені в її збереженні. Але це ненормально. Ми все більше відриваємося від цивілізованого світу. Потрібно щось реально змінювати, а у нас поки тільки декларації. Вже 10 років говорять про реформи, яких ніхто не бачить.

Хочеться, щоб реформа відбулася, люди приходили до сімейного лікаря і отримували якісну консультацію безкоштовно. Щоб лікарі були задоволені своїм життям і надавали кваліфіковану допомогу, з цим у нас теж проблеми.

Куди ж ці 90 мільярдів з бюджету йдуть? Поки, на жаль, не на лікарів, у яких повинна бути хороша база для досліджень і хороша зарплата.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків