Як прожити без вулиці Леніна

Вчора Верховна Рада заборонила пропаганду комуністичної ідеології в Україні

Як прожити без вулиці Леніна…

Тепер, після прийняття закону, за поширення, виготовлення нацистської символіки та пропаганду комунізму можна сісти до в'язниці строком на п'ять років.

depo.ua дізналось експертну думку у юристів та культурологів як, зважаючи на радянське минуле країни, безболісно реалізувати цей закон.

Юрист Святослав Кібець вважає , що оцінювати закон з оточки зору позитиву або негативу досить важко. З юридичної точки зору він теж має свої складності.
"Найбільш цікавий, як на мене, наслідок прийняття цього закону, що до символів комунізму відносяться і топонімічні назви. Тобто вже зараз люди обговорюють як перейменовувати Кіровоград і Дніпропетровськ. Всі назви, пов'язані с комуністичними діячами тепер є тоталітарною символікою і їх потрібно буде змінити. А це великі економічні затрати та організаційні проблеми. У нас в країні ще безліч вулиць Леніна, Фрунзе, 40-річчя Жовтня, в тому числі і у Києві. Це величезні затрати. Зміна регістрацій, фізичних, юридичних осіб. Наприклад, питання перейменування вулиць належить до компетенції місцевої влади. Стосовно міст та областей - має бути відповідна постанова Верховної Ради", - наголосив юрист.

Крім того, на думку експерта, із забороною можуть бути пов'язані і зловживання на виборах.

"Цей закон має таку норму, що політична партія, обласні осередки якої розповсюджують заборонену символіку, не можуть бути суб'єктами виборчого процесу. Ситуація така, що сама політична партія не порушує закон, але від імені якогось районного осередку можуть розповсюджувати якусь газету, де зірка зображена. Навіть не потрібні гасла, достатньо розмістити якийсь радянський символ, щоб політичну силу зняли з виборів",- розповів Кібець.

За словами юриста до списку нині заборонених символів входить досить широкий перелік і туди належить все, що пов'язано з символами радянських та союзних республік, що може викликати дуже суперечливу реакцію суспільства.

"Цікаво, що до комуністичної символіки віднесені навіть чинні прапори держав, які належали до соціалістичного табору. Також віднесені будь-які символи серпа- молота, що може викликати багато запитань, про те, наскільки це доречно. Оскільки, за такої ситуації навіть зірку на ялинці можна визнати радянським символом. Зараз навіть гімн СРСР виконати не можна",- зауважив експерт.

Резюмуючи, Кібець, наголосив, що ця тема є дуже гострою, тому "дуже важливо не перегнути і не виконувати цей закон аж занадто "старанно".

Депутат від "Народного фронту" голова комітету з питань культури та духовності Микола Княжицький вважає, що виконання заборони радянської ідеології перш за все стосується силових органів, а не людей.

"Я розумію, що у виконанні цього закону звичайно будуть перегини. Проте, у нас демократична країна. Є, хоч і не досконалі, суди, прокуратура, у нас немає диктатури однієї людини як в Росії. У нас силові структури не будуть діяти так, як вони діють у поліцейських державах",- наголосив він.

На його думку заборона радянської ідеології буде відбуватися поступово, буде планове введення цього закону у дію .

"Тут мова йдеться перш за все про пропаганду радянської ідеології, а не про історію. Якщо взяти наприклад , музей, то в музеях все це дозволено. Якщо будуть якісь незрозумілі історії, то цей закон можна буде регулювати, як і його втілення в життя".
Крім того, нардеп розповів як, на його думку, необхідно робити з радянською символікою, яка використана у архітектурі міста.

"Я не думаю, що радянська символіка, є великою історичною прикрасою. Наприклад, ви не знайдете в сучасному Берліні будинків, де була б намальована свастика, хоча в часи Гітлера в Німеччині працювало багато архітекторів, які використовували фашистську символіку. Досвід фашистської Німеччини буде для нас досить корисний",- резюмував Княжицький.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme